Пенсиите за месец февруари се изплащат от днес, както и Covid добавката от 60 лева и изравнителните доплащания за тези възрастни, които през януари получиха по-малко спрямо декември заради намалената наполовина Covid добавка.
В общата изравнителна сума, която се изплаща, не се включва полученото през януари доплащане за 7-те дни от декември, то отчита направеното преизчисление с по-високия коефициент за годините стаж.
Пред „Хоризонт“ Любомира Язаджиева, директор на дирекция „Пенсии“ в НОИ, даде пример какво получават днес възрастните хора като плащания от НОИ за месец февруари.
„Ако примерно пенсията преди преизчисляването на 25 декември е била 520 лева, при преизчисляването тя е станала 568 лева, т.е. повишила е с 48 лева. Но има 12 лева разлика до 60-те лева, с които е намалена Covid добавката. Тези 12 лева разлика за януари и 12 лева разлика за февруари ще бъдат изплатени сега с февруарската пенсия“.
От Националния осигурителен институт (НОИ) напомниха, че към пенсиите за януари е била изплатена и разликата от преизчисляването за 7-те дни от декември, но тя не е в размера на преизчислената пенсия.
На сайта на НОИ от днес ще е достъпна с ПИК електронна справка, която да ориентира хората за направените плащания. В графата „Забележки“ това ще бъде отразено.
„Разликата между новия преизчислен размер на пенсията и стария размер на пенсията, която се отнася за последните 7 дни на месец декември, не се взема предвид при изчисляването на разликата от декемврийската спрямо януарската сума от пенсии и Covid добавка“, обясни Любомира Язаджиева.
Хората, които получават парите от пощенски клон, ще получат справката под формата на служебна бележка.
Интервюто с Любомира Язаджиева можете да чуете в звуковия файл.
От началото на годината България е внесла огромни количества втечнен природен газ по договора с турската компания "Боташ", сключен от служебния кабинет на Гълъб Донев. Това посочи президентът Румен Радев. Той определи като лъжа твърденията на управляващите, че страната ни само плаща неустойки по договора без да внасяме синьо гориво. Радев каза, че от..
Втори изтребител Ф-16 вече e в България. Той е кацнал в Трета авиобаза край Пловдив, "Граф Игнатиево", потвърдиха от Министерството на отбраната (МО). Това е втората американска машина за Българските военновъздушни сили, която пристига у нас. Вторият F-16 кацна в авиобаза "Граф Игнатиево" Вторият самолет Ф-16 Блок 70 е боен (едноместен), с..
Благотворителен турнир в подкрепа на 5-годишната Дея от Перник организираха и проведоха днес деца и родители от детско- юношеската школа на "Миньор” (Перник). На стадиона в пернишкото село Дивотино едни срещу други играха момчета, родени през 2013, 2014, 2015 и 2016 година, заедно с татковци, майки с дъщеричките си, техни приятели. Всички -..
България да въведе законова забрана за реклама на храни с високо съдържание на захар, мазнини и сол, насочена към деца под 18 години - за това настояват от Сдружение за достъпна и качествена храна. Според експертите от сдружението в други европейски държави отдавна съществува подобна регулация и страната ни вече изостава в грижата за здравето на..
Скачат цените на сянката на плажа в Гърция. Може обаче да стоите на плажа и без пари. На Халкидики, любимо място на българските туристи, това лято заведенията не изискват отделно заплащане на чадъри и шезлонги, но при консумация 30 евро на човек.Там цената на кафето е 5 евро, безалкохолното - 7 евро,а сандвича - 9 евро. Прилага се и..
Нова протестна демонстрация срещу въвеждането на еврото и с искане за оставка на правителството се проведе в София – в пространството между Българската народна банка и парламента, и паралелно в редица градове в цялата страна: Пореден протест против еврото и в защита на лева Организатори на демонстрацията, която премина в шествие към Орлов..
Като "обективна" определи оценката на европейските институции председателят на Народното събрание Наталия Киселова. Пред репортери в Казанлък, където беше гост на празника на розата, Киселова коментира по-специално доклада на Европейската комисия, за който е разговаряла и с еврокомисари: "Мисля, че докладът е обективен. Комисарите, с които разговарях,..
Тази вечер ученици организират Младежки Арт Фестивал "Цветовете на Плевен", едно събитие на Сдружение "ОбзорАрт" , подкрепено от Община Плевен...
" Основната заслуга е наша и трябва да имаме малко повече самочувствие – всички българи. Има много солидно национално усилие , което продължи в..
Цялото интервю на Диана Янкулова с Тома Биков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.