Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо проект за по-зелен град може да "удари на камък"

Мащабен проект в Благоевград "взриви" града и хората

Този мега проект е със средствата на европейските финансови механизми, казва кметът

Снимка: Кети Тренчева

За проекта

Кметският екип на Благоевград представи мащабен проект за развитие на туристически обекти и зелените системи около града За обезпечаването му се предлага заем от 29 милиона лева.  Общественото обсъждане на тази идея взриви благоевградчани и предизвика остри реакции на хора и институции, включително и на прокуратурата. Доскорошни приятели станаха врагове,  цензурираха се мненията в социалните мрежи . 

Близо месец в Благоевград не стихва интересът към идеята на общината да реализира мащабен проект, наречен „Scapto Therme AquaPark Bachinovo“, включващ 7 подпроекта. Конкретно-намеренията са да се ремонтират неработещият и рушащ се от години закрит плувен басейн в края на града, аквапаркът до него, който беше изоставен от концесионера, както и да се изгради модерен СПА център  в рамките на комплекса.  И още – създаване на пространства за отдих и спорт по бреговете на реката, пътеки към залесените хълмове около нея и естественото свързване с парк „ Бачиново“, който да се разшири и доразвие.

Препъни камъка

Това би зарадвало всички жители на областния център и района, ако не беше един сериозен препъни камък - за реализацията на мащабното инвестиционно намерение общината предлага  да се вземе дълг до 29 милиона лева от Фонда за устойчиво развитие на градовете, който да е с 20 годишен период на погасяване и обезпечен от всички вземания на общината, която пък е убедена, че възвращаемост на инвестицията ще има от заложените в проекта дейности с добавена стойност.

Реакциите при общественото обсъждане 

Публичното обсъждане на намерението оформи два ярки полюса. Социалните мрежи буквално заклокочиха. Имаше и  публичен дебат между привърженици и критици. Проведените онлайн анкети  показаха, че хората от областния център искат преди всичко работеща икономика и доходи, които да ни отблъснат от последното място в страната. Повечето не одобряват взимането на кредит, дори той да е безлихвен. Разбира се, последната дума има общинският съвет, а там вече се подготвя подписка с искане за референдум.

Сред най-активните критици са двама млади мъже - природозащитникът Владимир Милушев, известен с  постоянните инициативи за почистване на градските и зелени пространства, който бе и кандидат за народен представител от „ Демократична България“ и адвокат Методи Байкушев.

"Важно е по какъв начин ще се случи това искане за такъв огромен дълг, а няма екип за него, няма план как ще се изплати през проекта този заем. Липсата на обосновка - това ни притеснява. А кметът сякаш бяга от въпросите на хората...С този заем за години напред ще се лиши градът от възможността да използва външно финансиране за каквото и да е било друго...", казаха те за БНР.

Мнението на колегия на архитектите в Благоевград

В свое становище изпратено до кмета, Регионалната колегия на  архитектите в Благоевград, приветства усилията на общинското ръководство за развитие на градската среда и парковите пространства, но изразяват и сериозни опасения. Според гилдията, обединяваща 80 архитекти, инвестиционното намерение за крайградския парк „Бачиново“ залага риск той да бъде прекалено урбанизиран и да се отдалечи от основната му функция за  разходка, почивка и спорт сред природата. Благоевградските архитекти са на мнение, че проектната идея е натоварена с огромен разход  за реализация, много скъпа поддръжка и централизиране на човекопотока в парк "Бачиново". 

Снимка: Кети Тренчева

На този фон тяхното предложение е да се  възстанови като приятно за посещение място парк „Ловен дом“ в града, да се оформи такъв по поречието на Струма, където се намира и археологическото откритие, наречено "Скаптопара" и не на последно място - облагородяване на междублоковите пространства като част от зелената система на града. От архитектурната гилдия  посочват още, че не е удачно функционалното обвързване на парк "Бачиново" с реконструкцията на закрития плувен басейн и модернизиране на аквапарка, който трябва са се надгради със Спа-комплекс. Това е обвързване на публични и търговски пространства, които имат различен характер на ползване и финансиране. Не е уточнена категоризация на обекта, капацитетът му, оперативни и инвестиционни разходи и съответно няма как да се докаже възвращаемост на инвестицията, пишат още от регионалната колегия на архитектите, които смятат, че стопанисването на такъв огромен комплекс е неспецифична за общината дейност. Настояването в края на писмото е да се направи ново задание и да се обяви архитектурен конкурс. 

Националната камара
Неспиращите дебати по темата стигнаха и до Националната камара, каза архитект Владимир Милков, председател на УС:
"Възмути ме това, че наши колеги, членове на Камарата, препоръчват на общината, че най-бързо и лесно би станало не с конкурс, а с инжинерингова поръчка. Това е дискриминацинно", смята Милков.
Реакцията на общината и кмета

Нажежените страсти в публичното пространство стигнаха и до прокуратурата, която се самосезира и изпрати писмо до кмета на Благоевград. В него е изискана цялата документация по проектната идея, както и подробните сметки по евентуалната му реализация, за което общината иска заем от близо 29 милиона лева. Прокуратурата пита и какво е финансовото състояние на общината към момента. Този интерес от страна на държавното обвинение накара кметът Илко Стоянов да изригне в социалните мрежи.

И така, проектната идея „Скаптотемрм - Аква парк-парк Бачиново на община Благоевград, за чиято реализация се предлага инвестиционен заем от Фонда за устойчиво градско развитие в размер на 29 милиона лева, коригирани  преди седмица на 18 млн. за част от мега-проекта,  изостри тона на обществения дебат и предизвика много реакции от хора и институции. Всъщност наскоро такъв проект реализира морската  община Бургас с популярното рибарско селище, за което исканият инвестиционен заем бе 14 милиона. "Дано се окаже успешна инвестиция, въпреки констатациите на експерти за заблатяване на плажната ивица", коментира пред БНР кметът на Благоевград Илко Стоянов:
"Идеята за този проект не е нова, тя е част от моята предизборна кампания и аз съм последователен в тази посока.

Ние за 6 месеца успяхме да реализираме този мега проект със средствата на европейските финансови механизми. Това явно изненадана приятно едни хора, други не...

Хората не са запознати със средствата на Европейския финансов механизъм. Истината е съвсем различна и те ще го разберат. Това са внушения, че се взема кредит от търговска банка.

Става дума за европейски регламент 1303 от 2013 година на ЕП - чрез Фонда за устойчивите градове се дава възможност за финасиране на такива жизнеспособни проекти", посяни още за БНР Стоянов.

Още по темата в звуковите файлове.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мохамад Мохбер

Мохамад Мохбер ще е временен президент на Иран

Първият вицепрезидент на Иран Мохамад Мохбер ще поеме временно функциите на президента Ебрахим Раиси, който загина при катастрофа с хеликоптер заедно с външния министър Хосейн Амир Абдолахиан и всички останали на борда. Иранските власти увериха, че няма да има сътресения в управлението. В страната е обявен петдневен траур. От Европейския..

публикувано на 20.05.24 в 12:09

Английски език, икономика и здравно образование са предпочитанията на зрелостниците на втората матура

Днес се провежда втората задължителна матура, на която се явяват близо 46 000 дванайсетокласници.  Повече от половината полагат изпит по профилиращ предмет, изучаван в 11. и 12. клас. Останалите ученици са от професионални гимназии и техният задължителен държавен зрелостен изпит е по теория на професията. За втората си матура по..

публикувано на 20.05.24 в 11:56
Четвърти турнир по стрелба с лък в Сливен

Четвърти турнир по стрелба се проведе в Сливен

Как се е развило през времето едно умение, несвойствено за съвременния човек - стрелбата с лък. Вече почти никой не притежава лък и колчан стрели, за да си набави вечеря, но има едни хора, които не само, че не са забравили това средновековно умение, но и го усъвършенстват и го предават на следващите поколения. В Сливен в крепостта..

публикувано на 20.05.24 в 11:54
Арх. Михаил Сугарев и Владимир Райновски

Млади архитекти подеха инициатива за възстановяване на резиденцията на Тодор Живков в Банкя

Екип от млади архитекти се заемат с инициативата за възстановяването на бившата резиденция на соцлидера Тодор Живков в Банкя. Към момента имотът е изоставен, потънал в мръсотия и е в руини.  "Важна точка в мисленето ни е да се даде възможност резиденцията да се ползва от повече хора . Да стане поле на различни хора с различни..

публикувано на 20.05.24 в 11:36
Общонационална стачка в Гърция, 9 ноември 2022 г.

Стачка на държавните служители в Гърция заради високите цени

В Гърция за утре е обявена 24-часова стачка на работещите в държавния сектор срещу високите цени. В навечерието на протеста премиерът Кириакос Мицотакис отправи послание към Европейската комисия с искане за единни цени на стоките от първа необходимост. Стачка срещу високите цени на стоките и ниските заплати обявиха гръцките синдикати на..

публикувано на 20.05.24 в 11:34
Снимката е илюстративна, архив

Две леки катастрофи тази сутрин в София

Две леки катастрофи са станали тази сутрин в София. От полицията уточняват, че няма пострадали при инцидентите. Едната катастрофа е в района на Орлов мост, където е било поискано съдействие от екип на пожарната. При другия инцидент - на булевард "Климент Охридски", са се ударили два автомобила като единият от шофьорите се е оплакал от..

публикувано на 20.05.24 в 11:14
Гергана Жулева

От "Достъп до информация" са оценили интернет страниците на 560 административни структури

Днес ще бъдат представени резултатите от прегледа и оценката на интернет страниците на 560 административни структури на изпълнителната власт . Анализът е реализиран от екип на Програма "Достъп до информация".  Ние правим мониторинг на практиките в административните структури, обясни пред БНР Гергана Жулева, председател на УС на..

публикувано на 20.05.24 в 10:58