Красимир Кумчев е един от големите агробизнесмени в България. Той смята, че агрополитиките у нас твърде често са част от проблема, а не част от решението му.
От дълги години в България има нелегален внос на препарати за растителна защита от Турция, припомня той.
По думите му няма логика в това, което се твърди – че тези препарати са канцерогенни и вредни за здравето, а същевременно у нас всеки ден на годишна база се внасят около 500 тона плодове и зеленчуци от Турция, пръскани „със същите тези отровни препарати“.
Според агробизнесмена, ако тези препарати действително са отровни, най-логично е да бъде спрян вносът от Турция. Ако пък не са такива, то би следвало да се разреши легалният внос на препаратите.
„Едното автоматично изключва другото и аз питам кое е вярното?“
Проблемът не е от вчера. През 2020 година при проверки в рамките на международна операция за няколко месеца у нас бяха задържани над 25 хиляди литра и близо два тона нелегални препарати за растителна защита.
Нелегалния внос го има, защото препаратите за растителна защита от Турция са пет пъти по-евтини от тези в България, пояснява Красимир Кумчев. Един от факторите турската продукция да е по-евтина е тъкмо този.
„По какъв начин можем да им бъде конкурентноспособни и да осигурим на българския потребител цена на краен продукт, който да може да си го позволи?“
При ябълките препаратите за растителна защита формират 30-35% от разходите на декар, дава пример от собственото си производство Кумчев.
В Турция този разход е пет пъти по-малко – 7%.
Според агробизнесмена съставките на разрешените и забранените у нас продукти за растителна защита са идентични. Разликата е само в цената.
„Тези продукти за растителна защита се произвеждат от десетина световни компании. Това не е продукт, който се произвежда в гаражи. След като е възможно турската страна, турското правителство да осигури толкова приемливо като цена на препаратите, логичен е въпросът защо ние да не го правим“, коментира производителят.
Забраната за внос на препарати е в сила не само за България, а за целия Европейски съюз, уточнява Красимир Кумчев.
„И целият ЕС в момента се храни с плодове и зеленчуци от Турция, третирани със същите тия препарати, които са забранени.“
Този тип политики вероятно са част от обяснението за все по-слабото производство плодове и зеленчуци у нас.
Делът на зеленчукопроизводството от общата произведена растителна продукция в страната ни е спаднал от 7,1% през 2020 г. на 4,6 през 2021 г.
„За една година наполовина. Ние нямаме производство. Имаме обаче Министерство на земеделието.“
Градинарите не искат да внасят нелегално забранени препарати, не искат и забрана на вноса на плодове и зеленчуци от южната ни съседка. Искат логични отговори на въпросите, които поставят години наред.
Повече по темата чуйте в звуковия файл."Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..
Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас - вече не сме заден двор на Европа с ниски..
Ръководството на БСП защитава интересите на Пеевски, Борисов и паралелната държава . Това каза пред БНР бившият депутат от БСП и бивш министър на..
От ветеринарно-медицинска гледна точка не трябва да се вземат трети проби. Ако ще да вземете още 10 пъти пробите , положителните проби не могат..