Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо се стига до куриозно дело за авторските права над училищен стенопис в Русе

Снимката е илюстративна
Снимка: Pixabay

В Русе започва дело за авторските права над училищен стенопис, заличен заради фототапет без знанието на художника.

Защо се стигна до подобен казус и какво възпитава естетическото чувство на децата ни?

"През 2012 година аз започнах стенопис на целия коридор на първия етаж на училището, по-късно нарисувах втория и третия етаж и имах молба да изрисувам и музикалната стая. Там също направих стенопис.
2021 година изведнъж виждам как учители с бои оцветяват около стенописа. Попитах какво става? На другия ден децата ми казаха, че стенописът вече е унищожен", коментира в "Преди всички" художникът и преподавател в училище “Иван Вазов” Валентин Георгиев.

"Фототапетът, който е 3D, се поставя е по проект на фондация , проект,  по който училището е кандидатствало. Този тапет се поставя върху стенописа ми, но тези фондации поставят подобни фототапети и в други училища, което типизира всички училища. Моите рисунки се премахват, защото не се съчетавали визуално с въпросния фототапет", разказа пред БНР още Георгиев.

"Съгласно закона за авторските и сродните му права именно Валентин Геориев е автор на стенописа", посочи адвоката на преподавателя-художник Павлина Иванова.

"Имаме негова идея, негова е концепцията и изпълнението, като стенописът е обективизиран. Оттук насетне той е автор на стенописа и съгласно закона само негово е решението и правата относно начина, по който той трябва да бъде използван.

Да, училището е общинска собственост, то може да ги ползва стенописите, но не може да унищожава неговото произведение.

Той може да иска обезщетение, може да се иска преустановяване на действието, но в случая последното няма как да стане, защото стенописът е "тапетизиран", посочи адвокат Иванова.

"Аз съм учил децата на красота, да уважават творчеството, затова и не махнах с ръка и реших да заведа съдебното дело, защото вече в училището е сиво, еднакво, безинтересно...", завърши преподавателят и художник.

Директорката на училището Теодора Йорданова, която е и другата страна по делото, категорично отказа участие в предаването на програма "Хоризонт" - "Преди всички". 


Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Петев

Боян Петев, един от основателите на Български клуб по волейбол гост в "Америка - илюзии и реалности"

От 5 години в Чикаго работи Български клуб по волейбол. Боян Петев, Стоян Славов и Симеон Младенов са основателите и собствениците на Българска волейболна академия във ветровития град. В 58-ми епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" гост е Боян Петев , единият от основателите  на   волейболния клуб. "Беше страхотно да бъда..

публикувано на 04.11.24 в 11:37
 Музей

250 предмета от античността и Късножелязната епоха до днес в историческия музей в Търново

65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни .  Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..

публикувано на 03.11.24 в 08:15

Учителката Тотка Георгиева дари гоблен с образа на светите братя Кирил и Методий на Клисурския манастир

Гоблен на светите братя Кирил и Методий подари на Клисурския манастир бившата учителка от Берковица Тотка Георгиева. 37 години Тотка Георгиева е била учителка. От дълго време тя се занимава с изработката на гоблени, които бе подредила в изложба в Берковица. Гобленът на братята Кирил и Методий изработила за месец и половина. 52 000 маниста с 44..

обновено на 03.11.24 в 05:30

Патриарх Даниил: С Божията помощ да преодоляваме всички изпитания на времето

Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин.  Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал  45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..

обновено на 03.11.24 в 05:28

Нестинарите - кой има право да влиза в огъня?

Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" .  Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..

публикувано на 01.11.24 в 13:41
Отец Андон Шавулев

Отец Андон Шавулев: Когато няма грижа, тревопасните намаляват, хищниците се увеличават

В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев .  Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога .  Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..

публикувано на 29.10.24 в 10:25

В село Радуй политик не стъпва, гласуват "за по-малкото зло"

В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..

публикувано на 27.10.24 в 12:21