Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зелма Алмалех за филмите на Стефан Джамбазов „Левски и ние“ и „Надежда“


"Филмът "Надежда" показва еуфорията на тези млади хора от промените, за които си мислехме, че всичко ще стане много бързо, но то не стана...", каза пред БНР журналистът Зелма Алмалех преди излъчването на филмите на Стефан Джамбазов „Левски и ние“ и „Надежда“ в кино „Одеон“.

"Въпреки това има нещо много светло в този филм, макар че много от нещата не случиха изобщо, но остава усещането за този порив на младостта, когато не сме били достатъчно мъдри, за да предвидим какво ще стане",

По идея и покана на Националната филмотека в кино „Одеон“ на 24 януари -  понеделник от 18 часа ще бъдат представени двата документални филми в памет на Стефан Джамбазов и по повод 70-та му годишнина, която беше на 13 декември 2021 година.

"Това си е филмът на Стефан, аз не бих добавила нищо", каза още Алмалех.

Филмът „Надежда“ на СТФ „Екран”, сценарист и режисьор Стефан Джамбазов, оператор Огнян Логофетов, е реализиран 1989/90 година. Тогава веднага след промените през 1989 година, екипът започва да заснема събитията по столичните улици с участието предимно на младежите и студентите. Демонстрациите на Независимите студентски дружества, които бяха активната част на младите - срещите, четенията, блокадите в Софийския университет, пърформансите по софийските улици бяха обект на този филм.

Във филма има протести, пърформанси с участието на група „Градът“ с младите художници, тогава, Недко Солаков, Андрей Даниел, Греди Асса, Вихрони Попнеделев, Свилен Блажев – Свиката, изкуствоведа Филип Зидаров, четения, шествия, бдения и въобще всичко, което съпътстваше тези първи години на българската демокрация. Освен това в архивните кадри присъстват и личности като д-р Желю Желев, първият демократично избран президент на Република България, Радой Ралин и други известни фигури.

„Левски и ние” е създаден през 1987/88 година в Студия за телевизионни филми „Екран”, по повод 150-та годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Стефан Джамбазов е режисьор и съсценарист с Петър Тодоров, оператор Емил Петров, композитор Виктор Чучков. Тогава беше голямо изключение документален филм да има оригинална музика.

"Годината беше 1987 - време, когато зрееше промяната, която дойде след две години. Тогава някак си Левски събираше желанието на хората за промяна. За това и споровете около това дали трябва на всяка цена да се търси гроба му или или той да остане само като икона за поклонени са изключително яростни. Изразител на „гроботърсачите” беше писателят Николай Хайтов, а на учените, които искаха да се говори за истинския принос на Левски в нашата история като политическа и човешка личност с изключителни качества беше проф. Николай Генчев", разказа още Зелма Алмалех.

Тя допълни, че БНТ е собственик на филмитие, но тя много бързо ни ги предостави сега в много добро техническо качество, затова Алмалех благодари на националната телевизия.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09