Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания обвини Русия, че се опитва да инсталира проруски лидер в Украйна

| обновено на 23.01.22 в 12:17
Евгений Мураев, архив от 2018 г.
Снимка: Ройтерс

Великобритания обвини руския президент Владимир Путин в заговор да инсталира проруски политик начело на украинското правителство, съобщават британски медии.

Британското министерство на външните работи е предприело необичаен ход като е посочило бившия украински депутат Евгений Мураев като потенциален кандидат на Кремъл.

Мураев, който е собственик на медия, загуби депутатското си място в украинския парламент, когато партията му не успя да си осигури 5% от гласовете на изборите през 2019 година. Форин офис посочва още четирима украински политици, които са във връзка с руските разузнавателни служби и работят по планове за нахлуване на Русия в Украйна.

Повечето от тях са били министри по времето на  бившия проруски украински президент Виктор Янукович, свален от власт през 2014 година. Русия е струпала стохилядна армия близо до границата с Украйна, но отрича да планира нахлуване.

Британски министри предупредиха, че руското правителство го очакват сериозни последици, ако войските навлязат в Украйна.

В декларация на външния министър Лиз Тръс се казва:  „Публикуваната днес информация хвърля светлина върху степента на руската дейност за подчиняване на Украйна и върху начина на мислене в Кремъл. Русия трябва да намали напрежението, да прекрати кампаниите на агресивност и дезинформация и да търси дипломатически пътища“.

Споменатият Мураев отрече пред “Телеграф” твърденията на Лиз Тръс. Той допълни, че Русия има друг кандидат за поста, без да споменава името му. Според изданието става дума за депутата от украинския парламент Виктор Медведчук, който е в близки отношения с руския президент Владимир Путин. 

Междувременно руското министерство на външните работи нарече твърденията на Лиз Тръс “дезинформация”.

Руското МВнР призова Великобритания да прекрати провокациите си, да престане да разпространява абсурди и да се концентрира върху изучаването на татаро-монголското иго. “Разпространената от министерството на външните работи на Великобритания информация е още едно доказателство, че именно НАТО начело с англосаксонците се занимава с ескалация на напрежението около Украйна”. Това написа в социалната мрежа „Телеграм” говорителят на руското дипломатическо ведомство Мария Захарова. Споменаването на татаро-монголското иго е заради друго изказване на Лиз Тръс. В петък тя заяви в аналитичния център на Института Лоуи в Сидни, че Украйна е горда страна с многовековна история и е преживяла много нахлувания - от монголите до татарите.

Коментар дойде и от САЩ. Говорителката на американския Съвет за национална сигурност Емили Хорн каза, че Вашингтон смята твърденията за възможен руски заговор за силно обезпокоителни.

„Украйна се нуждае от нови политици, чиято политика да бъде основана единствено на принципите на националните интереси на Украйна и украинския народ“, написа междувременно днес във Фейсбук Евгений Мураев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Нетаняху: Планираме да поемем контрола над Ивицата Газа, но не за постоянно:

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в интервю за американската телевизия "Фокс Нюз", че Израел планира да поеме контрола над ивицата Газа, но не за постоянно: "Не искаме да запазим Газа за нас. Искаме да имаме периметър за сигурност, но не искаме да я управляваме. Искаме да я предадем на арабски сили, които да я управляват правилно, без да ни..

публикувано на 07.08.25 в 20:30
Путин се ръкува с Уиткоф - Москва, 6 август 2025 г.

Онет: Уиткоф е отправил към Путин изгодно предложение за спиране на огъня в Украйна

На вчерашната среща в Кремъл специалният пратеник на Съединените щати Стив Уиткоф е отправил към руския президент Владимир Путин "изгодно" предложение за спиране на огъня в Украйна. Това твърди полското издание "Онет", без да посочва обаче източниците си. Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия" Полското..

публикувано на 07.08.25 в 19:39
Гора в Норвегия

Журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия

Американски журналист оцеля шест нощи сред дивата природа в Норвегия. Мъжът е бил сам, разчитал е на оскъдни запаси от храна и е имал сериозна травма на крака. 38-годишният Лун, който е работил за New York Times и Atlantic и е бивш кореспондент на "Гърдиън" за Русия, е бил на почивка със сестра си в Норвегия. На 31 юли той тръгва сам на 4-дневен преход..

публикувано на 07.08.25 в 18:50

ГДБОП задържа членове на "Хелс Ейндлъжс"

ГДБОП е задържала членове на известната рокерска банда "Хелс Ейндлъжс" във Велико Търново и Асеновград, научи БНР от свои източници. В Асеновград е задържан мъж с прякор "Латвиеца", издирван с червена бюлетина от Интерпол. От МВР не коментират акцията.  Националното радио научи, че са арестувани над 10 души, заподозрени за действия,..

публикувано на 07.08.25 в 18:45
Александър Джартов

Джартов: Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления вятър

Опасността за ново разпалване на пожара в Сакар идва от усиления в района вятър, съобщи директорът на Противопожарната служба главен комисар Александър Джартов : "Основно усилията са да го запазим в тези граници, в които е до момента, разбира се, там, докъдето можем да достигнем с екипи, за да можем да го угасим, но все още не можем да..

публикувано на 07.08.25 в 18:29
Владимир Путин

Путин заяви, че може да се срещне със Зеленски "при определени условия"

Руският президент Владимир Путин заяви, че може да се срещне с украинския си колега Володимир Зеленски при "определени условия", които обаче са "далеч" от това да бъдат изпълнени. Пред журналисти в Кремъл руският лидер каза, че "като цяло“ няма нищо против среща със Зеленски". Коментарът на Путин идва часове след като Зеленски повтори призива си..

публикувано на 07.08.25 в 18:06
Пореден призив за помощ от семействата на държаните от

Кабинетът по сигурността в Израел се събира, за да обсъди военните планове в Газа

Израелският кабинет по сигурността се събира днес, за да обсъди военните планове в Газа. Срещата идва след поредния призив за помощ от семействата на държаните от "Хамас" заложници.  Този път те тръгнаха с лодки в посока Газа от крайбрежния град Ашкелон, носейки жълти знамена и плакати с изображенията на заложниците. Георги Милков: Пълна окупация..

публикувано на 07.08.25 в 17:55