Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Необходими са 4 милиона лева, за да отплава за Антарктида корабът "Св. Св. Кирил и Методий"

Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания

Българската база на остров Ливингстън
Снимка: Facebook /@BulgarianAntarcticInstitute

От юли миналата година България си има военен научноизследователски кораб. Научноизследователският кораб "Св. Св. Кирил и Методий" беше купен от Норвегия. За да може да отплава за Антарктида до края на 2022 година са необходими 4 милиона лева.

Корабът е много добър, въпреки, че е произведен преди 35 години, каза флотилен адмирал Боян Медникаров. Строен да работи в тежките условия на Норвежко море, за тези години износването на корпуса му е само 10% обяснява адмиралът. Той припомня, че машината е трябвало да работи по проекта "Южен поток". И затова през 2014 година е била модернизирана. Корабът, който самата холивудска актриса Мария Бакалова кръсти, вече е почти готов за мисията, допълва флотилен адмирал Медникаров.

"Готвейки го за научноизследователски кораб предходният корабособственик е построил хотел на борда - 20 двуместни каюти, 40 легла, в някой от които не е живяно. След придобиването на кораба ние започнахме да работим по формирането на неговия екипаж".

За ремонта на кораба са отпуснати от предишния редовен кабинет 2 милиона и 700 хиляди лева, разказва флотилен адмирал Медникаров. Минималните средства отишли за ремонта, за зареждане на кораба и за задължителен комплект от резервни части. Министерството на отбраната е поело ангажимента и го изпълнява за изплащане на възнагражденията на екипажа. Флотилен адмирал Медникаров казва, че вече е подготвена и обществената поръчка за избор кой да ремонтира кораба сега. Изчаквало се евентуално обжалване на класирането. Но точно за това ще трябват 3 милиона лева за цялостното въвеждане в експлоатация на плавателния съд. „Това са пари за науката“, каза флотилен адмирал Медникаров на депутати, във време, в което се прави бюджета на страната.

"Моля ви това не го разбирайте като просене на пари, но основният проблем за нас е, че ние трябва да намерим начин да увеличим разходите за наука. Това са разходите за създаването на уникална научноизследователска инфраструктура, каквато е "Св. Св. Кирил и Методий". Той няма да бъде използвам само за полярните експедиции, защото през летните периоди, когато "Св. св. Кирил и Методий" не работи на полярните експедиции, той ще бъде платформа, на която да работят учени от Българската академия на науките, от други университети, в контекста отбрана. Това е най-модерният кораб във въоръжените сили".  

Антарктида               Снимка: БГНЕС
Полярният изследовател проф. Христо Пимпирев също се застъпва за използване на новия кораб в антарктически води. И то в контекста на засиленото международно присъствие там. България е сред 29-те страни в света, които провеждат изследвания там. Корабът поставя България в европейската флота на научноизследователските кораби. И затова Христо Пимпирев призовава в  новия бюджет да се предвидят 1 милион лева за полярната програма.

"Науката е основната дейност и цел на антарктическите изследвания на всяка една държава, която е в Антарктика. Това е преди всичко задължение на всички 29 държави, които управляват континента. Ние правим научни, антарктически изследвания от над 30 години".

Проф. Христо Пимпирев допълва, че съществуването на български транспорт до Антарктика помага за запазване на извоюваните от десетилетия позиции.

Повече можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първият рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната до сега ислямска..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38