„Винаги големите печеливши в мътната вода са тези, които определят какво става с монополиста „Булгаргаз“. Не може да има съмнение в това. Това няма да бъдат българските граждани и потребители“, заяви Стефанов в предаването „Преди всички“.
България все още има сериозен проблем с енергийната сигурност, тъй като продължава да доставя само от един доставчик. Вътрешният пазар не е либерализиран, „Булгаргаз“ се явява квазимонополист и тези монополни печалби привличат здрави и нездрави интереси на политици и други играчи на пазара, коментира Руслан Стефанов.
Стефанов вижда едно от решенията в това „да се прекрати ужасното управление на енергийния сектор, един от изразите на завладяната държава“.
Много е ясно, че без алтернативи на руския газ оставаме на милостта на руския контрактор, подчерта икономистът.
Според него за да можем да разчитаме на някакви преговорни позиции, страната ни трябва да има още поне два източника на газ, които да покрият цялото потребление.
Интерконекторите с Гърция и Турция ги няма и обяснението е, че интересите на „Газпром“ пречат те да бъдат построени, заяви Стефанов.
„Много е очевидно, че тези сравнително малки като инвестиция газопроводи не се случват, не се построяват вече толкова години.“
„Големият въпрос е имаме ли възможност за доставка на алтернативен газ и то в количества, които могат да заместят руското потребление. Тогава можем да имаме нормален пазар и „Булгаргаз“ да не съсредоточава всички тези интереси, които в момента съсредоточава, съответно буди всички тези апетити – както политически, така и търговски.“
Драмата с посредниците, с печалбата не е от сега, припомни още експертът.
„Тук говорим за системен проблем в доброто управление на българската енергетика.“
Относно идеята на общ доставчик на ток за общините Руслан Стефанов изтъкна, че това е начин да се намали негативният ефект от високите цени.
„Това е едно от възможните решения. Основният елемент на такива мерки е бързината на действие.“
Общините бяха изкарани на либерализирания пазар без да получат обучение и опит, в резултат на кризата те много бързо изпаднаха в невъзможност да посрещат сметките си, гласи прочитът на експерта.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..