Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виенският танго квинтет с първи изяви в България

Музикалното пътешествие ще премине през Пловдив и София

Виенският танго квинтет със солист Хулиан Енао
Снимка: Alexander Uhl

Точно в дните преди Свети Валентин у нас за първи път ще свири Виенският танго квинтет, ръководен от Ронен Нисан. Солист ще бъде тенорът Хулиан Енао, а както подсказва името на състава, програмата ще предложи на българската публика любими южноамерикански пиеси – и не само танго, но и други познати и обичани стилове. На 12 февруари това латинопътешествие ще премине през Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив (по покана на Пловдивската опера), а в неделя, 13 февруари, и в столичната камерна зала „България“.

За родения в Израел Ронен Нисан, който е основател на квинтета, това не е първо гостуване на наша сцена:  

"Всъщност аз съм дипломиран оркестров диригент, но тъй като първата ми специалност е класическа китара и като всеки млад класически китарист аз винаги съм искал да свиря (и съм го правил) и на електрическа китара, и на бас китара, винаги съм се старал да живея в тези два различни свята – класиката и кросоувъра. 
Завърших колежа Менъс в Ню Йорк и преди 26 години се преместих във Виена. Първоначално работех като асистент-диригент в няколко оперни театъра, след което поех ръководството на хор и камерен оркестър „Свети Стефан“, с които изпълнявахме основно църковна музика. Но през това време аз дирижирах и други симфонични оркестри – в Аржентина, в Турция и в други страни, а имах участия и в кросоувър проекти - като една програма, наречена „Класическа музика от класически холивудски филми“. С такъв тип концерти гостувах и в България преди 5-6 години – във Велико Търново и Стара Загора."
  
През 2014 г. е формиран Виенският танго квинтет – ансамбълът, с който Ронен Нисан засвидетелства пред широката аудитория страстта си към южноамериканската музика. Явно тангото е мощен генератор на емоции.

"Абсолютно, така е! - казва маестрото - Тангото е много привлекателно за музикантите като цяло – и джазовите, но и класическите. Ако трябва да съм честен, не мога да кажа защо, не мога да посоча точната причина то да ме вълнува. Но мога да споделя от личен опит, че тангото е много силна и страстна музика, танцът също е въздействащ. Всички обичаме музиката, която ни вълнува. От друга страна това е изискана, но доста сложна музика. Тя има собствен език и да се научи си е предизвикателство само по себе си. А аз, като всички музиканти, обичам предизвикателствата. Мисля че това са емоции, които споделяме всички в групата. Като се започне с нашия солист – тенора Хулио Енау, който е оперен изпълнител, и се стигне до останалите: цигуларя Даниел Ариас-Олгин, пианиста Пабло Рохас, Милош Аврамович – бандонеон и Анджелика Мартинес – бас – всички ние сме музиканти с класическо образование, и все пак споделяме обща страст към тангото."
За пътуванията до Буенос Айрес, за специфичното, т. нар. еврейско танго и за програмата, която Виенският танго квинтет ще представи пред българската публика, Ронен Нисан разказа в интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00