Заради жегата, в Израел покривите са плоски с голяма тераса на тях. Навремето там са били летните спални на стопаните на къщите. Тази тераса е била оградена с тухлена стена с много орнаменти и дупки. Така е можело да се гледа от нея какво става на улицата, но никой от улицата не е виждал кой е на терасата. В по-стари времена покривите са били такива, че максимално да събират вода от дъждовете. По тръба, тя се е стичала в резервоар в градината на къщата и от него са точили не само за домакински нужди, но и за миене на ръце по няколко пъти на ден и къпане (задължителни ритуали при евреите)
Сега покривите са на целия блок.
По този начин трансформирахме и много от покривите на училищата в града, който не спи. Освен огромни саксии с дървета има и площ, отредена за опитно поле на учениците, както и игрища. В детските градини, там са част от площадките със съоръжения за игри, взели сме сериозни мерки за безопасност", каза за БНР Боаз Кейдар, завеждащ отдел екологично планиране на кметството в Тел Авив.
80 на сто от замърсяването с газове на планетата е от големите градове. Затова насърчаваме градините по покривите. Няма значение дали те ще са скъпите пенхаузи или пространство за социални контакти на целия блок. Тези зелени покриви бяха непривлекателни по време на локдауните.
"В Израел водата се произвежда, а не се добива готова от природата. За да облекчим заводите за пречистване на морска вода насърчаваме „сините покриви“ - със съоръжения за събиране и отвеждане в резервоари на дъждовната вода. Това от една страна предпазва от преливане на градската канализация ( в последно време дъждовете са много интензивни и кратки), а от друга – има безплатна вода за напояване на зелените площи и за други нужди.
Когато започва поредния строеж на жилищен блок междублоковите пространства се смаляват като шагранова кожа. Обикновено багерите подред загребват съдържащото се на строителната площадка. Ние насърчаваме „кафявите покриви“. На тях се пренася най-горния слой от почвата, на бившата поляна или пустеещо място, където ще се строи. Обикновено първите година-две почвата „боледува“, но постепенно „поляната“ се премества на покрива и е много красиво и уютно да не си в подредена градина, а сякаш сред полето", допълни Кейдар.
В първия момент помислих, че има плувен басейн върху покрива. Обикновено с такива балони покриват открити басейни, за да се използват и през зимата. Оказа се концертна зала. През осемте месеца лято тук, през деня има само сенници, но през зимата този балон осигурява комфорт на слушателите. Това е само една от спирките на културната програма по покривите на Йерусалим. За политиката на тамошната община разказва Лия Басан, архитект:
"Ръководя програмата „моята градина“. Тя е за градински увеселения на покривите на различни места в Йерусалим. През лятото може да се слуша литургична музика на покрива на папския дворец, който гледа към стария град, но и към много точки, споменати в Библията. Обикновено, преди концерта свещеник обяснява къде са се намирали такива места, споменати в Библията. Има и чисто светски мероприятия. Например биеналето на ковалентната скулптура е на покрива в район доста отдалечен от старините, но много оживен и витален - Талпиот. Много от музеите са изнесли своята концертна програма и лекториите на покривите. Има и места съчетали бар с програма с етническа музика, особено в Източен Йерусалим. Частни театри наемат съвсем евтините пространства на покривите и там могат да се видят много интересни постановки на странстващи артисти и танцьори от цялата страна и чужбина. Дори пленери за живопис и графика се устрояват на покриви. Всяка есен има „фестивал на покривите“. В програмата има много разнообразни предложения: изпълненията на източна музика и танци в заведение на покрив в прочутия пазар Махане Юда или над известния хостел( студентски хотел). На покрива на дома на Мормоните има не просто остъклена зала, но и орган. Да слушаш божествена музика вперил поглед в Стария град от там е фантастично.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..
Няма модел "Пеевски", това е моделът "Доган", в който се появи фигурата на феномена Делян Пеевски . Това мнение изказа пред БНР Корман Исмаилов,..