Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли вече изготвeна радонова карта на България

Доц. Кремена Иванова: Имаме радонова карта на България от 2017 г., но с малък брой детектори

Доц.Жана Джунова: Имаме готови 4 детайлни областни радонови карти

Снимка: Ани Петрова

Докъде стигна Националното проучване за нивата на радон в сгради и има ли вече изготвeна радонова карта на България.

Радонът е естествен радиоактивен газ и присъства в природата, независимо от човешката дейност. Той се образува при разпадането на урана в почвата, скалите и водата, откъдето постъпва във въздуха. Радонът бързо се разпада на радиоактивни частици, които се отлагат по прашинките, носещи се във въздуха, вдишват се и така се отлагат по дихателните пътища и белите дробове. Опасността за здравето на човека се дължи на тези радиоактивни разпадни продукти. Единственият начин да се установят повишени концентрации на радон е чрез специализирано измерване.


Облъчването на човека от радон е предимно в жилища. Нивата на радон се изменят непрекъснато, както през денонощието, така и през различните сезони. През зимата постъпването на радон в жилищата е около 4 пъти по-интензивно в сравнение с лятото. При често отваряне на врати и прозорци концентрацията на радона спада до тази във външния въздух. През зимния сезон, когато помещенията се проветряват по-рядко и прозорците са уплътнени, е възможно да се регистрират завишени стойности.

През тази година в  Ямболска област се извършва  мащабно изследване на стойностите на газ радон в семейните жилища.  Целта на проучването, което се прави от  Националния център по радиобиология и радиационна защита, е да се изработи  карта на концентрацията на радон в цялата страна. 

Да припомним, че през 2011 г. НЦРРЗ започна пилотно проучване на нивата на радон в училищни сгради и детски градини по Национален план за действие по околна среда-здраве, където са проверени 7 детски градини и 8 училища от район Кремиковци. По същата програма са предвидени измервания на  302 броя детски градини  и училища в столицата  през 2012 г.

От септември 2011 г. Националният център по радиобиология и радиационна защита започна дългосрочно проучване на нивата на радон в жилищни сгради в 4 области на страната - София-град, София област, Варна област  и Пловдив област, което ще приключат в края на 2012 г. Проучването се извършва със съдействието на Международната агенция по атомна енергия.

"През 2013 г. държавата е предприела мерки поетапно да обследва облъчването от радон в сгради. Всяка година се финансират определен обем от проучвания. Не може да стане наведнъж за цялата страна, като се опитваме това да става по области, по региони, за да натрупваме все повече данни и да изградим подробна карта на България за ситуацията с радона в жилищата, обществени сгради, училища, работни места", посочи в "Хоризонт до обед" доц. д-р Жана Джунова, директор на Националния център по радиобиология и радиационна защита.

"Имаме определени успехи. България присъства от няколко години на европейската карта на естествените радионуклеиди на базата на нашите проучвания.

Имаме готови 4 детайлни областни радонови карти. Ямболското проучване е един от тези елементи. Много е важно хората да съдействат,  да са наясно, че това е от полза и поставянето на детектори за измерване количествата на радон в семейни жилища не крие никакъв риск за тях", каза още доц. Джунова.


Тя припомни, че при новото строителство има нормативна база относно този проблем.

"Регионалната здравна инспекция е тази, която предоставя на желаещите да получат детектор за измерване на радона. каза пред БНР доц. Кремена Иванова, ръководител на лаборатория в радиобиологичния център към Министерство на здравеопазването. 

"Имаме радонова карта на България от 2017, но с малък брой измервания - тя е 10 на 10 км. Тя е включена в Европейския атлас. Всеки човек може да влезе и детайлно да си погледне населеното място. Но 10/10 км. е голям квадрант и с много по-малък брой детектори, ние приключихме това национално проучване през 2017 година.

Затова сега правим поетапно проучване на Ямбол, имаме и договореност за още една област. Предстои договорка със съответното РЗИ.

Детекторът измерва средногодишната концентрация на радон в дома и затова престоява една година там. Тази концентрация е важна, защото за нея имаме референтни нива", поясни доц. Иванова.

По думите и целта на радоновата карта е да очертае регионите, където има вероятност да бъдат засечени високи нива на радон. Тогава хората ще знаят дали има предвидени мерки за намаляването на нивата от радон при закупуването на дадено жилище.

"Хората трябва да знаят и да поискат измерване на нивата на радон. Начините не са трудни - и за измерване, и за коригиране на нивата на радон с лесни мерки. Запитването е към РЗИ по места. Проучването е безвредно и безплатно през РЗИ", каза още доц. Иванова.

Имаме и Национална програма за намаляване въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013 – 2017 г.

Рехабилитационен център Павел Баня

Доц. Джунова коментира също, че радонът в минералните басейните е безвреден за къпане, но се прави задължително консултация със специалист за това колко време е безопасно да се престои, защото това е лечебна процедура. И е записано навсякъде на табелките при басейните, в които има радон, че дългото стоене не е препоръчително, напомни тя 


Още по темата в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20