Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски: Разговорът в елита все по-малко интересува излъчващите този елит

В политическата комуникация е налице поведение „как да се направим на интересни пред другия“, така че той да се почувства „тъпо“, смята политологът

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Разговорът горе, в елита, започва все по-малко да интересува онези, които излъчват този елит. Това каза пред БНР политологът и преподавател в СУ „Св. Климент Охридски” Страхил Делийски.

Тази тенденция не е от вчера, но ако продължи да се задълбочава, нашата политическа система ще види все повече проблеми, а това не е добре нито за нас долу, нито за тези горе, изтъкна Делийски.

Усмивката и бодростта, които излъчва премиерът, са в контекста на вълната на позитивното мислене, той комуникира с определена публика, която харесва това, посочи Страхил Делийски.

„Това е техният човек, той комуникира с тях, те са доволни. Тази публика харесва това. Другата публика, по-традиционната, която не обича този тип оптимисти, която е свързана с избиратели, които не гласуват за промяната, тази публика харесва другия, хладния, олд скуул тон. Те играят за различни публики.

Големият проблем е, че българското общество в неговата съвкупност е толкова разбито, разделено, различни публики помежду си дори не си говорят и става трудно на която и да е политическа фигура да формулира смислено съобщение, което да достига до повече хора от шепата негови фенове“, подчерта Делийски.

Относно комуникацията между властите напоследък политологът предложи различни прочити.

Единият е свързан със специфичен начин на общуване на институциите – когато формалните отношения са развалени през годините и лицата начело на съответните институции решават да влязат в лични контакти, за „да оправят неформално“ тези отношения.

Вторият възможен прочит според Делийски е свързан „със специфичния начин на разбиране на институционалната роля на различните агенти“.

Той е по-скоро инфантилен, отколкото нещо по-различно.“

Политологът онагледи ситуацията с отделните участници в комуникационния процес, като я наподоби на картината на Иля Репин „Запорожките казаци пишат писмо до турския султан“ и мислят по думите му „как да се направим на интересни пред другия“, така че той да се почувства „тъпо“ и го няма усещането, че „те, като представители на формални институции, освен помежду си, комуникират с всички нас“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка?  В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата отново..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03
Проф. Даниела Авджиева-Тзавелла

Проф. Даниела Авджиева: Педиатричните пътеки са ниско финансирани при "пътечната медицина"

Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници, потвърди за тежката ситуация проф. Даниела Авджиева,  преподавател в катедра "Педиатрия" на Медицинския университет в София, в интервю пред БНР. "Проблемът е, че липсват педиатри и в..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Боян Захариев

Проучване сред избирателите: Кои от конкурентите са най-приемливи?

Българското политическо пространство в момента има  4 измерения, което е много сложно за партийно-политическа система . Това заяви пред БНР Боян Захариев от "Отворено общество", автор на анализ за българското партийно-политическо пространство и симпатиите на избирателите, базиран върху данни на "Алфа рисърч". В много демокрации по света..

публикувано на 20.01.25 в 10:12
Програма

Деца от Велико Търново ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта

Децата от между 6 и 11 години от великотърновските детски градини и училища през тази учебна година ще се учат как да разпознават симптомите на инсулта , за да бъдат полезни на своите близки и незабавно да потърсят лекарска помощ. Образователната програмата се казва "Бързи герои 112" и се подкрепя от община Велико Търново, младежите..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Мирослава Тодорова

Мирослава Тодорова: Народното недоволство може да помете всички институции

В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната и изпълнителната власт.  Декларирането на подобно желание е " поредното признание, че има такъв проблем и се оказва, че е централният политически проблем ", смята Мирослава Тодорова, съдия в..

публикувано на 18.01.25 в 14:37

Директор на столично училище: Имаме финансови резерви, ще увеличим заплатите

В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в интервю пред БНР. Председателят на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета на България Диян Стаматов, директор на софийското 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов", бивш зам.-министър на МОН..

публикувано на 17.01.25 в 13:58