Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори родители на бебета пишат в социалните медии, че белината лекува

МЗ: Белината не е лекарство, пиенето ѝ е опасно за вашето здраве

Проф. Снежа Златева: Ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Белината като лекарство - темата се обсъжда обстойно в социалните мрежи. Нещо повече, тя набира все повече последователи. Някои от тях - родители на пеленачета, които смятат, че да лекуват децата си по този начин е правилно.

Министерството на здравеопазването обаче се самосезира и предаде информацията на МВР, защото рекламните послания в социалните мрежи, че пиенето на белина като лекарство е разрешено от ведомството са неверни.

От здравното министерство предупреждават, че това е опасно.

Група за самолечение с хлорен диоксид или както го наричаме в домакинството – белина, обсъжда и дава съвети за дози и лечение на най различни заболявания, включително и на коронавирус. Впечатляващото в случая е, че пиенето на вода с белина се нарича "протокол за лечение", който се прилага включително и на деца на една и две години. Звучи невероятно.

 "Имам няколко пациенти, които вярват, че хлорният диоксид ще ги излекува", каза за БНР д-р Евгени Крайселски,  общопрактикуващ лекар и педиатър:

"Повечето са възрастни пациенти, имам и две деца - на 12 и 16 години, които пиха, слава Богу нищо не им се случи, но не се подобри здравето им. Четат в интернет, търсят чрез познати как се прилага това "лечение". Децата бяха пили около седмица, а възрастните повече от месец, при различни оплаквания. Хората вярват в световната конспирация", поясни педиатърът.

БГНЕС

Екзема, болки в корема, температура, стомашно чревни неразположения, прочистване от ваксини, кашлица и запушен нос – родители на деца включително в кърмаческа възраст, търсят вълшебното средство за изцеление.

"Опасността от хлорните препарати, когато се приемат през устата и се вдишват, идва от това, че си взаимодействат с нашата лигавица - с водорода, с водата и се образува солна киселина. Тя раздразва лигавицата, ако се вдиша - раздразва белия дроб, ако се поглъща - на храносмилателния препарат.
Да, хлорът се използва в басейните, да,  известно е, че той убива вируси, бактерии, затова се използва за дезинфекция.
Но в големи количества, при поглъщане води до гастрити, при инхалация - води до дразнене, кашлица, ако човек има предхождащ проблем - се стига до увреждане на белите дробове, белодробен оток, може и смърт", поясни токсикологът проф. Снежа Златева от ВМА - Варна.
Приемането на белина не е безобидно, особено когато се отнася за децата и то за най-малките, защото те имат по-слаб имунитет и са по-чувствителни.

При продължително използване на белина за самолечение ще се натрупат ефектите на възпаление, което довежда до увреждане на органите, предупреждава още проф. Снежа Златева.

В социалните групи родители твърдят, че лични лекари препоръчват приемането на хлорен диоксид.

"Категорично не бих препоръчал. Това е дезинфектант, който трябва да се използва по предназначение - за басейни, за дезинфекция, но външна. Не е ясно, този, който си го доставят, дали е минал контрол и какво е съдържанието в един милилитър от разтвора, не е ясно разреждането, което правите, дали е безопасно",  заяви още д-р Евгени Крайселски.

БГНЕС

Заради тези практики Министерството на здравеопазването сезира органите на МВР. Инженер Ана Масларска, която е експерт на ведомството, коментира:

"Дезинфектантите не се използват за лечение. На много места в интернет се цитира едно разрешение на МЗ за използването на хлорен диоксид и на базата на това се рекламира продукта. Това категорично не е вярно - това е продукт за дезинфекция на повърхности и за питейна вода, но не и за това, за което го предлагат. Наблюдава се сякаш едно рекламиране в социалните мрежи на този продукт за вътрешно приложение."

Нито един от дезинфектантите, разрешен за продажба на пазара, не е предназначен за пиене, подчертават от здравното министерство.

Преди да се пуснат на пазара, дезинфектантите подлежат на задължителна токсикологична и екотоксикологична оценка.

Разрешенията се издават за конкретна област на приложение, за която предварително е извършена оценка на риска. Информация за разрешените области на приложение за всеки биоцид е публикувана в регистър на страницата на Министерството на здравеопазването.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансови стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58
Директорът на НП

Директорът на НП "Пирин" за падналия самолет: Няма замърсяване на околната среда

Самолетът, който кацна аварийно в алпийската част на Пирин през миналия уикенд, все още е на територията на Националния парк.  Не е на лице замърсяване на околната среда , увери пред БНР директорът на НП "Пирин" Росен Баненски. Малък частен самолет падна в Пирин Пилотът на падналия самолет в Пирин е с травми на главата, гърдите и..

публикувано на 01.07.25 в 12:26
Плаж в Каратона, Пелопонес, Гърция, 14 май 2021 г.

Гърция - отново предпочитана за почивка от българите

Има ръст на записванията за почивка в Гърция - поне с 10%. Това заяви пред БНР Анелия Терзиева – управител на туроператорска фирма с дългогодишен опит в организирането на пътувания към Гърция. "Интересът е много голям. Гърция е много конкурентоспособна спрямо цени. Гърците предлагат много по-добри цени и условия ", посочи тя.  По..

публикувано на 01.07.25 в 11:38

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния

От полунощ отпадат проверките на границата между България и Румъния. Така страната ни става член на Шенген без допълнителни условия.  Това заявиха еврокомисарят по вътрешната сигурност и миграцията Магнус Брунер и вътрешният министър Даниел Митов, които посетиха граничния пункт "Кулата - Промахон".    Еврокомисарят по вътрешни работи Магнус..

публикувано на 30.06.25 в 18:30