Предстои ли ревизия срещу субсидия - продължение по темата за високите сметки за енергия и помощта за общините и за критериите за общини с безгрешни обществени поръчки.
"Не трябва да се разделяме едните на "хубави", а другите на "крадци" и просто трябва да се намери разумно решение на ситуацията. 265 общини сме и принципът е ясен за кое колко плащаме - увеличението за ток и газ е между два, два и половина пъти скочило.
Нашата община за ел.енергия през 2020 година декември месец е платила около 55 хиляди лева, а този декември - 2021 - 112 хиляди 517 лв. А бяхме много дисциплинирани и затова организирахме общинските сгради (детски градини, училаща, кметство...) на газ. И пак платихме и за газа двойно.
Няма връзка това, което се говори от София и това, за което говорим от общините.
Има си АДФИ и Сметната палата - те си контролират нещата, ако има проблем с обществените поръчки, но да лепиш етикет за всички 240 общини, че всички са маскари, това няма да реши проблема. Има си законови механизми за обществените поръчки, но каква е връзката с цената на газа и тока?", попита още Москов и призова проблемите да не се политизират, да не се решават през медиите.
Сметна палата всяка година заверява годишния и финансов отчет на всяка една община с бюджет над 10 млн.лв. Тези проверки са "за вярно и честно представяне на финансовото и икономическо състояние на общинския бюджет и преустановяване на нередности". Докладът се изпраща в АДФИ и следва нова проверка.
Пак Сметната палата прави одит на съответствието на взетите решения за целесъобразност и законосъобразност и изразходваните бюджетни средства. Всеки един разход минава през подписа на 6-7 човека.
Затова не е добре да изостряме нещата. Защото на всички ни е ясно, че има проблем в държавата. А държавата сме всички ние - всички власти", заяви още Димов.
По думите му трябва да се има предвид, че общините не могат да спрат социалните и образователните дейности и да чакат проверка и компенсации едва след това.
Още по темата в звуковите файлове.
В Италия магистратите напуснаха съдебните зали в знак на протест срещу правителствена реформа в съдебната власт. Много съдии и прокурори в Рим, Милано, Болоня, Палермо и други градове, както и прокурори от окръжните централи на Апелативния съд, излязоха от залите. Това стана в момент, когато представители на правосъдното министерство започнаха..
Пожелание към БНР отправи и диригентът на вокален ансамбъл "Езерец" Илиян Юручки в Благоевград и секретар на народно читалище "Никола Вапцаров - 1866-та. Още по темата слушайте в звуковите файлове.
По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..
На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори. Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите. Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..
Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..
"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..