Правилата за започване на преговори за членство в ЕС трябва да се преосмислят, така че да се даде ясна европейска перспектива на Западните Балкани. Това каза френският президент Еманюел Макрон в Страсбург, където представи приоритетите на страната си за 6-месечното ротационното председателство на ЕС.
Макрон заяви още, че Конференцията за бъдещето на Европа трябва да бъде последвана веднага от конференция за Западните Балкани.
В речта си пред Европейския парламент той се обяви за създаване на междуправителствени сили за бързо реагиране, които да защитават външните граници на ЕС.
И от географска, и от историческа гледна точка Западните Балкани са в сърцето на европейския континент, каза френският държавен глава:
„И от географска, и от историческа гледна точка, от трагичната си част и от очакването си за бъдещето, което хранят, Западните Балкани са част от континента Европа. Те носят белези, които ни напомнят едновременно за крехкостта на мира и силата на нашия съюз", допълни той и подчерта, че Европа има задължения към тях, в т.ч. и за европейска перспектива, която, по думите му, се вписва в разумно време:
"Затова имаме призвание към тях - да преосмислим отношенията ни със страните от региона, и да им дадем по-ясна, разбираема и волева перспектива за присъединяване...Ние модернизирахме процедурата за преговори през последните месеци. Но ние знаем много точно, че не тази Европа с тези правила може да стане Европа на 31, 32 или 33. Това не е така и иначе ние ще излъжем себе си. Така че в рамките на Конференцията за бъдещето през май трябва основно да преразгледаме нашите правила, за да ги направим по-ясни и разбираеми, за да вземаме по-бързи и силни решения. Но също така и политически трябва да сме честни за рамките на тази Европа, в която Западните Балкани имат своето място“, заяви Макрон.
България, Румъния и вече Хърватия са призвани да се присъединят към Шенген, ако са готови, както бе признато от всички страни-членки, каза още президентът на Франция пред Европейския парламент.
Макрон добави, че този процес трябва да върви заедно с реформата, което е започната на пространството за свободно движение и която ще позволи защитата на всички външни граници на ЕС.
Според докладчика за Северна Македония в ЕП Илхан Кючюк, с речта си френският държавен глава е показал, че положението, в което се намират страните от Западните Балкани, не може да продължи. Един от рисковете той определи пред "Хоризонт" така:
В речта си пред ЕП Еманюел Макрон се обяви за изграждането на европейски ред върху принципи и ред, който е задействан преди 30 години заедно с Русия. Във връзка с това той спомена, че сферите на влияние са отхвърлени и страните имат суверенното право на избор.
Макрон настоя също за преоткриването на силна бъдеща Европа, която да отговори на климатичните, технологичните и цифровите, но и на геополитическите предизвикателства и която ще намери средствата, за да взема решенията сама за себе си, без да зависи от големите сили:
„Днес нашата Европа е изправена пред нарастване на напрежението и особено в съседство, пред объркване на света, към завръщането към трагедията на войната.
Нашият модел обаче, който излиза извън границите ни, има в своята традиция универсално призвание и отговорност, заложено от бащите ни - да преосмисли част от своите политики за съседство и мястото си в света“.
Макрон поясни, че в тази насока трябва да бъде изградено партньорство с Африка, като особено наблегна на страните по произход на мигранти, така че политиката на завръщане да бъде ефективна.
"Започнахте председателството си с големи обещания, но тук никой не ви вярва. И то не само защото графикът, който изготвихте, ще обслужва повече президентската ви кампания, а защото често лъжехте", каза в отговор евродепутатът от ЕНП Франсоа Ксавие-Белами:
Казвате, че искате да овладеете границите на Европа, но вчера заклеймявахте като националистическа чума страните, които призоваваха за помощ, за да защитят границите си от мигрантската криза.
Говорите за околна среда и стратегическа автономия, но днес Франция внася въглища и газ, защото вие затворихте ядрената централа "Фесенхайм" и така минирахте индустрията ни“.
Британският премиер Киър Стармър заминава днес за много важна среща с лидерите на ЕС в Брюксел по въпросите на отбраната и сигурността. В навечерието на срещата той прие в провинциалнита си резиденция Чекърс германския канцлер Олаф Шолц. Киър Стармър се отправя към Брюксел за първата по рода си среща с всичките 27 лидери на ЕС след официалното..
Община Велико Търново отново ще раздава безплатно на гражданите фиданки, храсти и цветя за облагородяване на междублоковите пространства. Инициативата "Моята градинка" се провежда за 13-а година. Единственото условие за безплатното получаване на посадъчния материал е междублоковото пространство да е общинска собственост. Когато сградата е в..
Канада е "решена да защитава своите права" след като Доналд Тръмп предизвика търговска война със съседката си, заяви посланикът на страната в Лондон, като добави, че и други страни по света могат да са следващите потърпевши от действията на американския президент. Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай..
Властите на остров Санторини са в повишена готовност поради силната сеизмична активност. Извънредни мерки заради сеизмична активност на остров Санторини Само в рамките на няколко минути три труса с магнитуд над 4-та степен по скалата на Рихтер засегнаха Санторини. За три дни земетресенията са над 380. Епицентърът е на малкия необитаем остров..
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио е предупредил Панама за действия от страна на САЩ, ако не направи "незабавни промени" за Панамския канал, твърдейки, че тя е нарушила договора за предаване. Марко Рубио с дипломатическа совалка в Централна Америка, ще посети и Панама По време на разговорите си с президента на Панама п ървият дипломат на..
Летящи коли за световното експо през 2027-а година обеща президентът на Сърбия Александър Вучич . Готви ли се Сърбия да стане център в Европа за компании, разработващи летящи коли, на фона на трудностите, които изпитва този новостартиращ сектор в Европа? За летящите коли и въздушни таксита - кога и в България? Докато с регулации..
Правителството на Франция начело с Франсоа Байру отново е заплашено с вот на недоверие от парламента заради проектобюджета за 2025 година. Само преди два месеца, при сходни обстоятелства, депутатите свалиха от поста предшественика на Байру - Мишел Барние. Новото френско правителство планира дефицит между 5% и 5,5% от БВП за 2025 г. В интервю..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..