Преди да влезем в еврозоната правителството има амбиция МРЗ да нарасне значително от сегашните нива, поясни синдикалистът.
„Това трябва да стане в рамките на две години. Най-вероятно в тези две години ще имаме повече от едно увеличение годишно на минималната работна заплата. И тази, и следващата година.“
„Официалните данни на НСИ за инфлацията, са 7,3% ноември спрямо ноември. За декември се правят предварителни разчети – ще мине 8% кумулативната инфлация. Средногодишната за 2021 г. сигурно ще бъде малко по-ниска. Но всички знаем, че тази инфлация, която ние виждаме, а именно на малкото потребление, на малката кошница е два пъти по-висока, може би 15-20% и има стоки като олиото, които минаха 50% на годишна база“, коментира Пламен Димитров в предаването „Неделя 150“. По думите му това е основният аргумент за движение на доходите нагоре – поне с 15%, не само на МРЗ.
870 000 души у нас работят на минимална заплата и продължават да са бедни, подчерта Димитров.
„Едно е сигурно – че повече ръст от сегашния заложен от кабинета: 710 лева, е нужен през 2022 г. както на МРЗ, така и на средната. Освен това всички обезщетения и пенсиите трябва да растат съобразно с тези числа. Заложените 6,1% ръст на пенсиите от 1 юли очевидно няма да стигнат. Според нас 6,1% увеличение няма да даде възможност да решим този проблем, който депутатите създадоха с тези 120 лева, а именно да няма пенсии от 1 юли, които да са по-ниски от сбора на пенсията плюс добавката. Това най-вероятно ще значи двойно увеличение от това, което се предвижда“, изтъкна Пламен Димитров.
През антикризисните добавки към пенсиите се разрушава пенсионната система, категоричен е Димитров, който акцентира върху връзката между приноса към тази система и правата, която се губи за огромна част от пенсионерите.
Управляващите не са готови за разговора за данъчна реформа и това е жалко, заяви още синдикалистът.
По думите му механизмите на компенсиране – на доходи, обезщетения и пенсии ще бъдат ключови през следващите две години.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Юростар" разкри планове за първи път да пусне двуетажни влакове през тунела под Ламанша. Железопътният оператор потвърди, че ще поръча до 50 влака от производителя Alstom, като в крайна сметка ще увеличи броя на влаковете си с близо една трета. Плановете за разширяване на "Юростар" ще включват сериозни инвестиции в ключово лондонско..
Левият бряг на р. Банщица при кв. "Изток" в Кюстендил ще бъде оградена с мрежа, за да се спре или поне да се ограничи безразборното изхвърляне на боклуци в реката. Проблемът е от години . Ще бъде монтирана мрежа на поне 300 метра в участъците, където най-често е засичано изхвърляне, ще има и видеонаблюдение, казаха от Общината. Комисия..
Европейският парламент подкрепи решението да започне преговори с датското председателство на Съвета на ЕС за забрана на вноса на руски газ и петрол, както беше предложено от комисиите по международна търговия и по промишленост, научни изследвания и енергетика миналата седмица. Двете парламентарни комисии одобриха проектоплан за прекратяване..
Сериозно се покачва цената на млечните продукти в Гърция, информират търговци и животновъди. Очаква се покачване на цената на млякото и млечните продукти поне с 20%, предупреди председателят на Съюза на гръцките животновъди Димитрис Мосхос. Огромни щети на сектора нанесе епидемията от шарка по овцете. Триста хиляди животни вече са унищожени...
Парламентът избра комисия за одитиране на годишните финансови отчети на Сметната палата за 2022 г., 2023 г. и 2024 г. Приемането на решението е необходимо във връзка с изискването на Закона за Сметната палата годишният финансов отчет на институцията да се одитира от независима комисия, чиято численост и състав се определя от Народното..
Лидерът на партия "МЕЧ" Радостин Василев обвини Бойко Борисов и ГЕРБ в официална коалиция с ДПС. Василев прогнозира, че единственият изход от политическата ситуация са предсрочни избори. Той отправи и въпроси към "Има такъв народ" и Слави Трифонов, обвинявайки ги в мълчание по темата. МЕЧ няма да подкрепи ротацията на председателя на парламента и поиска..
Общински съветници сезират прокуратурата във Велико Търново за проблемите с негодната питейна вода, която трета седмица подава по мрежата ВиК "Йовковци". Расте напрежението сред жителите на В. Търново заради водата - мътна и негодна за пиене Решението да бъде сезирана прокуратурата по проблемите с питейната вода е взето единодушно от..
Физиономиите, които се съревновават за властта в България днес, са безобразни - техните силуети деградират сами по себе си, техният политически език е..
БСП няма да влезе в парламента при следващи избори, Борисов е унижен от Пеевски и ДПС-НН няма да влезе пряко във властта, защото не иска да носи..
Без яснота за постигнатите договорености приключи коалиционният Съвет за съвместно управление. На него партньорите в кабинета от ГЕРБ-СДС, БСП и..