Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идеята е да се заплаща само нерециклируемия отпадък

Сатовча прилага проект за по-справедливо изчисление на такса смет

200 семейства вече разполагат със съдове за разделно събиране на боклука

Снимка: БГНЕС

Община Сатовча е напът да приложи новата схема за формиране на такса смет според количеството отпадък и разделното му събиране в домакинствата. Вероятно това ще се окаже първата община, чиито жители ще плащат само за отпадъка, който не подлежи на рециклиране.

Първите 200 семейства вече разполагат със съдове за сортирането на боклука. Прогнозите са такса смет да намалее наполовина.

Високопланинската община Сатовча се намира в Западните Родопи и на границата между двете области - Благоевградска и Пазарджишка. Известна е на света с най-многото си чешми и с уникалното високо пеене, признато в представителния списък в ЮНЕСКО като живо културно наследство. Сега Сатовча амбицията да покаже, че боклукът не е проблем, а източник на облаги.

Макар новото начинание за събиране и оползотворяване на отпадъците към момента да е с малък обхват сред населението, в рамките на година-две очакванията са това да се превърне в традиция за всички, казва заместник-кметът Илхан Карагьозов.

„Изпълняваме малък демонстрационен пилотен проект за нулеви отпадъци. В 7 населени места на 200 домакинства са раздадени по три кофи и катинари за заключване на кофите. В черната кофа събираме смесен битов отпадък, в жълтата събиране на хартия и в синята кофа рециклируеми отпадъци – метал, стъкло, пластмаса и други.“

Домакинствата са подбирани на база различен брой членове, възраст, социален статус, за да се получи по-представителна извадка, допълва Карагьозов. Раздадени са специални бандероли, които се залепват при напълване на кофата за боклук. Това е индикатор за работниците по сметосъбиране, че кофата е пълна.

„На базата на обема на кофата и вида отпадък, който се събира в нея, се изчислява средното количество събран отпадък. Крайната цел на проекта е да може да се формулира предложение за модел за определяне на справедлива такса „битови отпадъци“. Целта е да се приложат принципите замърсителят плаща или плащаш, колкото изхвърляш, което е много трудна задача за всички общини. Да накараме хората, да създадем навици у тях да изхвърлят разделно и да плащат по-малка такса.“

Илхан Карагьозов пояснява, че ще се стремят да прилагат този модел в по-голяма част от общината. Има и места, където приложението ще бъде трудно или неподходящо.

Последният етап от проекта предвижда широка информационна кампания и в други района на страната.

„В шестте района на планиране – в общините Сунгурларе, Симитли, Кирково, Берковица, Бяла (Русенско) и Долна Митрополия, от които сме получили съгласие за провеждане на такава кампания. Ние ще споделим натрупания опит и резултати, за да може и други общини да се възползват.“

Добрата и успешна политика на община Сатовча, провеждана в областта на управление на отпадъците, може да се препъне в един сериозен проблем. В Доспат се намира регионалното депо за отпадъци, което прелива, а новите инсталации за рециклиране не работят, признава заместник-кметът Илхан Карагьозов.

Проблемът е свързан с почти изчерпания капацитет на депото.

„Както и възникнал възникнал проблем с изградената компостираща и сепарираща инсталация, която все още не е пусната в действие.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30