"Учудващо българската позиция относно конфликта НАТО - Русия е единна, адекватна и основаваща се на конструктивизъм с акцент върху преговорите. България няма как и защо да се съобразява с претенциите на Русия. Русия води преговори със САЩ, а НАТО е елемент на този договор".
Това каза пред БНР международният анализатор проф. Нина Дюлгерова.
Тя подчерта, че Черноморският регион винаги е бил ключов в регионален и в глобален план:
"От миналата година досега нямаше военни конфликти, имаше си точките на напрежение, в Украйна всичко беше замръзнало и беше в контекста на реториката, имаше си военните учения за поддържане на играта. От няколко месеца рефренът "Русия ще нахлуе" автоматично доведе до това България и Румъния непрекъснато да са сочени като съществен елемент като външна граница на ЕС и на НАТО. Русия посочи Румъния и България в контекста на черноморския регион, съществен елемент от сигурността на Черно море".
В предаването "Нещо повече" проф. Дюлгерова допълни, че руските искания тръгват от 100%, за да може на масата на преговорите да се постигне нещо реално. По думите ѝ Русия няма капацитет да започне военни действия.
"Много активно върви и процесът във формата на Нормандската четворка. След като представители на Русия, Украйна, Франция и Германия коментират на масата на преговорите проблема за Украйна, трябва да се има предвид, че става въпрос за регулиране на процесите. Войнствената реторика, която ни се внушава, поставя на заден план по-важното - реалното решаване на украинския въпрос. Склонна съм да приема, че дипломацията е на преден план".
Анализаторът посочи, че проблемите, които се налагат отвън - на Европа и на Русия, са повече проблеми, износ от Вашингтон към Европа.
"Повече измислена, отколкото реална заплаха и така да се засили страха в европейските общества, а когато човек или обществата се страхуват и губят ориентация, те могат да бъдат по-лесно манипулирани".
Интервюто с проф. Нина Дюлгерова можете да чуете в звуковия файл.
Продължава извънредното положение на остров Хиос. Пожарникарите и днес се борят със стотици пожарни огнища на острова, но прекъснаха огнения фронт. Все още не позволяват на евакуираните жители и туристи да се завърнат на места в близост до огъня поради риск вятърът да разпали нови огнища. Частично е овладян огънят на остров Хиос,..
През нощта срещу 27 юни над страната ще бъде ясно, сочи прогнозата на НИМХ. В Източна България ще духа слаб вятър от изток-югоизток. Оранжев или жълт код е обявен за почти всички области на България - с изключение на Шумен, Варна, Добрич и Бургас. През деня в петък ще остане горещо с максимални температури между 35° и 40°, малко по-ниски в..
Община Сандански започва мащабно обновяване на едно от най-знаковите културни пространства в курортния град - Летния театър. Ремонтните дейности са насочени предимно към зоната за зрители в Летния театър. Реализацията на проекта предвижда да бъдат подменени всички дървени пейки на трибуните, както и металните конструкции на седалките, ремонт..
Великотърновският общински съвет даде съгласие за поставянето на паметник на легендарния футболист Трифон Иванов. Монументът ще бъде разположен в зелената площ срещу централния вход на стадион "Ивайло". С пълно единодушие великотърновските общински съветници подкрепиха предложението на инициативния комитет паметникът на "железния защитник" и звезда..
Загасен е пожарът край южния вход на Карнобат. Изгорели са сухи треви, малка част от борова гора и част от градина със сливови дървета. 7 часа продължи борбата с огнената стихия с фронт от 10 километра. Пожарникари с 6 специализирани автомобила и над 150 доброволци участваха в гасенето. Пътят от Карнобат към магистрала "Тракия" вече е..
Над 19 000 деца са ранени при пътнотранспортни произшествия от 2005 г. до 2024 г., съобщи комисар Мария Ботева от отдел "Пътна полиция". Броят на подпомогнатите деца за този период от Националният дарителски фонд за подпомагане на деца, пострадали при пътно транспортни произшествия е 1 258, или малко повече от една пета от ранените деца за..
Две деца са пострадали при катастрофа тази вечер на пътя Пазарджик – Добровница. Пътят е затворен. До приключването на огледа е въведен обходен маршрут през пътя за Пловдив, каза говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "Става дума сблъсък между два леки автомобила. Сигналът е получен в 17:50 часа на телефон 112, към мястото..
"В записа, заради който Кирил Петков обяви, че се оттегля от партийния и депутатския си пост, има въпроси, които насочват към ръководството на..
Д-р Михаил Василев от зоопарка във Варна и други двама негови колеги са били извикани да помогнат в издирването на черния леопард в района на..
"България се управлява от мафия, много по-тежка от Коза ностра . Досега не сме чули ЕС да иска от Коза ностра данни за развитието на икономиката на..