"Таксономията не покрива 100% от това, което ще се случва в енергийния отрасъл. ... Енергетиката в Европа се развива не само с парите от ЕК и с парите на европейските финансови институции, но има и инвестиции от други - частни или държавни фондове, включително от страни, които са извън ЕС. ... Така че не всичко, което е изграждано досега, и не всичко, което ще се изгражда напред - ще попадне в таксономията. Но тя е предназначена за частните финансиращи институции, за да може, когато изпълняват новите си и все по-увеличаващи се задължения за рапортуване по отношение на това колко са зелени, да имат ясната дефиниция на това всяка една инвестиция, която са направили, колко нисковъглеродна е и защо е такава, както и дали има негативно отражение върху околната среда. Това означава, че те няма да могат да рапортуват като зелени такива инвестиции, които не са наистина такива".
Това каза пред БНР доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Той обясни, че таксономията "ще ориентира за финансиращите институции - банки и фондове, за това каква чест от техните инвестиции са нисковъглеродни и подпомагат прехода на Европа към нисковъглеродна икономика и енергетика".
По думите на доц. Георгиев в съобщенията на ЕК ясно се казва, че таксономията не е политика по отношение на дефиниране на националния енергиен микс на страните членки на ЕС:
"Тя не ограничава с друг тип инвестиции, примерно публични, да се случват и други проекти, които са извън таксономията".
През таксономията се изпращат сигнали до обществото, до енергийния отрасъл и до финансовите институции какво ще се случва по-лесно или по-трудно в енергетиката, подчерта той.
"Историята още не е приключила. Таксономията е приета, макар и с гласове против, в колегиума на ЕК. Предстои да влезе в Европейския парламент, където до 6 месеца може да бъде отхвърлена", уточни доц. Георгиев.
Интервюто на Весела Владкова с доц. д-р Атанас Георгиев в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов отхвърля вероятността за подкрепа на кандидатурата на Бойко Борисов за премиер и на Атанас Атанасов за председател на Народното събрание. В позицията на Трифонов, разпространена от пресцентъра на партията, се казва: "Нашата позиция остава непроменена, както по отношение на председателя на парламента,..
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри , но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, а той още не е заработил. България е страната в ЕС с най-висока смъртност при катастрофи Автомобилният състезател Илия Царски..
Независимият кандидат Калин Джорджеску печели президентските избори в Румъния. Известен с критичните си позиции към НАТО и определян като проруски настроен, за Джорджеску са гласували малко по-малко от 23% от избирателите в северната ни съседка. На второ място с 19,17 на сто подкрепа е кандидатката на дясноцентристкия "Съюз за спасение на Румъния"..
Трийсет и три годишен мъж в Истанбул е убил седем души, предимно членове на семейството си, след което се е самоубил, съобщиха турски медии, цитирани от БТА. Убийствата са извършени в рамките на час и половина вчера, в които мъжът обикалял от къща на къща и ликвидирал една по една жертвите, посочва турската частна телевизия НТВ. Убиецът..
Бронзовият медалист от олимпиадата в Париж 2024 година по вдигане на тежести Божидар Андреев спира спортната си кариера. Това потвърди пред БНР треньорът му Пламен Братойчев. Според лансираните версии Андреев се отказва от спорта, заради неизплатената олимпийска премия и заплати от федерацията. Репортер на БНР бе в залата по вдигане на..
Ръст на случаите на домашно насилие за тази година спрямо всяка от предходните, откакто съществува Закон за домашното насилие. Това сочат данните за Габровска област, които бяха обявени по повод днешния международен ден за елиминиране на насилието над жените. Протести под наслов "Нито една повече" предстоят довечера в Габрово и Трявна. В..
Жител на област Кърджали е участвал като доброволец на фронта в Украйна още в началото на военните действия. След тежка контузия Ерол Алиевич се завръща у нас и започва да прави Клуб за любители на военната история. Идеята му е да участва във възстановки на най-славните битки на българската армия. Той е събрал различни реплики и оригинални военни..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..
Като дете обича да разглобява различни предмети, след това започва да ги сглобява. И да изобретява. Обича да работи с ръцете си. Хирургът д-р Тургай..