Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експерти от РИМ Враца откриха 540 находки от пет експедиции през 2021 година

Намериха керамична фигура на Богинята-майка при разкопки край Мездра

Александра Петрова и Георги Ганецовски - археолози в РИМ - Враца
Снимка: Ива Антонова

Десетки нови находки ще обогатят експозициите на Регионалния исторически музей във Враца през тази година. Те са част от рекордния брой антики, които постъпиха в музея от миналия археологически сезон. Той продължи осем месеца - от април до ноември.

540 находки от пет експедиции е равносметката за Регионалния исторически музей във Враца от археологическия сезон през 2021 година.

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол     Снимка: Ива Антонова

Две от експедициите бяха по новия маршрут на скоростни път Ботевград - Видин в района на две мездренски села.

Археологът Александра Петрова, която ръководеше експедицията за инфраструктурния обект при село Лютидол, Община Мездра каза за БНР:

"Той се намира на трасето на пътя Е79 и в рамките на три месеца извършихме пълно спасително археологическо проучване. Бяхме възпрепятствани от атмосферното време, валежите и други специфики, които са характерни за археологическата работа".

Екипът е установил, че обектът при село Лютидол представлява некропол от римската епоха.

"Успяхме да локализираме, проучим, документираме 53 гробни съоръжения, в които регистрирания погребален обред е кремация. Последният включва кремирането на човешките костни останки и събирането им заедно с гробен инвентар, сред който можем да отличим накити, лични вещи на погребания, елементи от облеклото, керамични съдове, стъклени съдове. Впечатли ни това, че някои от тях бяха намерени цели. Прешлени за вретено, ножове, монети", допълни  Александра Петрова. 

Керноси, керамични светилници от Римската империя, открити при разкопки край с. Лютидол   Снимки: Ива Антонова

Директорът на Регионалния исторически музей във Враца археологът Георги Ганецовски ръководеше втората спасителна експедиция при село Дерманци. В пластовете история от неолита до късното Средновековие са намерени чифт сребърни обеци, които поставят голяма въпросителна:

"Със сигурност мога да заявя, че имаме явно противоречие между този тип накити обеци, които по всички белези показват, че би следвало да са носени от жена, но категоричната заявка от антрополозите е, че става въпрос за мъж, около чийто череп от двете страни бяха открити въпросните обеци - датират от 15-16 век. Това са точно тези векове, за които много малко информация има - първите векове на Османското владичество по данни на намерени монети от този период", заяви за "Хоризонт" Георги Ганецовски. 

Археолози от музея във Враца изследват вече повече от десет години крепостта "Калето" край Мездра. При теренните разкопки, които започнаха през октомври 2010, продължава проучването на праисторическите пластове на обекта. Те разкриват останки от най-ранното заселване на скалния риф на левия бряг на река Искър.

За поредна година през миналия археологически сезон Георги Ганецовски ръководи редовна експедиция в местността „Калето“ край Мездра:

Най-любопитната находка от пласт от късната каменно-медна епоха от многослойния обект е женска фигура с пищни форми на Богинята-майка:

"Това са ясно изразените антропологически части, свързани с раждането. Тя е най-силният символ".

Започнаха спасителни археологически проучвания на три обекта по трасето на скоростния път Е-79 между Ботевград и Мездра, който се изгражда в момента. Открити са и първите находки, някои от които са от преди 7 хиляди години.

Разкопките по маршрута на скоростната отсечка от международния път, която се строи от миналата година, са край мездренските села Дърманци и Лютидол


Керамична фигура на Богинята-майка, открита край Мездра   Снимка: Ива Антонова

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21