Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лексикон за изпуснати влакове, свобода на словото, първи роман и кръстословици

В Изотопия поканихме отново 5 от любимите ни гости през 2021 и им зададохме 5 въпроса

| обновено на 17.01.22 в 14:28

В края на 2021, поредната година на китайското проклятие за "интересни времена", и ние в "Изотопия" имахме нужда от равносметка. Поглеждайки към предаването, продължихме да колекционираме интересни гости, места и истории, които освен всичко ни помагат да осмислим и къде се намираме като общество. Използвахме малко баналния новогодишен повод, за да разпитаме петима от гостите ни през годината за времената, използваните и пропуснати възможности, както и какво да гледаме и четем. Дадохме им нещо като лексикон с едни и същи 5 въпроса. За да ни помогнат тези интересни хора с общи ориентири за настоящето и бъдещето. 


Започваме с Антония Апостолова - писател, журналист и литературовед. На нея 2021 донесе завършването и издаването на първия й роман - "Нас, които ни няма". В Изотопия вече препоръчахме тази история за емоционалното порастване в един съществувал и съществуващ Бургас. А сега питаме Антония за други неща. 

Чавдар Николов
През миналата година "Изотопия" приветства и един добре познат невъзпитан карикатурист. Човек с къдрава коса и директен изказ, един от двигателите на сатиричното издание "Прас-прес" - разбира се, става дума за Чавдар Николов. Ето как той посрещна новогодишните ни пет въпроса.  


Естествено, нямаше как да пренебрегнем и погледа откъм сцената. През април младата актриса София Джустрова дойде в "Изотопия", за да отбележим Световния ден на изкуството, разказвайки за постановката "Бесове" в учебния театър на НАТФИЗ - сцена, която често предлага доста по-смели и интересни търсения от тези на "батковците".


Дойде ред на Ивайло Дончев. Насред лятото той ни разказа за хобито си да влиза и снима изоставени жилищни и индустриални постройки - т.нар. urbex или "градско изследване". Впоследствие Ивайло, който е също пътешественик, автор на писано слово и фотограф, реализира благотворителна изложба със снимките си от стари заводи и резиденции, а съвсем накрая на годината, за съжаление, не успя да влезе в Мавритания. Ето какво ни отговори на петте въпроса: 

Петият ни гост има първо име с пет букви и се занимава със съставяне на кръстословици - едно изчезващо и велико изкуство, чийто тайнства изпълниха със съдържание един от любимите ни материали през годината. Георги Георгиев беше така добър да се завърне в "Изотопия", за да изпратим заедно старата и да посрещнем новата. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кадър от видео, публикувано от SpaceX, показващо тестов полет на Starship при втория опит за изстрелване на SpaceX в Бока Чика, Тексас, САЩ, 20 април 2023 г.

Директорът на НАСА Бил Нелсън за бъдещето на космическите програми

"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..

публикувано на 03.11.24 в 07:30
Проф. Радка Аргирова

Проф. Радка Аргирова: Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен

Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..

публикувано на 03.11.24 в 06:53
Атанас Капралов, поет и директор на Националния литературен музей

Атанас Капралов: Доста от гробовете на наши класици са оставени в забвение, немилост, тревясали

Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..

публикувано на 29.10.24 в 09:52
Д-р Петко Загорчев

Д-р Петко Загорчев: Великият диригент на човешкия организъм е ендокринната система

" Ендобиогенна медицина е един нов дял в медицината, един нов подход към лечението на човешкия организъм, сподели в "Нощен Хоризонт" д-р Петко Загорчев , началник на Спешно отделение в гр. Шумен. "Тя съчетава в себе си трите съставки - ендобиогенис - тоест вътрешното движение на биологичните функции в човешкия организъм на метаболитно клетъчно..

публикувано на 29.10.24 в 09:11

Да кукуригаш, но да не съмне. Борю Зевзека, петелът на българския хумор

33 Христови години делят онзи 10 октомври от 10 октомври 1977 г., когато на екран излиза филмът "Авантаж" на Георги Дюлгеров . И в "Авантаж" има петел, и той има чувство за хумор, но не се разпорежда в курника, ами го разпореждат към затвора. Лазар Касабов Петела е джебчия със свободолюбив дух по времето на комунизма. Не случва в..

публикувано на 24.10.24 в 17:03
Антон Порязов

Антон Порязов: За пътя до Холивуд и за скитащата актьорска душа

Той се е снимал в не една или две световни, а и български продукции .  Антон Порязов е част не само от сериали като "Откраднат живот" и "Столичани в повече“, но играе рамо до рамо със световни звезди във филми като "300: Възходът на една империя" и "Непобедимите 3" : " Пътят ми до Холивуд започна от 2012 година , когато реших да последвам детската..

публикувано на 21.10.24 в 21:10

Между Испания и България Ралица Тодорова издава детски книжки

Между България и Испания една врачанка успява да издаде детска книжка "Приказки в рими". Тя е Ралица Тодорова и е на 36 години. Работи като библиотекар в читалището във Враца. Вдъхновението да пише римувани истории за малчугани идва от работата ѝ с деца в библиотеката. Преди това е била изкушена от любовната лирика. Сега живее в..

публикувано на 20.10.24 в 06:53