"Бюджет 2022 ще бъде къс и проблемен. Той не е годишен, а 9-месечен", с тази констатация започна коментара си пред БНР икономистът проф. Боян Дуранкев за параметрите на бюджета, който вече е внесен за разглеждане в Народното събрание.
Според него такъв прецедент не е имало от 1945-46 година в България:
"Бюджетът ще влезе от април, а три месеца по-късно ще има актуализация. ... Очевидно е, че има проблем със съставянето на бюджета".
Проф. Дуранкев смята, че за Бюджет 2022 може да се каже, че е и социален, и разхитителен, защото едното не противоречи на другото.
"Проблемите в бюджета са няколко. Каруцата на предизборните обещания от всичките участници в новото правителство беше претоварена. Второ - имаме все още една бушуваща пандемия и не ѝ се вижда краят. Третото нещо, което може да обърне този бюджет, е някой "черен лебед", който може да се появи - както се вижда напрежението между Русия и Украйна".
По думите на икономиста не е вярно, че това е бюджет на ускорен икономически растеж, дори не е догонващ икономически растеж, защото е недостатъчен за догонване даже на Румъния:
"Висок растеж е над 6%, а заложеният ръст в бюджета е 4,8%, което показва, че това е умерен растеж. ... Да постигнеш такъв растеж с толкова инвестиции означава, че не са много ефективни, нищо че имаме ново министерство на иновациите".
Икономистът коментира, че правителството дойде на власт с твърдението, че всяка година се крадат 10 млрд. лева:
"Ако сега не се крадат, тогава растежът може да отиде към 7-8%. Интересно какво стана с 10-те милиарда, които са откраднати? Не съм фен на ГЕРБ или на някое от предишните правителства, но е много интересно какво става с тия корупционни над 10 млрд. лева, които се крадат всяка година!".
Инфлацията вече е "изяла" тези 710 лева, колкото ще стане от 1 април минималната работна заплата, посочи той и подчерта, че трябва да се мисли за растеж на минималната и средната заплата.
Той изказа мнение, че сега по производство на храни и стоки в селското стопанство България е в пъти по-зле от "фаталната 1989 г.".
Интервюто на Петър Волгин с проф. Боян Дуранкев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..