Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо се стига до куриозно дело за авторските права над училищен стенопис в Русе

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

В Русе започва дело за авторските права над училищен стенопис, заличен заради фототапет без знанието на художника.

Защо се стигна до подобен казус и какво възпитава естетическото чувство на децата ни?

"През 2012 година аз започнах стенопис на целия коридор на първия етаж на училището, по-късно нарисувах втория и третия етаж и имах молба да изрисувам и музикалната стая. Там също направих стенопис.
2021 година изведнъж виждам как учители с бои оцветяват около стенописа. Попитах какво става? На другия ден децата ми казаха, че стенописът вече е унищожен", коментира в "Преди всички" художникът и преподавател в училище “Иван Вазов” Валентин Георгиев.

"Фототапетът, който е 3D, се поставя е по проект на фондация , проект,  по който училището е кандидатствало. Този тапет се поставя върху стенописа ми, но тези фондации поставят подобни фототапети и в други училища, което типизира всички училища. Моите рисунки се премахват, защото не се съчетавали визуално с въпросния фототапет", разказа пред БНР още Георгиев.

"Съгласно закона за авторските и сродните му права именно Валентин Геориев е автор на стенописа", посочи адвоката на преподавателя-художник Павлина Иванова.

"Имаме негова идея, негова е концепцията и изпълнението, като стенописът е обективизиран. Оттук насетне той е автор на стенописа и съгласно закона само негово е решението и правата относно начина, по който той трябва да бъде използван.

Да, училището е общинска собственост, то може да ги ползва стенописите, но не може да унищожава неговото произведение.

Той може да иска обезщетение, може да се иска преустановяване на действието, но в случая последното няма как да стане, защото стенописът е "тапетизиран", посочи адвокат Иванова.

"Аз съм учил децата на красота, да уважават творчеството, затова и не махнах с ръка и реших да заведа съдебното дело, защото вече в училището е сиво, еднакво, безинтересно...", завърши преподавателят и художник.

Директорката на училището Теодора Йорданова, която е и другата страна по делото, категорично отказа участие в предаването на програма "Хоризонт" - "Преди всички". 


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48