"Бюджет 2022 ще бъде къс и проблемен. Той не е годишен, а 9-месечен", с тази констатация започна коментара си пред БНР икономистът проф. Боян Дуранкев за параметрите на бюджета, който вече е внесен за разглеждане в Народното събрание.
Според него такъв прецедент не е имало от 1945-46 година в България:
"Бюджетът ще влезе от април, а три месеца по-късно ще има актуализация. ... Очевидно е, че има проблем със съставянето на бюджета".
Проф. Дуранкев смята, че за Бюджет 2022 може да се каже, че е и социален, и разхитителен, защото едното не противоречи на другото.
"Проблемите в бюджета са няколко. Каруцата на предизборните обещания от всичките участници в новото правителство беше претоварена. Второ - имаме все още една бушуваща пандемия и не ѝ се вижда краят. Третото нещо, което може да обърне този бюджет, е някой "черен лебед", който може да се появи - както се вижда напрежението между Русия и Украйна".
По думите на икономиста не е вярно, че това е бюджет на ускорен икономически растеж, дори не е догонващ икономически растеж, защото е недостатъчен за догонване даже на Румъния:
"Висок растеж е над 6%, а заложеният ръст в бюджета е 4,8%, което показва, че това е умерен растеж. ... Да постигнеш такъв растеж с толкова инвестиции означава, че не са много ефективни, нищо че имаме ново министерство на иновациите".
Икономистът коментира, че правителството дойде на власт с твърдението, че всяка година се крадат 10 млрд. лева:
"Ако сега не се крадат, тогава растежът може да отиде към 7-8%. Интересно какво стана с 10-те милиарда, които са откраднати? Не съм фен на ГЕРБ или на някое от предишните правителства, но е много интересно какво става с тия корупционни над 10 млрд. лева, които се крадат всяка година!".
Инфлацията вече е "изяла" тези 710 лева, колкото ще стане от 1 април минималната работна заплата, посочи той и подчерта, че трябва да се мисли за растеж на минималната и средната заплата.
Той изказа мнение, че сега по производство на храни и стоки в селското стопанство България е в пъти по-зле от "фаталната 1989 г.".
Интервюто на Петър Волгин с проф. Боян Дуранкев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..
От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра. Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..
В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...
По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Протестите ни ще продължат и след 8-и юли . Това заяви пред БНР лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов и определи приемането на България в..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..