Обявяването на новия здравен план за справяне с коронавируса през следващите дни е навременно, смята председателят на здравната комисия. Антон Тонев заяви, че обществото трябва да е информирано и да знае какво предстои за седмици напред.
„В този план има някои промени от провежданата политика до момента. Вземането на решения досега в България строго следваше европейската политика и решенията на Европейската комисия, ние в голяма степен просто ги повтаряхме и обяснявахме какво се прави в Европа. Като лекар мога да заявя, че резултатите, които се постигат при контрол върху Covid кризата, не зависят само от суха статистика“, поясни Антон Тонев в предаването „Преди всички“.
В Западна Европа могат да стъпят върху по-малък брой критерии поради сравнително еднаквите здравни системи със сходна пропускливост в различните държави, подчерта Тонев.
„За здравни системи като в България се налага да добавим допълнителни фактори. Нашето правителство успя да види, да анализира тази нужда и затова имаме нови фактори.“
За момента няма взето решение за отпадане на сертификатите за антитела, уточни той.
„Омикрон заразява с еднаква скорост и пациенти с антитела, и без антитела. В тази посока ние не успяваме да постигнем предпазване от заразяване. Ние се налага да се съобразяваме с една жива сила, въпреки че вирусите са на границата между живото и неживото, и тази жива сила се бори с нас и се бори за надмощие. На нас много ни се иска да поставим цялата криза и всички въпроси, които възникват, в една просто уравнение с прости решения, но реалността е друга“, коментира доц. Тонев в предаването „Преди всички“.
Ваксината е предпазила голям процент от хората от тежко боледуване, отбеляза още Антон Тонев.
„За ваксината нямаме доказателство, или за имунитета след прекарано заболяване, нямаме доказателство, че тя пази от ново заразяване, но има много доказателства, че ваксината и имунитетът след преболедуване предпазват от ново тежко преболедуване.“
Запитан необходима ли е промяна в протоколите за лечение на коронавируса с оглед на новия, по-лек вариант, доц. Тонев заяви:
„Относно Covid зоните има нужда от преразглеждане на целия модел, защото той теоретично е много добре създаден, с ясни цели, с ясни задачи, но там има кадрова недостатъчност, ресурсна недостатъчност.“
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6". Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..
Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика. Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..
21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард. Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила.
Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..
Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората. Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...
Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите". В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..
В еврозоната България може да влезе на 1 януари 2026 г. или началото на 2027 г. Средата на годината никога не е ставало и никога няма да стане, защото банковата система трябва да се преформатира 2 пъти за година, а това е скъпо. Може да влезем на 1 януари 2026 г. или 1 януари 2027, ако дотогава изпълняваме критериите, може и да е по-нататък,..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Какво означава това, че Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и..
Министерството на образованието и науката ще предложи изучаването на религия в задължителния учебен план, като се акцентира върху изучаването на..