Почти 7 часа продължават дебатите в парламента на Република Северна Македония за новото правителство. Пред депутатите кандидатът за нов премиер Димиттър Ковачевски заяви, че разговорите между Скопие и София ще стават все по-интензивни, но "никой не трябва и няма да преговаря за идентичността на македонския език".
"Историята принадлежи на историците, но въпросите за идентичността се основават на хората и държавата. За правителството няма дилема – никой не трябва и никой няма да преговаря за идентичността на македонския народ и за исторически и научно потвърдената специфика и уникалност на македонския език", добави той.
Стратегическа цел в инфраструктурата е Коридор 8.
И българите, и македонците ги интересува икономиката, заяви в своята реч пред депутатите бъдещият премиер Димитър Ковачевски.
В областта на инфраструктурата Димитър Ковачевски постави като приоритет Коридор 8:
„Връзката изток-запад с Албания и България е стратегически ангажимент и фокус на правителството до 2024 г.
Днес се навършват точно 30 години, откакто България признава независимостта на югозападната ни съседка. През тези три десетилетия няма премиер, който да не е настоявал Коридор 8 да бъде приоритет. Той трябва да свърже Черно море с Адриатическо по оста Дурас - Тирана - Скопие - София - Бургас.
Гласуването на новия кабинет трябва да се състои до полунощ в неделя. За да бъде одобрен е необходимо обикновено мнозинство в 120-местното събрание. 21 ще са министрите в правителството на Димитър Ковачевски. Очаква се новото правителство да поеме функциите си още от понеделник, а първата среща на новия премиер Димитър Ковачевски да е с българския министър-председател Кирил Петков.
Гасят пожар в местността Балановски рид край Дупница, каза за БНР кметът на Общината Първан Дангов. На терена са два екипа на пожарната и десетина доброволци от близкото с. Баланово. Огънят е тръгнал след 16.00 ч. и е обхванал сухи треви и храсти, както и частни земеделски имоти. Към момента няма непосредствена опасност за сградите в..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че украинският президент Володимир Зеленски не трябва да атакува Москва и че руският президент Владимир Путин трябва да се съгласи на споразумение за прекратяване на огъня до 50-дневен срок, в противен случай ще влязат в сила тежки санкции. Коментарите му дойдоха, след като "Файненшъл таймс",..
България изцяло подкрепя новия съюзнически ангажимент за повишаването на инвестициите в отбрана до 5% от брутния вътрешен продукт до 2035 г., обяви началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов на полигона Ново село на съвместен брифинг с председателя на Военния комитет на НАТО адмирал Джудзепе Каво Драгоне. Двамата инспектираха..
Протест пред Общината-Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици е насрочен за сряда от 8 ч., става ясно от съобщение на организаторите по социалните мрежи. Предвижда се и протестно шествие от центъра на града до вече изградената фотоволтаична централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище...
Правната комисия в НС гласува окончателно по-високи глоби за шофиране след употреба на алкохол и наркотици. Текстовете в Наказателния кодекс бяха предложени от Министерството на правосъдието на днешното заседание на комисията. Депутатите приеха при шофиране с алкохол в кръвта над 1,5 промила глобата за нарушителя да се увеличи от 1000..
Управителят на БНБ Димитър Радев предупреди, че не трябва да се подценява възможността от по-нисък растеж в еврозоната. В интервю за испанското издание Econostream Радев коментира, че прогнозите се правят в условията на глобална несигурност и нарастващи геополитически напрежения. "Един от ключовите фактори е фискалната политика. С..
Бракониер на риба от Монтана влиза в затвора. 56-годишният мъж, с прякор Видрата, е лишен от свобода за година и половина и му е наложена глоба от 15 000 лева за незаконен улов на риба в язовир "Огоста". Пред Окръжен съд Монтана делото е образувано по протест на Районна прокуратура срещу постановена оправдателна присъда на Районен съд..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...