Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Няма повдигнато обвинение към бившия шеф на „Булгаргаз“ Николай Павлов

Днес той беше разпитван близо 5 часа в прокуратурата в качеството му на свидетел

| обновено на 07.02.22 в 15:41
Николай Павлов
Снимка: БГНЕС, архив

След пет часа в Софийската градска прокуратура уволненият бивш директор на "Булгаргаз" Николай Павлов заяви, че няма притеснения, че може да стане обвиняем. Той е бил на разпит като свидетел, но не каза по какво досъдебно производство с аргумента, че нямал право.

На кратък брифинг след престоя си прокуратурата Николай Павлов каза пред репортерите, че е обяснил как работи газовият пазар и е отговорил на въпроси на разследващите, отнасящи се до доставките и договорите.

„Абсолютно нямам никакво притеснение, защото сме абсолютно изрядни“, каза за пореден път Павлов. Той посочи още, че е оставил дружеството "в отлично състояние, с платени сметки, предплатен газ към азерската компания и на 60% предплатени доставки към „Газпром“.

"Сега просто трябва да се съберат парите, които са с падеж 14 февруари. Топлофикационните дружества трябва да бъдат компенсирани заради този мораториум, защото, знаете, цените бяха замразени и при тях ще се открие една много сериозна дупка, която се отрази върху "Булгаргаз". Но това няма как да бъде приписвано на старото ръководство".

На въпрос възможно ли е след време все пак да стане обвиняем и притеснява ли се, той отговори така:

„За какво!? Че сме си изпълнявали стриктно нормативната уредба, че компанията е на печалба, че имаме една от най-ниските цени, че бизнесът и всички потребители черпят ползи от тези договори? За това ли трябва да се притесняваме?“

Бившият шеф на „Булгаргаз" потвърди, че от известно време пред дома му има полицейска кола, но не е ясно по какви причини се наблюдава жилището му. Павлов и целият борд на директорите на „Булгаргаз“ бяха отстранени в края на миналия месец, а наследникът на поста му - Иван Топчийски,  определи като нелогичен начинът, по който е била увеличена цената на газа.

„Нямам представа за какво ме викат на разпит“, каза Павлов пред БНР в неделя.

„Категорично мога да кажа, че „Булгаргаз“ не е взимал грешни решения при условие, че азерския газ въпреки липсата на построен газопровод ние успяхме да договорим количества по договор да идват на алтернативен газопровод. Това е абсолютно недопустимо - да се обвинява едно дружество, което е стълб в енергийната сигурност в момента, и е фактор, и е крепител на цялата енергетика, такива обвинения да се говорят. Това е абсолютно недостойно“, каза още Николай Павлов в предаването „Неделя 150“.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Силвия Великова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Председателят на борда на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл.

Ръководителят на Фед няма да бъде отстраняван от поста, каза президентът Тръмп

Ръководителят на Федералния резерв в САЩ няма да бъде отстраняван от поста. Джером Пауъл ще може да довърши мандата си до май 2026 година, увери президентът Доналд Тръмп, съобщава Ройтерс.  В интервю за NBC Тръмп все пак не се въздържа да изрази недоволството си от Пауъл, като го нарече "пълен бастун" и повтори призива си за понижаване на лихвените..

публикувано на 04.05.25 в 20:46
В изборна секция в Букурещ - 4 май 2025 г.

50,68% е избирателната активност в Румъния към 20 часа

До 20:00 часа в първия тур на президентските избори в Румъния са гласували 9 116 092 избиратели, което представлява 50,68% от регистрираните в избирателните списъци, според данните, предоставени в реално време от Постоянната избирателна комисия. Румънците гласуват на президентски избори В градските райони са гласували 5 498 755 избиратели, а в..

публикувано на 04.05.25 в 20:34
Израелският премиер Бенямин Нетаняху.

След атаката на хутите срещу летището в Тел Авив Нетаняху заплаши с ответни мерки срещу Иран

Израел мобилизира десетки хиляди запасняци, потвърди началникът на генералния щаб на армията Еял Замир.  Повиквателните са разпратени, за да може армията да разшири за пореден път бойните си операции в Ивицата Газа. Израел планира и враждебни действия по отношение на части от Йемен и Иран, стана ясно по-рано днес от изявления на премиера Бенямин..

публикувано на 04.05.25 в 20:26
Изборна секция в Букурещ  - 4 май 2025 г. Румъния гласува за президент на първи тур. Жителите на страната могат да упражнят правото си на глас от 7:00 ч. до 21:00 ч. местно (и българско) време в 18 979 секции.

Избирателната активност на президентския вот в Румъния към 19 ч. - 47,22%

Избирателната активност на първия тур на президентските избори в Румъния към 19:00 ч. местно (и българско) време е 47,22 процента, показват данни на Постоянния изборен орган, цитирани от БТА. Румънците гласуват на президентски избори Над 8,4 милиона румънци са гласували до момента в избирателните секции в цялата страна. От тях 5,1 милиона са от..

публикувано на 04.05.25 в 20:02
Илюстративно изображение.

Жълт код за 7 области в Испания заради очаквани интензивни валежи

Жълт код за седем области в Испания заради очаквания за интензивни валежи. Синоптиците посочват, че са възможни бури и градушки. Опасност от бури и силни дъждове е обявена в Арагон, Кастилия и Леон, Каталуния, Навара, Страната на баските, Валенсия и Ла Риоха. Синоптиците прогнозират градушка в Сарагоса, интензивни валежи в Бургос, Тарагона и Жирона...

публикувано на 04.05.25 в 19:50
Хората напускат станция на метрото след прекъсването на тока, Мадрид, Испания, 28 април 2025 г.

Според половината от испанците причина за спирането на тока е "авария в електрическата система"

Близо 60% от испанците смятат, че правителството не е предоставило достатъчно информация в деня на спирането на тока. Това сочат данните от проучване на Центъра за социологически изследвания. Още не е ясна причината за масовото спиране на тока на Иберийския полуостров Испанското правителство създава спецкомисия за разследване на причините за..

публикувано на 04.05.25 в 19:28
Президентът на Украйна Володимир Зеленски.

Зеленски заяви, че сключването на примирие с Русия е възможно във всеки един момент

Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че сключването на примирие с Русия е възможно във всеки един момент. Зеленски каза това в Прага на обща пресконференция с чешкия президент Петър Павел, предава Ройтерс.  Украинският лидер изрази надежда, че страната му ще получи тази година 1 800 000 снаряда по така наречената чешка инициатива. Тя..

публикувано на 04.05.25 в 19:13