На 21 януари Виенската Щатсопер представи възстановка на операта "Дама Пика" от Чайковски, като до края на месеца е предвидена серия от пет спектакъла на тази сценична реализация, а на 27 януари меломаните от цял свят ще могат да проследят на живо представлението на “Дама Пика“ в рамките на безплатен видео стрийминг.
Постановката е на известната българска режисьорка Вера Немирова - едно от ярките имена на съвременния световен оперен театър, а премиерата датира от 28 октомври 2007 г. За този период, вече 15 години, спектакълът продължава да заема значимо място в репертоарния афиш на Щатсопер, в рамките на директорския мандат на трима интенданти - след Йоан Холендер и Доминик Мейер, прочутата постановка на "Дама Пика" се възобновява сега по идея на Богдан Рошчич.
Вера Немирова е първата и остава до момента единствената българска режисьорка в 153-годишната история на този театър, която е канена да осъществи самостоятелни постановки тук и безспорно е ценена като име в австрийските оперни среди. Паралелно с Виенската Щатсопер тя получава признание и за своя сценичен прочит на оперетата "Графиня Марица" от Калман във Виенската Фолксопер през 2002 г., а нейната режисьорска интерпретация на операта "Лулу" от Албан Берг на престижния Летен музикален фестивал в Залцбург през 2010 г. се превръща в сензация и категорично й отрежда достойно място сред елита на гилдията.
Премиерата на “Дама Пика“ през 2007 г. на сцената на Виенската държавна опера е категоричен успех за българската режисьорка. Още тогава авторитетният австрийски всекидневник “Die Presse“ публикува рецензия със заглавие: “Дама Пика“ на Вера Немирова победи в Щатсопер“. Музикалната критика поставя акцент на осмислената, драматургично солидна продукция, в която се открояват оригинални идеи и социален подход в сценичния прочит. Типично за творческия стил на Немирова е налагане на нови и смели решения в режисъорската концепция, но без самоцелно модернизиране на сценичното действие на повърхностно и визуално ниво, а търсене на актуалния елемент в отношенията между оперните персонажи, който да кореспондира с нашето съвремие.
Психологическият подход на Вера Немирова, нейният афинитет към детайлно изработени актьорски похвати, са предпоставка през всичките 15 години сценичен живот на тази постановка във Виена да бъдат изграждани запомнящи се образи в спектаклите от големи имена на оперния свят. Сред звездите на премиерата през 2007 г. са изключителните Аня Силя като старата Графиня и Нийл Шиков в ролята на Герман, а талантливият български мецосопран Надя Кръстева прави тогава силно впечатление с партията на Полина. През последвалите оперно-театрални сезони, в спектаклите на “Дама Пика“ тук се изявяват също Грейс Бъмбри и Мариана Липовшек в ролята на Графинята, Александър Антоненко като Герман, Мартина Серафин и Ангела Денокe като Лиза и др., а на диригентския пулт са заставали Сейджи Озава и Андрис Нелсонс.
Обясним бе големият интерес към сегашната възстановка на “Дама Пика“ и изцяло новия звезден руски солистичен състав, лично подбран и ръководен от именития диригент маестро Валерий Гергиев. Неговото присъствие в Щатсопер е изключителна чест за театъра, тъй като Гергиев е дирижирал досега тук едва 6 спектакъла общо - на оперите “Лоенгрин“ и “Парсифал“ от Вагнер. В рецензия след първото представление на “Дама Пика“ на 21 януари авторитетното музикално издание “Der Merker“ подчерта изумителния стил на дирижиране на маестро Гергиев и неговата способност с минимален мануален жест да извайва палитра от динамични нюанси в своята интерпретация.
Успех, аплаузи на публиката и положителни отзиви имаше както за запазилата своята актуалност постановката на Вера Немирова, така и за целия елитен руски певчески състав, в който бяха Дмитрий Головнин като Герман, Елена Гусева - Лиза, Алексей Марков в образа на Томски и др. Музикалната критика специално открои грандиозното вокално и актьорско присъствие в постановката на руската прима Олга Бородина в ролята на Графинята, както и изявата на младия, но вече известен руски баритон Борис Пинхасович като княз Елецки. Неговата интерпретация на арията “Я вас люблю“ бе определена като една от кулминациите на вечерта, а австрийската музикална преса акцентира на благородната му сценична осанка и вокално изящество.
Концертмайстор на спектаклите е българката Албена Данаилова.
В интервю за предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" режисьорката Вера Немирова сподели интересни моменти от репетиционния процес с именития диригент Валерий Гергиев и блестящия солистичен състав, разказа за психологическия подход към персонажите в нейния сценичен прочит и търсенето на нови аспекти, а в края на интервюто разкри кой е любимият й момент в постановката.
Чуйте в звуковия файл.
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
В навечерието на 29-и април – Международния ден на танца, основният фокус в 29-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e балетното изкуство. 20.05-21.00 ч.: - Спектакълът “Танцова магия от фламенко до валс“ на ученици от 5-и до 12-и клас на Националното училище за танцово..
Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..
Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Тази авария на Иберийския полуостров се нарича разлюляване и разпадане на енергийната система. В България се е случвало два пъти. Това е..
Електричеството беше прекъснато в Испания и Португалия, както и в част от Южна Франция в понеделник при масивно прекъсване на електрозахранването,..
В 51 училище "Елисавета Багряна" има предмет "Добродетели и ценности", който не е част от постоянната учебна програма. Преподава се, когато учениците..