"Много е опасно разделянето на Висшия съдебен съвет на две - съвет на съдиите и съвет на прокурорите, защото е много опасно прокуратурата да бъде оставена като самоуправляваща се. Тя има монопол върху цялото досъдебно производство".
Това заяви пред БНР председателят на Съюза на съдиите в България - съдия Татяна Жилова.
Тя подчерта категорично, че обществото трябва да е наясно, че съдът и прокуратурата не са равнопоставени:
"Трябва да има механизъм за обществен надзор в прокуратурата, а също и за съдебен контрол върху някои действия на прокуратурата. Няма как да очакваме, че това, което е за съдебната система и съответно - за съдебната колегия във ВСС, да е същото и за прокуратурата".
По думите ѝ мнението за разделянето на ВСС трябва много внимателно да бъде обсъдено, защото "какво означава да има един ВСС само за прокурорите".
"Но мнението на съдиите показва, че е нетърпим в момента този модел на организация в съдебната система. И трябва да се отстоява в по-голяма степен независимостта на съда", коментира още съдия Жилова в контекста на проведена анкета сред съдийската общност.
Aнĸeтaтa e пpoвeдeнa oт УC нa CCБ в пepиoдa oт 20 дo 31 дeĸeмвpи 2021 г. cpeд 86 cъдии. Πoвeчe oт пoлoвинaтa yчacтници в нeя ca cъдии в paйoнeн cъд (52,3%), eднa тpeтa ca cъдии в oĸpъжeн cъд (29,1%), близo 15% cъдии в aдминиcтpaтивeн cъд, oĸoлo 10% cъдии в aпeлaтивeн cъд и мaлъĸ бpoй cъдии oт cпeциaлизиpaн cъд, BKC и BAC. 83,7% oт yчacтницитe в пpoyчвaнeтo имaт cтaж в cъдeбнaтa cиcтeмa нaд 12 години.
"Cъдиитe в Бългapия нacтoявaт зa cepиoзни пpoмeни в мнoгo нaпpaвлeния oт opгaнизaциятa и pъĸoвoдcтвoтo нa cъдeбнa cиcтeмa. Ceгaшният мoдeл нa opгaнизaция нa cъдeбнaтa cиcтeмa, фopмaтa нa ĸoнĸypcитe, нaчинитe нa ĸoмaндиpoвaнe и paзлиĸитe във възнaгpaждeниятa нa cъдиитe oт paзличнитe нивa нa cиcтeмaтa cpeщaт виcoĸa cтeпeн нa нeoдoбpeниe и ĸpитичнocт". Toвa пoĸaзвaт peзyлтaтитe oт пpoyчвaнe нa Cъюзa нa cъдиитe в Бългapия cpeд cъдийcĸaтa oбщнocт, зa ĸoитo УC нa CCБ yвeдoмявa в пиcмo пpeдceдaтeля нa пapлaмeнтapнaтa ĸoмиcия пo ĸoнcтитyциoнни и пpaвни въпpocи Mилeн Maтeeв, президента Румен Радев и миниcтъpa нa пpaвocъдиeтo Haдeждa Йopдaнoвa.
Съдия Жилова подчерта, че тази анкета е само първата крачка, предстои да се направи още по-задълбочено и разширено проучване сред съдии, както и да се инициира публична дискусия за съдебната реформа.
"Ние сме заявили категорично нашето становище, че ще участваме активно, ако бъдем поканени в дебатите по конкретни текстове, организирани от Министерство на правосъдието и на парламентарната правна комисия", заяви тя.
По думите ѝ гласовете на съдиите са разнопосочни по отношение на модела на ВСС:
"Всички са за намаляване на мандата на ВСС, но за това дали да бъде постоянно заседаващ, или сесийно заседаващ - преобладаващите мнения са за сесийно заседаващ ВСС. ... Това ще има много положителен ефект в самата съдебна система за решаване на проблемите на натовареност и кариерно израстване, защото, когато се загуби вътрешният поглед, нещата не са добре".
Председателят на Съюза на съдиите в България коментира статута на т.нар. трима големи в съдебната система:
"Те не трябва да бъдат пакетирани. Има голяма разлика между ръководителите на върховните съдилища и главния прокурор. Те не могат да бъдат равнопоставени. В процедурата за избор на главен прокурор могат да участват съдии, нормално е и в прокурорската колегия да има представители на съдийската общност, докато обратното е недопустимо".
ССБ подкрепя възможността, която се обсъжда, съдия от Върховния касационен съд да разследва главния прокурор, съобщи още Татяна Жилова и уточни:
"Трябва да се разграничи органът, който да направи преценка дали има достатъчно данни за извършено престъпление от главния прокурор. Нашето мнение е, че един такъв орган може да бъде само Съдийската колегия на ВСС. Когато този орган вземе решение, че са налице достатъчно данни, тогава може да се избере ад хок съдия, който да бъде наказателен съдия от ВКС, който да проведе разследването. По наше мнение това без конституционна промяна не може да стане. ... Може да стане в рамките на едно обикновено Народно събрание".
Интервю на Силвия Великова с Татяна Жилова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Междуарабски сили за сигурност трябва да бъдат създадени в Газа до няколко седмици, за да се предотврати повторното поемане на контрол от “Хамас”, заяви бившият премиер на Израел Ехуд Барак в интервю за Скай нюз. На въпрос дали е необходима намеса, за да се попречи на “Хамас” да запълни настоящия вакуум във властта в Ивицата Газа, Ехуд Барак..
Последните събития в Украйна, с оглед на предстоящия Европейски съвет на ЕС в Брюксел на 23 и 24 октомври, бяха обсъдени по време на телефонен разговор между гръцкия премиер Кириакос Мицотакис и украинския президент Володимир Зеленски, съобщи гръцката обществена телевизия ЕРТ. От своя страна Зеленски обяви, че е обсъдил с Мицотакис и възможността САЩ..
Арестуваха двама гърци, че информирали шофьорите за полицейски проверки. Двамата арестувани гърци са организирали две интернет платформи, в които предупреждавали шофьорите за полицейските проверки в районите на Атина, Солун и Крит. До тази информация са имали достъп само членове на платформите. Едната е с активност от 200 хиляди души, а другата е с..
Самолетът на американския министър на отбраната Пийт Хегсет е извършил непланирано кацане във Великобритания по време на обратен полет за САЩ, съобщи Би Би Си, позовавайки се на информация от Пентагона в социалната мрежа "Екс". Самолетът, превозващ Хегсет на връщане от срещата на министрите на отбраната на НАТО в Белгия, е имал „пукнатина в предното..
Европейският парламент ще обсъжда продължаващите посегателства срещу демократичните институции и върховенството на закона в България, става ясно от окончателната програма на пленарната сесия в Страсбург следващата седмица. Дебатът е насрочен за следобед на 22 октомври. Той е свикан по искане на „Обнови Европа“ заради ареста на варненския кмет..
Върховният представител по външната политика и сигурност Кая Калас отрече да има дублиране на ролята на ЕС и НАТО по отношение на защитата от дронове на пространството на ЕС. Инициативата за дронове на европейско ниво е за страните-членки. Какво трябва да направим - сензорите, които са ни необходими, прихващачите на дронове, как всичко това..
Вицепрезидентът Илияна Йотова, която е на посещение в Китай, разговаря със студенти в Пекинския университет за чужди езици. Над 60 години във висшето учебно заведение се изучава специалност "Българистика". Йотова e подарила на университетската библиотека книги с българска класика. В Пекински университет за чужди езици се преподават 101 езика,..
Видимо е поглъщането на ГЕРБ от "ДПС-Ново начало" . Отдавна се наблюдава по места, че сериозна част от хора на ГЕРБ отиват при Делян Пеевски с мотив,..
Новата сглобка - управляващата четворна коалиция - ще продължи по същия начин - там няма отърване, там има серия от зависимости и нищо няма да се..
След изборите в Пазарджик политическите страсти отново се нажежиха. Докато лидерите на партиите търсят формули за стабилност, хората по места казват –..