Първите 200 семейства вече разполагат със съдове за сортирането на боклука. Прогнозите са такса смет да намалее наполовина.
Високопланинската община Сатовча се намира в Западните Родопи и на границата между двете области - Благоевградска и Пазарджишка. Известна е на света с най-многото си чешми и с уникалното високо пеене, признато в представителния списък в ЮНЕСКО като живо културно наследство. Сега Сатовча амбицията да покаже, че боклукът не е проблем, а източник на облаги.
Макар новото начинание за събиране и оползотворяване на отпадъците към момента да е с малък обхват сред населението, в рамките на година-две очакванията са това да се превърне в традиция за всички, казва заместник-кметът Илхан Карагьозов.
„Изпълняваме малък демонстрационен пилотен проект за нулеви отпадъци. В 7 населени места на 200 домакинства са раздадени по три кофи и катинари за заключване на кофите. В черната кофа събираме смесен битов отпадък, в жълтата събиране на хартия и в синята кофа рециклируеми отпадъци – метал, стъкло, пластмаса и други.“
Домакинствата са подбирани на база различен брой членове, възраст, социален статус, за да се получи по-представителна извадка, допълва Карагьозов. Раздадени са специални бандероли, които се залепват при напълване на кофата за боклук. Това е индикатор за работниците по сметосъбиране, че кофата е пълна.
„На базата на обема на кофата и вида отпадък, който се събира в нея, се изчислява средното количество събран отпадък. Крайната цел на проекта е да може да се формулира предложение за модел за определяне на справедлива такса „битови отпадъци“. Целта е да се приложат принципите замърсителят плаща или плащаш, колкото изхвърляш, което е много трудна задача за всички общини. Да накараме хората, да създадем навици у тях да изхвърлят разделно и да плащат по-малка такса.“
Илхан Карагьозов пояснява, че ще се стремят да прилагат този модел в по-голяма част от общината. Има и места, където приложението ще бъде трудно или неподходящо.
Последният етап от проекта предвижда широка информационна кампания и в други района на страната.
„В шестте района на планиране – в общините Сунгурларе, Симитли, Кирково, Берковица, Бяла (Русенско) и Долна Митрополия, от които сме получили съгласие за провеждане на такава кампания. Ние ще споделим натрупания опит и резултати, за да може и други общини да се възползват.“
Добрата и успешна политика на община Сатовча, провеждана в областта на управление на отпадъците, може да се препъне в един сериозен проблем. В Доспат се намира регионалното депо за отпадъци, което прелива, а новите инсталации за рециклиране не работят, признава заместник-кметът Илхан Карагьозов.
Проблемът е свързан с почти изчерпания капацитет на депото.
„Както и възникнал възникнал проблем с изградената компостираща и сепарираща инсталация, която все още не е пусната в действие.“
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..