Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Джангозов: Уязвимите групи са сред дефицитите на ваксинационната кампания

„Това, което ние се надяваме да се случи, е правителството да изпълни това, което каза - че кампанията ще бъде насочена конкретно по-сериозно към уязвимите групи. Това е един от дефицитите на кампанията, която вече една година се води в България.“
 
Това каза пред БНР Димитър Джангозов от Българската общност за либерална демокрация (БОЛД). Организацията прави собствени кампании за насърчаване на ваксинацията с акцент върху уязвимите групи. За целта са публикувани видео материали с експертни мнения.     

„Нашата цел е и чрез хартиени брошури с послания на водещи медицински експерти да достигнем и до хората в медицинските заведения и по този начин да подобрим чуваемостта на посланията“, поясни Димитър Джангозов в предаването „Преди всички“.

„Относно страховете това, което е най-голям проблем е как те удрят най-уязвимите групи. Българската държава не постави достатъчен акцент върху уязвимите групи чрез плана за ваксинация и всички онези проблеми, произтичащи от кризата на доверието в институциите и помежду ни в българското общество за пореден път създадоха много конспиративни теории. Просто хората нямат доверие“, коментира Джангозов.

Според него трябва да се обърне допълнително внимание на тези групи, за да се спасят човешки животи. По думите му за уязвимите групи се знае, че е относително нисък процентът на ваксинация, но в БОЛД нямат информация какъв е делът на тези хора.

Запитан дали зеленият сертификат е изиграл роля за повишаване на нивата на ваксинирани у нас Димитър Джангозов отбеляза:

„Ако гледаме самия процент, той е по-висок, но дали причинно-следствената връзка е налице и е произтичаща от това, би следвало да бъде установено.“

Джангозов обърна внимание върху инфодемията, която се съчетава с мнителността в народопсихологията на българите.

„Сякаш всички ние виждаме, че се налага едно по-отговорно говорене в пандемията, особено в народи, които са по-недоверчиви и имат по-голям страх от това да ги измамят институциите, се отразява по-зле.“

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Драгомир Стойнев

Драгомир Стойнев: Няма пряк риск за националната сигурност на България

" Няма пряк риск за националната сигурност на България и считаме, че в тази изключително динамична политическа среда България трябва да отстоява позициите си за постигане на мир по дипломатически път". Това каза пред БНР  Драгомир Стойнев , председател на парламентарната група на БСП-ОЛ: "Също така са нужни много ясни анализи как този..

публикувано на 15.06.25 в 11:40
Иван Демерджиев

Иван Демерджиев: МВР върви път назад, при това с много бързи стъпки

"За съжаление, през последните години МВР върви път назад, при това с много бързи стъпки ". Това заяви пред БНР  Иван Демерджиев , бивш министър на вътрешните работи: "Примерът от Варна е само един от многото , включително и в тази посока имаше подобен случай и от Стара Загора. Имаше абсолютно безобразно безхаберие в случая в Хасково , в който..

публикувано на 15.06.25 в 10:39
Отец Симеон Николов

Дарителската кампания за храм "Св. Успение Богородично" в Русе продължава

През февруари ви разказахме за дарителската кампания, която започна в полза на русенския храм "Свето Успение Богородично" и поканихме всеки, който има възможност, да помогне .  През юни ремонтът вече е в ход и прекрасната църква се преобразява, макар и бавно. Храмът "Успение Богородично" в Русе има нужда от ремонт Храмът..

публикувано на 15.06.25 в 09:05
Национален отбор по биология

Определиха кои ще са участниците в Националния отбор по биология

"През последните години се случва така, че отборът е съставен от момчета и миналата година така се получи, но  за първи път отборът е съставен изцяло от НПМГ , мъжки състав". Това обясни пред БНР основният ръководител на отбора проф. Албена Йорданова , която е и преподавател по биохимия в Медицинския факултет на СУ: "Надявам се да покажат сили,..

публикувано на 13.06.25 в 12:15
Светослав Бенчев

Светослав Бенчев: Пазарът на петрол в момента е в паника

" Пазарът на петрол в момента е в паника от това, което наблюдаваме от сутринта, защото рано тази сутрин всъщност станаха ударите на Израел ". Това каза пред БНР Светослав Бенчев , председател на Сдружение "Българска петролна и газова асоциация" (БПГА): "Пазарът просто не знае какво се случва и решава да бъде сигурен. Има сериозно увеличение, с..

публикувано на 13.06.25 в 10:23
Росица Димитрова

Росица Димитрова: Държавата е изпълнила своя дълг по отношение на финансирането на социалните услуги

"Не бих казала, че в годините социалната политика в лицето на изпълнителната власт , на местната власт и на неправителствения сектор, който е специализиран в грижите за възрастни хора, не са полагали необходимите усилия. Още по-малко, че в потвърждение на това има Национална стратегия за дългосрочна грижа, чийто хоризонт е до 2031 година". Това..

публикувано на 13.06.25 в 08:21