Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На покрива в общината в Тел Авив има и сцена за театър и концерти

Пленери за живопис и графика се провеждат на покриви

Израел е страната, която успя да направи от пустините градини. Но освен пясъчните и каменни пустини, каквито не липсват на нейната територия, има още едни пустини, които се опитва да овладее, облагороди и направи достъпни за хората - покривите на големите градове.

Израел                                Снимка: Феня и Искра Декало

Заради жегата, в Израел покривите са плоски с голяма тераса на тях. Навремето там са били летните спални на стопаните на къщите. Тази тераса е била оградена с тухлена стена с много орнаменти и дупки. Така е можело да се гледа от нея какво става на улицата, но никой от улицата не е виждал кой е на терасата. В по-стари времена покривите са били такива, че максимално да събират вода от дъждовете. По тръба, тя се е стичала в резервоар в градината на къщата и от него са точили не само за домакински нужди, но и за миене на ръце по няколко пъти на ден и къпане (задължителни ритуали при евреите)

Сега покривите са на целия блок.

"Само в Тел Авив има около 5 квадратни метра покриви на обществени сгради и пет пъти по толкова на частни. Доскоро покривите бяха почти само източник на проблеми: през зимата течаха, през лятото там се събираха птици и замърсяваха. Приличаха на сметища върху катрановата изолация над жилищните пространства. Най-много на тях да има слънчеви бойлери, антени, сателитни чинни и съоръжения за климатиците. Първи от покривите се заинтересуваха от националната електрическа компания. Наемаха ги и поставяха на тях фотосоларни инсталации. Започнаха да произвеждат електричество и в тази „пустиня“. Предимството бе, че почти нямаха загуби при транспорта на енергията. Тя задоволява нуждите на самата сграда и околните къщи. Покривът над общината в Тел Авив бе първото многофункционално пространство. Многобройните дървета и храсти в саксии го карат да прилича на парк, но на него има и сцена за театър и концерти. През лятото има и безплатни кинопрожекции под звездите.

По този начин трансформирахме и много от покривите на училищата в града, който не спи. Освен огромни саксии с дървета има и площ, отредена за опитно поле на учениците, както и игрища. В детските градини, там са част от площадките със съоръжения за игри, взели сме сериозни мерки за безопасност", каза за БНР Боаз Кейдар, завеждащ отдел екологично планиране на кметството в Тел Авив.

Израел      Снимка: Феня и Искра Декало

80 на сто от замърсяването с газове на планетата е от големите градове. Затова насърчаваме градините по покривите. Няма значение дали те ще са скъпите пенхаузи или пространство за социални контакти на целия блок. Тези зелени покриви бяха непривлекателни по време на локдауните.

"В Израел водата се произвежда, а не се добива готова от природата. За да облекчим заводите за пречистване на морска вода насърчаваме „сините покриви“ - със съоръжения за събиране и отвеждане в резервоари на дъждовната вода. Това от една страна предпазва от преливане на градската канализация ( в последно време дъждовете са много интензивни и кратки), а от друга – има безплатна вода за напояване на зелените площи и за други нужди.

Когато започва поредния строеж на жилищен блок междублоковите пространства се смаляват като шагранова кожа. Обикновено багерите подред загребват съдържащото се на строителната площадка. Ние насърчаваме „кафявите покриви“. На тях се пренася най-горния слой от почвата, на бившата поляна или пустеещо място, където ще се строи. Обикновено първите година-две почвата „боледува“, но постепенно „поляната“ се премества на покрива и е много красиво и уютно да не си в подредена градина, а сякаш сред полето", допълни Кейдар.

Израел                        Снимка: Феня и Искра Декало

В първия момент помислих, че има плувен басейн върху покрива. Обикновено с такива балони покриват открити басейни, за да се използват и през зимата. Оказа се концертна зала. През осемте месеца лято тук, през деня има само сенници, но през зимата този балон осигурява комфорт на слушателите. Това е само една от спирките на културната програма по покривите на Йерусалим. За политиката на тамошната община разказва Лия Басан, архитект:

"Ръководя програмата „моята градина“. Тя е за градински увеселения на покривите на различни места в Йерусалим. През лятото може да се слуша литургична музика на покрива на папския дворец, който гледа към стария град, но и към много точки, споменати в Библията. Обикновено, преди концерта свещеник обяснява къде са се намирали такива места, споменати в Библията. Има и чисто светски мероприятия. Например биеналето на ковалентната скулптура е на покрива в район доста отдалечен от старините, но много оживен и витален - Талпиот. Много от музеите са изнесли своята концертна програма и лекториите на покривите. Има и места съчетали бар с програма с етническа музика, особено в Източен Йерусалим. Частни театри наемат съвсем евтините пространства на покривите и там могат да се видят много интересни постановки на странстващи артисти и танцьори от цялата страна и чужбина. Дори пленери за живопис и графика се устрояват на покриви. Всяка есен има „фестивал на покривите“. В програмата има много разнообразни предложения: изпълненията на източна музика и танци в заведение на покрив в прочутия пазар Махане Юда или над известния хостел( студентски хотел). На покрива на дома на Мормоните има не просто остъклена зала, но и орган. Да слушаш божествена музика вперил поглед в Стария град от там е фантастично.

Повече можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Двама български космически предприемачи за разрастването на иновации в Космоса

Те вярват, че ходенето в космоса е по-лесно. Те вярват, че това е бизнес възможност и начин да развиват компании за милиони. Те са двама български космически предприемачи , който бяха гости на едно от последните издания на „Тех Парк толкс'' на София Тех Парк. Това са Делян Аспарухов - съосновател и президент на американската компания Varda Space,..

публикувано на 29.06.24 в 08:30
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36