"Таксономията не покрива 100% от това, което ще се случва в енергийния отрасъл. ... Енергетиката в Европа се развива не само с парите от ЕК и с парите на европейските финансови институции, но има и инвестиции от други - частни или държавни фондове, включително от страни, които са извън ЕС. ... Така че не всичко, което е изграждано досега, и не всичко, което ще се изгражда напред - ще попадне в таксономията. Но тя е предназначена за частните финансиращи институции, за да може, когато изпълняват новите си и все по-увеличаващи се задължения за рапортуване по отношение на това колко са зелени, да имат ясната дефиниция на това всяка една инвестиция, която са направили, колко нисковъглеродна е и защо е такава, както и дали има негативно отражение върху околната среда. Това означава, че те няма да могат да рапортуват като зелени такива инвестиции, които не са наистина такива".
Това каза пред БНР доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Той обясни, че таксономията "ще ориентира за финансиращите институции - банки и фондове, за това каква чест от техните инвестиции са нисковъглеродни и подпомагат прехода на Европа към нисковъглеродна икономика и енергетика".
По думите на доц. Георгиев в съобщенията на ЕК ясно се казва, че таксономията не е политика по отношение на дефиниране на националния енергиен микс на страните членки на ЕС:
"Тя не ограничава с друг тип инвестиции, примерно публични, да се случват и други проекти, които са извън таксономията".
През таксономията се изпращат сигнали до обществото, до енергийния отрасъл и до финансовите институции какво ще се случва по-лесно или по-трудно в енергетиката, подчерта той.
"Историята още не е приключила. Таксономията е приета, макар и с гласове против, в колегиума на ЕК. Предстои да влезе в Европейския парламент, където до 6 месеца може да бъде отхвърлена", уточни доц. Георгиев.
Интервюто на Весела Владкова с доц. д-р Атанас Георгиев в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Министерството на финансите пусна онлайн калкулатор за превалутиране. Той е достъпен на специалната интернет страница, посветена на въвеждането на еврото - evroto.bg. Превалутирането е по официалния курс - 1.95583 лева за 1 евро. Калкулаторът е на видимо място на заглавната страница и е максимално опростен за употреба, подчертават от..
Акции като тази във Варна (арест на кмета на Варна Благомир Коцев - б.р.) трябва да има и срещу кметове на ГЕРБ и ДПС, настоя лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов: "Иначе оставаме с впечатлението за поръчкови акции. Защото това, че в ПП-ДБ има корупция, не е новина. Но също така не е новина, че има корупция и то много по-голяма и много..
Политическите сили в парламента излязоха с декларации по повод решенията на Съвета на Европейския съюз и Европейския парламент за приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари. За ГЕРБ-СДС това е исторически момент, който завършва европейската интеграция на страната и слага началото на нов етап от нейното развитие, заяви Тома Биков...
Основните предизвикателства при въвеждането на еврото в Хърватия са били слабата икономика и бедността на населението . Това разказа в интервю за БНР евродепутатът Гордан Босанац от Зелените. Еврото не е променило правилата на играта , по-важният момент за Хърватска е бил влизането в ЕС, уточни той. Повишаването на цените след..
До края на седмицата толкамерите ще се настроят със системата на МВР. Движението на автомобили в аварийните ленти на магистралите, освен че ще се засича, ще се санкционира и автоматично. Това стана ясно в началото на правителственото заседание. Вътрешният министър Даниел Митов поиска по-строги санкции, които да извадят от пътя пияни и дрогирани..
Сега обществената подкрепа за еврото в Словакия е над 80% . Един от важните фактори беше, че успяхме да осъществим много реформи преди влизането в еврозоната . Това каза в интервю за БНР евродепутатът Лудовит Одор от "Обнови Европа", бивш премиер на страната и един от архитектите на приемането на еврото в Словакия. Подготовката за..
Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев окачестви акцията на Комисията за противодействие на корупцията във Варна на политическа репресия срещу партията: "И Пеевски се опитва да помогне на Борисов да спечели служебно Варна и София, след като не успя да ги спечели на избори. Тези показни акции са политическа репресия от най-груб..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
"Мотивите на вота на недоверие са несправяне на изпълнителната власт с огромния екологичен проблем и по-точно екологичната катастрофа , която вече се..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..