Центровете за работа с хора в риск са пред затваряне заради непосилните за плащане сметки за ток и газ.
Омбудсманът Диана Ковачева предупреди в писмо до държавните институции, че повече от 24 неправителствени организации, доставчици на социални услуги, търсят съдействие, защото не могат да покрият разходите си за електроенергия, природен газ и заплати.
Така на практика е застрашено нормалното функциониране на този вид услуги и съществува реален риск от влошаване на подкрепата за хиляди хора в уязвимо положение.
Защо социалните услуги останаха встрани от решенията за подпомагане на засегнатите сектори от високите цени на енергоносителите - отговорите дава Петя Демирева, която управлява НПО и предоставя услуги в община Троян - Дом за стари хора и Домашен социален патронаж.
Сега с нарастването на цените на енергоносителите, което е значително, ние купуваме за декември месец мегаватчас на ел.енергия за 456 лв.за, като за 2020 г. е било 126 за мегаватчас...
Там където се отопляваме на дърва, е малко по-поносимо като цени.
Сега сме изправени и пред втори проблем - от началото на годината в сила е и новата Наредба за заплащане на труда на служителите в социалните услуги, но въпреки плюсовете в нея, при положение, че няма актуализация на бюджета, ние не бихме могли да осигурим това заплащане, дори има риск да ни осъдят, че не не изпълняваме Наредбата.
Третият проблем е за таксите за ползване на социалните услуги, които също нараснаха заради всички тези повишения на разходите - за отопление, храна, лекарства. Сега от новата година таксата ще бъде по-висока", поясни още Демирева.
Така, по думите ѝ, хора ще останат или извън домовете, или домовете ще трябва да свият разходите за отопление или храна.
Демирева очаква държавата да подкрепи в спешен порядък социалните услуги.
Петя Демирева е експерт и методист в областта на социалните политики, услуги и подпомагане, управител на Бюро за социални услуги „Хуманност и дълголетие“ ООД.
Още по темата в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..