Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идеята е да се заплаща само нерециклируемия отпадък

Сатовча прилага проект за по-справедливо изчисление на такса смет

200 семейства вече разполагат със съдове за разделно събиране на боклука

Снимка: БГНЕС

Община Сатовча е напът да приложи новата схема за формиране на такса смет според количеството отпадък и разделното му събиране в домакинствата. Вероятно това ще се окаже първата община, чиито жители ще плащат само за отпадъка, който не подлежи на рециклиране.

Първите 200 семейства вече разполагат със съдове за сортирането на боклука. Прогнозите са такса смет да намалее наполовина.

Високопланинската община Сатовча се намира в Западните Родопи и на границата между двете области - Благоевградска и Пазарджишка. Известна е на света с най-многото си чешми и с уникалното високо пеене, признато в представителния списък в ЮНЕСКО като живо културно наследство. Сега Сатовча амбицията да покаже, че боклукът не е проблем, а източник на облаги.

Макар новото начинание за събиране и оползотворяване на отпадъците към момента да е с малък обхват сред населението, в рамките на година-две очакванията са това да се превърне в традиция за всички, казва заместник-кметът Илхан Карагьозов.

„Изпълняваме малък демонстрационен пилотен проект за нулеви отпадъци. В 7 населени места на 200 домакинства са раздадени по три кофи и катинари за заключване на кофите. В черната кофа събираме смесен битов отпадък, в жълтата събиране на хартия и в синята кофа рециклируеми отпадъци – метал, стъкло, пластмаса и други.“

Домакинствата са подбирани на база различен брой членове, възраст, социален статус, за да се получи по-представителна извадка, допълва Карагьозов. Раздадени са специални бандероли, които се залепват при напълване на кофата за боклук. Това е индикатор за работниците по сметосъбиране, че кофата е пълна.

„На базата на обема на кофата и вида отпадък, който се събира в нея, се изчислява средното количество събран отпадък. Крайната цел на проекта е да може да се формулира предложение за модел за определяне на справедлива такса „битови отпадъци“. Целта е да се приложат принципите замърсителят плаща или плащаш, колкото изхвърляш, което е много трудна задача за всички общини. Да накараме хората, да създадем навици у тях да изхвърлят разделно и да плащат по-малка такса.“

Илхан Карагьозов пояснява, че ще се стремят да прилагат този модел в по-голяма част от общината. Има и места, където приложението ще бъде трудно или неподходящо.

Последният етап от проекта предвижда широка информационна кампания и в други района на страната.

„В шестте района на планиране – в общините Сунгурларе, Симитли, Кирково, Берковица, Бяла (Русенско) и Долна Митрополия, от които сме получили съгласие за провеждане на такава кампания. Ние ще споделим натрупания опит и резултати, за да може и други общини да се възползват.“

Добрата и успешна политика на община Сатовча, провеждана в областта на управление на отпадъците, може да се препъне в един сериозен проблем. В Доспат се намира регионалното депо за отпадъци, което прелива, а новите инсталации за рециклиране не работят, признава заместник-кметът Илхан Карагьозов.

Проблемът е свързан с почти изчерпания капацитет на депото.

„Както и възникнал възникнал проблем с изградената компостираща и сепарираща инсталация, която все още не е пусната в действие.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН

Репродукция на първия исторически трактат, посветен на България, вече може да се види в Националния археологически институт с музей при БАН. Това е едно от културните събития на седмицата, защото ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е написан близо 100 години преди Паисиевата история, вече..

публикувано на 26.05.24 в 07:00

Врачанските зрелостници са посланици на града у нас и в чужбина

За пореден път Враца изпрати стотици свои "посланици" по света и у нас. От няколко години местната управа организира специално събитие за врачанските зрелостници. Идеята е да помнят родния си град и където и да отидат, да не забравят, че той очаква завръщане им. Както във всеки по-малък град, така и във Враца, зрелостниците завършват..

обновено на 26.05.24 в 06:24
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

обновено на 26.05.24 в 05:35

Морските таралежи мистериозно изчезват в Ейлат

Една от най-желаните атракции на най-представителния морски курорт на Израел - Ейлат е разходка на катер с прозрачно дъно. Без да е водолаз или гмуркам, човек може да разглежда обитателите на морето. Но доскоро красивите коралови рифове изглаждаха нерадостно.  Защо е така разказва Д-р Омри Бронщайн от Училището по зоология и Музея по естествена..

публикувано на 26.05.24 в 05:10