Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Засега клинично не се е проявила картината на грипа, казва пневмологът

Д-р Дафина Тачова: Сега Covid-19 протича при децата по-леко и по-бързо, макар и да е много заразен

При този вариант все още не отчитаме постковид синдром при децата

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новият вариант на коронавируса „Омикрон“ има сериозни предпочитания към децата. Според педиатрите в повечето случаи той протича  много леко и твърде често безсимптомно.  Особено при ваксинираните деца, което е другата положителна тенденция.
Въпреки това  има рискови групи, които трябва да бъдат под особено наблюдение, включително и в болница.

"Има утвърден протокол за лечение на деца с Covid -19 и в него участват двама известни благоевградски хирурзи - Георги и Димитър Димитрови", посочи пред БНР педиатърът- пневмолог от Благоевград д-р Дафина Тачова.

"Повечето от децата не се изследват. Тези, които се тестват, се оказва, че са положителни, като при голяма част заболяването протича асимптомно.

При останалите протича с температура около и до 38 градуса, със стомашно-чревни оплаквания, отпадналост, това е най-характерният симптом - отпадналостта.

Достатъчно е детето да се наблюдава от родителите в къщи, да не прекалява с антипиретици, за това сме говорили много пъти, при включването им, заболяването ще протече по-бавно...Температурата до 38 градуса не е опасна, тогава не се дават температуропонижаващи медикаменти", поясни още педиатърът.

Според д-р Тачова при този вариант все още не отчитаме постковид синдром при децата.

Тя посъветва родителите да не настояват за хоспитализация, само защото се притесняват.

Има няколко прицелни групи от деца, за които болничното лечение е наложително:

"Бебета под една година, които са по-склонни да развият по-тежко заболяването - те се проследяват от личния лекар, като ако темпелатурата е под 38 градуса без други симптоми е по-добре да не се води в претъпканите поликлиники.

Другите групи са:

Децата с белодробни заболявания, с астма, с диабет най-често 1 тип, неврологични или метаболитни заболявания, вродени сърдечни заболявания и деца със затлъстяване - това са застрашените групи от деца - при тях може да протече тежко заболяването и да има усложнения", поясни педиатърът-пневмолог.

Д- р Тачова уточни, че засега клинично не се е проявила картината на грипа.

Тя посочи, че имаме интерактивен справочник за диагностика и лечение на  Covid -19, който се актуализира непрекъснато, има го на сайта на МЗ и на БЛС, като в него има част за диагностиката и лечението на децата:

"Горещо препоръчвам на колегите си справочника. Аз го използвам през телефона си и компютъра си непрекъснато. Има достатъчно информация в него", допълни д-р Тачова.


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19
Снимката е илюстративна, архив

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност

В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция.  Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..

публикувано на 21.11.24 в 19:06