Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Антоанета Гатева:

Пациентите с метаболитен синдром са хора с фамилна обремененост за захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания

Промяната в хранителния режим и физическата активност намаляват риска от развитие на метаболитен синдром

Доц. Антоанета Гатева
Снимка: Мая Данчева
"Повишаването на кръвната захар, дори и в не много високи стойности, понижаване в нивата на липидите в кръвта и на телесните мазнини значително увеличава риска човекът да получи сърдечно-съдов инцидент в последствие", каза за БНР доц. Антоанета Гатева, ендокринолог в Александровска болница в София.

По думите ѝ пациентите с метаболитен синдром са хора с фамилна обремененост за захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, с повишено телесно тегло.

"Въпреки че трябва да се има предвид, че е възможно да има метаболитен синдром и при хора, които формално имат нормално телесно тегло. За тях е характерно натрупването на мазнини предимно в коремната област, около вътрешните органи", допълни в предаването "Закуска на тревата" доц. Антоанета Гатева.

Според нея успешното лечение зависи от контрола на рисковите фактори.

"На първо място телесното тегло, редукцията на телесното тегло от 5 до 10 % от изходното, води до значително намаляване на риска от по-нататъшни съдови заболявания, захарен диабет. Освен това е необходимо независимо от това, че пациентът ще свали телесно тегло, ако не влязат в норма липидите и кръвната захар, в някои случаи се налага медикаментозно повлияване на нивата на холестерола, на артериалното налягане, което също води до повишение на сърдечно-съдовия риск".

За да се намали риска от развитие на метаболитен синдром е необходимо да променим начинът си на живот, хранителния режим и да имаме физическа активност.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Метаболитният синдром, свързан с коремния тип затлъстяване, е по-изразен при мъжете. При този тип затлъстяване, освен сериозните усложнения, се наблюдава и много сериозна картина на намален имунитет. Това обясни в интервю за БНР доц. Даниела Попова, началник на Клиниката по ендокринология, болести на обмяната и за лечение на метаболитни заболявания в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21