Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да спре драматичният спад в производството на български плодове и зеленчуци

Снимка: Ани Петрова

Независимо от европейското субсидиране и държавното подпомагане, производството на плодове и зеленчуци в България намалява. На потребителите се налага все по-често да купуват внесени от съседни страни плодове и зеленчуци, което връща в дневния ред разговора за тяхната цена и за качеството им.

Красимир Кумчев е един от големите агробизнесмени в България. Той смята, че агрополитиките у нас твърде често са част от проблема, а не част от решението му.

От дълги години в България има нелегален внос на препарати за растителна защита от Турция, припомня той.  

По думите му няма логика в това, което се твърди – че тези препарати са канцерогенни и вредни за здравето, а същевременно у нас всеки ден на годишна база се внасят около 500 тона плодове и зеленчуци от Турция, пръскани „със същите тези отровни препарати“.

Според агробизнесмена, ако тези препарати действително са отровни, най-логично е да бъде спрян вносът от Турция. Ако пък не са такива, то би следвало да се разреши легалният внос на препаратите.

Едното автоматично изключва другото и аз питам кое е вярното?“

Проблемът не е от вчера. През 2020 година при проверки в рамките на международна операция за няколко месеца у нас бяха задържани над 25 хиляди литра и близо два тона нелегални препарати за растителна защита.

Нелегалния внос го има, защото препаратите за растителна защита от Турция са пет пъти по-евтини от тези в България, пояснява Красимир Кумчев. Един от факторите турската продукция да е по-евтина е тъкмо този.

По какъв начин можем да им бъде конкурентноспособни и да осигурим на българския потребител цена на краен продукт, който да може да си го позволи?“

Снимка: БГНЕС

При ябълките препаратите за растителна защита формират 30-35% от разходите на декар, дава пример от собственото си производство Кумчев.

В Турция този разход е пет пъти по-малко – 7%.

Според агробизнесмена съставките на разрешените и забранените у нас продукти за растителна защита са идентични. Разликата е само в цената.

„Тези продукти за растителна защита се произвеждат от десетина световни компании. Това не е продукт, който се произвежда в гаражи. След като е възможно турската страна, турското правителство да осигури толкова приемливо като цена на препаратите, логичен е въпросът защо ние да не го правим“, коментира производителят.

Красимир Кумчев    Снимка: БГНЕС

Забраната за внос на препарати е в сила не само за България, а за целия Европейски съюз, уточнява Красимир Кумчев.

И целият ЕС в момента се храни с плодове и зеленчуци от Турция, третирани със същите тия препарати, които са забранени.“

Този тип политики вероятно са част от обяснението за все по-слабото производство плодове и зеленчуци у нас.

Делът на зеленчукопроизводството от общата произведена растителна продукция в страната ни е спаднал от 7,1% през 2020 г. на 4,6 през 2021 г.

За една година наполовина. Ние нямаме производство. Имаме обаче Министерство на земеделието.“

Градинарите не искат да внасят нелегално забранени препарати, не искат и забрана на вноса на плодове и зеленчуци от южната ни съседка. Искат логични отговори на въпросите, които поставят години наред.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37