Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За „кожата“ на един пазар

Районният кмет на „Лозенец“ Константин Павлов
Снимка: БГНЕС

Ще бъде ли премахнат пазарът пред РУМ „Лозенец“ на бул. „Черни връх“ в столичния квартал „Лозенец“?

На заседанието си днес Столичният общински съвет ще разгледа доклад за запазването му. Същевременно районният кмет настоява пространството да придобие нова визия и функционалност, след като е установено, че временните обекти там са незаконни.

До председателя на СОС има постъпили сигнали от търговци, в които се изразяват опасения от ликвидирането на пазара.

Кметът на столичния район Лозенец Константин Павлов твърди, че с този пазар има проблеми още от началото на мандата. Когато е встъпил в длъжност през 2019 г., Павлов заварил наемател на целия пазар, който незаконно преотдавал сергиите и павилионите.

След отказ да плати при предявявените финансови претенции от страна на местната управа, наемателят е осъден на 97 000 лева, но до днес сумата остава дължима.

След инцидента със загиналото дете на бул. „Иван Гешов“ и започналите проверки на преместваеми обекти в София, по думите на Павлов „лъснало очевидното“ – че обектите на пазара в Лозенец са незаконни и била издадена заповед за премахване.

След като една от общинските фирми се появила с кран в опит да изпълни заповедта, изневиделица се появила идеята на председателя на Столичния общински съвет пазарът да се даде на общинско дружество, разказа Константин Павлов. По думите му няма никаква обосновка защо трябва да стане това и защо трябва да се даде на конкретно общинско дружество, което без търг да оперира на въпросния пазар. 

„Очевидно има някакво гигантско бързане. Всичко прилича на това, че някакви хора се плашат да не изгубят контрол върху ключово пространство в София.“

„Може би са очаквали да намерим отнякъде едно гърне с пари, за да премахнем незаконните обекти, да почистим и да предложим на обществеността нова визия за мястото“, каза още Павлов. 

Буквално за две денонощия докладът влиза за гласуване в СОС като допълнителна точка, а по правилника на Общинския съвет допълнителни точки се внасят само когато става дума за животрептящи въпроси, нетърпящи отлагане, коментира Константин Павлов.

„Помислете си, каква е тази столица, в която всяко пазарче е на ръчно управление от нейния Общински съвет?“

Според него циркулира и фалшива новина, че на мястото на пазара местната администрация иска да постави открита сцена.

„Моята визия е това да бъде по-гъвкаво пространство, локален център. София е твърде централизирана, тя има нужда от т.нар. вторичен градски център – места, където местните общности да се събират и там да тече общностен живот. В Западна Европа работи моделът на т.нар. тематични пазари - в отделни периоди от годината или в някой ден от седмицата да има фермерски пазар, коледни пазари, хоби пазари, занаятчийски пазари“, обясни местният кмет.

В социалните мрежи има паралелни подписки – както за запазването на пазара, така и за неговото преобразяване.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07