Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Управляващите поискаха оставката на главния прокурор Иван Гешев

| обновено на 14.01.22 в 15:34
Андрей Гюров
Снимка: БГНЕС

Управляващата коалиция поиска оставката на главния прокурор Иван Гешев с декларация от парламентарната трибуна.

Позицията на управляващата коалиция бе представена от председателя на ПГ на „Продължаваме промяната“ Андрей Гюров, който след като изброи основанията, заяви:

„Призовава главният прокурор на Република България Иван Гешев да подаде оставка, като по този начин поеме отговорност за своите действия и даде възможност българската прокуратура да осъществява пълноценно конституционните си функции в защита на публичния интерес, върховенството на правото и правата и свободите на гражданите“

Нахлуването в президентството, политическата зависимост с предишните управляващи и ниското доверие в главния прокурор и масовите протести с искане за оставката му са сред мотивите на управляващите.

И още:

„Като отчита бездействието на прокуратурата и нейното ръководство за разследване на случаи на корупция по високите нива на властта, довели налагането на безпрецедентни санкции по силата на глобалния закон „Магнитски“ на САЩ, които увреждат международния авторитет на страната… Главният прокурор не е защитил конституционните права на гражданите на мирен протест като е допуснал пряко подчинената му специализирана прокуратура да поиска масово прилагане на СРС по отношение на стотици мирно протестиращи български граждани“.

Последваха разнопосочни коментари в кулоарите на парламента.

Депутатът от ДПС Делян Пеевски коментира:

„Тази тема е изчерпана за мен, а иначе проверете дали това е истина, което правят, защото… запитайте главния прокурор защо не обжалва присъдата на олигарха Иво Прокопиев“.

Ивайло Мирчев от „Демократична България“ обаче призова оставката да дойде час по-скоро:

„Главният прокурор, наистина бих го призовал да си подаде оставката, вместо да дава оценка дали това може да бъде кризисен пиар или не. Видяхме, че вчера г-н Цацаров вече го направи. Мисля, че главният прокурор Гешев трябва да бъде следващият. Това е част от последователната политика, която управляващото мнозинство има.“

В зала от ГЕРБ попитаха защо отсъства правосъдният министър, а в кулоарите Тома Биков допълни:

„По-скоро сме безразлични към тази декларация, защото декларациите – повтарям още веднъж, не правят реформи“.

Цончо Ганев от „Възраждане“ обвини управляващите в демагогия, защото не са подкрепили техни предложения за промени в Закона за съдебната власт, които предвиждали смяна на главния прокурор.

„Призоваваме ви вместо да обиждате народа, че са фашисти, да излезете и да гласувате предложения законопроект, за да има възможност за реална смяна на главния прокурор. Всичко друго е пълна демагогия и да ръкопляскате на една молба е срам и позор за всички вас“, каза той.

От политическата формация „Продължаваме промяната“ обявиха, че ще внесат законодателни промени за реформи в съдебната власт. Това съобщи в кулоарите на парламента депутатът Петър Кулински:

„Знаете, че за да се приемат съответни законови изменения, било то в закона за съдебната власт, било то в други закони, трябва да бъдат изчерпани законово предвидени процедури, така че това ще отнеме време, но е в нашият фокус и ще бъде наш приоритет“.

Заседанието на парламента днес започна с 12-минутно закъснение заради провеждащия се Председателски съвет. Това предизвика объркване сред народните представители в зала, защото не бяха информирани за причината за закъснението.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво трябва да знаят доброволците преди да се включат в гасенето на пожари?

"Горският пожар не е шега. Може да бъде страшно опасен".  Продължава борбата с пожарите в цялата страна Такова предупреждение отправи в ефира на БНР Тодор Грозданов, доброволец при гасенето на пожари. Високите температури и сушата доведоха до възникването на голям брой огнища в България. Близо 200 са потушените за денонощието...

публикувано на 25.07.25 в 08:10

Старозагорската опера представя "Цар Калоян" във Велико Търново

Летният оперен сезон "Летният сезон "Сцена на вековете" във Велико Търново е посветен на българската историческа опера" в крепостта "Царевец" във Велико Търново тази вечер е посветен на българската историческа опера. Старопрестолният град отново ще се върне във времената на величието на цар Калоян и възхода на Търновград със силата на оперното..

публикувано на 25.07.25 в 08:06

Очаква се произведената в България пшеница от тазгодишната реколта да надмине 7 млн. тона

Очаква се произведената в България пшеница от тазгодишната реколта да надмине 7 млн. тона. Това сочат прогнозите на експертите от министерството на земеделието и храните. Цените на пшеницата тази година, обаче са много ниски и това е притеснително за земеделците . Между 6.6 млн. и 7.1 млн. тона е очакваното производство на пшеница тази..

публикувано на 25.07.25 в 07:54
Доналд Тръмп и Илон Мъск

Тръмп намекна за помирение с Мъск след публичния им конфликт

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп намекна за евентуално помирение с бизнесмена Илон Мъск след публичния им конфликт. "Всички казват, че ще унищожа компаниите на Илон, като спра някои огромни субсидии, ако не и всички, които той получава от правителството. Погрешно! Искам Илон и всеки бизнес в страната ни да процъфтяват, и да..

публикувано на 25.07.25 в 07:45
Снимката е илюстративна

Продължава борбата с пожарите в цялата страна

Националния институт по метеорология и хидрология издаде за днес предупреждение за екстремно високи температури. За цялата страна е в сила оранжев код, действа и най-висока степен на пожароопасност. От областната администрация в Бургас съобщават, че в продължение на 3 дни в Бургаско по два пъти на ден ще се задейства системата за ранно..

публикувано на 25.07.25 в 07:33

НС ще приеме промени в Закона за кредитните институции и инвестиционните посредници

Парламентът ще започне работа с окончателното приемане на промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитните институции и инвестиционните посредници (ЗВПКИИП). Очаква се в дневния ред да бъдат включени на първо четене и проектите, внесени от различни парламентарни групи, за промени в Закона за лечебните заведения, с които се урежда..

публикувано на 25.07.25 в 07:20
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26