Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За тройно увеличение на разходите за електроенергия алармираха кметовете на общини в област Сливен

Снимка: Стоян Радев

За тройно увеличение на разходите за електроенергия алармираха кметовете на общините Сливен, Нова Загора, Котел и Твърдица по време на пресконференция в централата на ГЕРБ Сливен. Те обявиха, че обещаната компенсация е малка и поискаха по-високи бюджети, за да не бъдат засегнати публичните услуги в общините – градски транспорт, изграждане на инфраструктура, осветление и други.

Депутатът от ГЕРБ Мария Белова подкрепи кметовете и обяви, че правителството няма ясна визия по темата.

"Да предложат (правителството б.а.) работещо решение, което ние ще подкрепим, но да спасим общините от тази ситуация, в която се намират в момента".  

Кметът на Сливен Стефан Радев обяви, че няма да спира осветлението в общината, но призова в Закона за държавния бюджет да се преразгледа намаляването на парите за капиталови разходи и администрацията.  

"При това увеличение на минималните заплати не е сериозно да не предвидим увеличение на заплатите и на работещите в администрацията".  

Кметът на Нова Загора Николай Грозев съобщи, че вече е въведен режим на уличното осветление и поиска повече полиция в населените места.  

"Вечер да бъде увеличен патрулът в град Нова Загора и да има такъв изнесен и в малките населени места". 

В Нова Загора планират изграждането на фотоволтаици на общинските сгради.

В Твърдица също е ограничено уличното осветление.

В Котел пресмятат, че сметките са нараснали тройно и поискаха държавна помощ.  


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илюстрация: Георги Цветков

Българите – на 61 място по щедрост, 2/3 от нас са дарили през 2024 г.

Все повече нуждаещи се хора търсят помощ от благотворителни организации , сочат данни на Световния доклад на дарителството. Партньор за проучването у нас е фондация "BCause". Българският доклад ще бъде публикуван през ноември. Тазгодишното проучване е с по-широк обхват. България е на 61 място по щедрост , посочи пред БНР Елица..

публикувано на 25.09.25 в 10:24
Бойко Борисов

Борисов за липсата на кворум в парламента: Колективна безотговорност

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов определи поредната липса на кворум в пленарна зала като "колективна безотговорност" и "номера на опозицията": "Всички знаят, че тази седмица има делегация в Япония, делегация във Франция, делегация в Щатите. И за това правят тези номера. Какво да правим?", попита в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ...

публикувано на 25.09.25 в 10:12

Гърция екстрадира бивш зам.-председател на Молдова, издирван за източване на 1 млрд. долара

Гърция екстрадира в Молдова издирван за източване на един милиард долара бивш заместник-председател на парламента. Заловеният в южната ни съседка магнат Владимир Плахотнюк ще бъде екстрадиран в страната му днес. Той е обвинен от властите в Молдова за източване на 1 милиард долара. Престъплението е извършено през 2014 година и тогава сумата е..

публикувано на 25.09.25 в 10:00

Кипър с първо гаранционно споразумение по програмата InvestEU

В Кипър бе подписано първото гаранционно споразумение с Европейския инвестиционен фонд по програмата InvestEU. То отбелязва важен етап в достъпа на кипърските предприемачи до финансиране, подчерта в съобщението си Европейската инвестиционна банка. Споразумението предоставя гаранции за портфолио от заеми, предназначени да мобилизират близо 63..

публикувано на 25.09.25 в 09:48

От "Възраждане" са внесли в Люксембург иск срещу присъединяването ни към еврозоната

От "Възраждане" са внесли в Люксембург иск срещу присъединяването на България към еврозоната.  Междувременно от политическата партия подготвят нов протест с искане за оставка на правителството, съобщи в Силистра лидерът Костадин Костадинов по време на среща с обществеността на града. Исковата молба, подадена в Съда на Европейския съюз, оспорва..

публикувано на 25.09.25 в 09:37

Парламентът пак не заседава, пак поради липсата на кворум

Нерегистрация на депутатите от няколко парламентарни групи доведе до невъзможност парламентът да започне работа.  При първият опит не се регистрираха от ПП-ДБ, "Възраждане", Алианс за права и свободи, МЕЧ  и "Величие".  Председателят на парламента Наталия Киселова констатира:  "Регистрирани са 104 народни представители, ще направим втори опит..

публикувано на 25.09.25 в 09:35
Магистър-фармацевт Димитър Маринов, председател на Българския фармацевтичен съюз.

Димитър Маринов: Промените създават условия само "правилните аптеки" да работят с НЗОК

Законодателни промени създават такива условия, така че само определени аптеки да имат желание да работят с НЗОК . Това предположи пред БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов.  "Цените на лекарствата не са обект на преговори между БФС и НЗОК. Ние не договаряме и обеми, т.е. какви лекарства, колко бройки, какво..

публикувано на 25.09.25 в 09:11