В „Изотопия“ обичаме много неща, три от тях са алтърнатив рок, Пловдив и да казваме за набираща популярност музика „Пфф, тия ги знам отдавна…“ . Начесахме и трите си красти едновременно, като приветствахме в студиото на „Хоризонт“ майните от Artificial Lungs, чийто втори албум от края на миналата година продължава да им трупа нова аудитория. А те се постараха това им идване до София да е паметно, като изсвириха три от парчетата в албума в акустични версии, специално за нашето предаване. Да. Кеф. Всичко е в звука горе, но ето и картина.
„Земя“
Така се казва вторият мрачен, но и обнадеждаващ албум на Artificial Lungs. И ако в България някога са ви липсвали концептуални албуми, то само заради този вече нямате право да се оплаквате.
В контекста на групата и историята й, "Земя" има безброй значения. „Изкуствените дробове“ най-напред се събират през 2015, когато заедно започват да работят Андон Райчев (вокал и китара) и Иво Нонов (китара). Андо представя на Иво няколко парчета, които е написал за предишната си група, но които не се връзват с цялостния й звук. Иво се включва с аранжиментите и допълнителни мотиви към мелодиите. В следващите три години си намират барабанист, басист и втори китарист (Искрен Василев, Христо Минков и Константин Маринов), записват първия си едноименен албум и започват да го свирят на различни места. Може да ви е попадал клипа към сингъла The Struggle.
Нещата обаче не е писано да се случат в този формат и през 2019 Андо и Иво са останали сами и се чудят дали да продължават.
Нужно е ново начало и то идва с присъединяването на Георги Ковачев - още един човек от богатата алтърнатив сцена под Тепетата. Следват нови парчета, този път на български. Целият творчески процес в групата се изменя.
Андо: "Цялостният звук (вече) има много пластове. Преди нещата се случваха така - аз имам идея за едната китара, Иво украсява с другата, басът и барабаните се водят по нас и така завършваме целите песни. Сега беше като игра на пинг-понг - предавахме си идеи, заиграхме се с аудиообработката, направихме звука пространствен, вкарахме повече звуци извън мелодиите, които допринасят за емоцията."
Георги: Обичам да мисля малко повече над музиката и нещата изобщо. Харесва им да взема тяхна идея и да добавя, да си поиграя с нея, да добавя пластове, да я рафинирам, така че да звучи по-добре за всички. Мисля че е това (б.р. - което дава на групата), заедно с търпението ми.
В новия си състав Андон, Иво, Георги и барабанистът Виктор Маринов започват да работят по новите текстове на Андон в края на 2019 и началото на 2020 година. Всички знаем какво последва, но идеята за албума "Земя" в крайна сметка побеждава пандемията, за да се материализира в края на 2021. Момчетата описват албума като "ново начало" - от една страна за музикалния им проект, от друга - за тях като хора. Песните са емоционални епизоди, които се навързват в една обща история за преодоляването на личните битки и стъпването на твърда основа.
Пример за емоцията, посланията и творческият генезис на албума е песента "05:16" (не е препратка към Библията или телефонен код).
Иво: През 2019 имаше период, който беше емоционално по-натоварен за мен, и в който всяка сутрин, без изключение, се будих точно в този час.
Всяка сутрин Иво изпраща снимка на часовника си с именно тези цифри на Андо, който накрая казва „Дай да направим песен“. Пише текст, за който Иво казва, че отразява доста добре как се е чувствал.
"Не забравяй къде си/ Не забравяй къде си бил" - този цитат от текста на друга песен, "Сянка", поне за автора на тези редове, е квинтесенцията на емоциите и посланията в "Земя" на Artificial Lungs. Споменавайки името на групата...
Андо: Това е много лесна метафора. То е това, което искаме да бъде нашата музика. Ние сме меломани и обвързваме хубавите и лошите си моменти с определена музика. Лошите изпъкват повече. Всеки има моменти, в които се чувства много зле и някоя песен го вдига. Това искаме да прави и нашата музика, да дава глътка въздух.
Пловдив
Хората в Artificial Lungs са били част от много други пловдивски групи. Няма просто обяснение, но поради някаква причина Филибето винаги е провокирало богата емоционалност, оттам и страхотни проявления в областта на изкуството. Ако искате вземете Милчо Левиев или Крикор Азарян, ако искате Габана или DJ Skill.
Алтърнатив рокът не е някакво изключение. AL са от едно поколение, например, с по-мрачните и абстрактни TDK.
Конкретно в "Земя" пловдивско рамо на групата удря и Едит Унджиян, позната с вокалите си в проектите Life Light и MixMe, също и като колега в БНР. Работата по песента "На дъното", в която участва Едит, заради пандемията продължава 4 месеца. Крайният резултат си струва всяка стотна.
Ако "Земя" е новото начало и основата на Artificial Lungs, нямаме търпение да видим и чуем какво предстои да се роди от нея. Гледаме напред не само към съвместната студийна работа на момчетата в този им състав, но и към възможността да ги слушаме на живо. И ще продължаваме да се фукаме с чудесния акустичен лайв, който спретнаха за "Изотопия", разказвайки и историята си като група. (отново - звукът е най-горе)
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..