Докъде стигна Националното проучване за нивата на радон в сгради и има ли вече изготвeна радонова карта на България.
Облъчването на човека от радон е предимно в жилища. Нивата на радон се изменят непрекъснато, както през денонощието, така и през различните сезони. През зимата постъпването на радон в жилищата е около 4 пъти по-интензивно в сравнение с лятото. При често отваряне на врати и прозорци концентрацията на радона спада до тази във външния въздух. През зимния сезон, когато помещенията се проветряват по-рядко и прозорците са уплътнени, е възможно да се регистрират завишени стойности.
Да припомним, че през 2011 г. НЦРРЗ започна пилотно проучване на нивата на радон в училищни сгради и детски градини по Национален план за действие по околна среда-здраве, където са проверени 7 детски градини и 8 училища от район Кремиковци. По същата програма са предвидени измервания на 302 броя детски градини и училища в столицата през 2012 г.
От септември 2011 г. Националният център по радиобиология и радиационна защита започна дългосрочно проучване на нивата на радон в жилищни сгради в 4 области на страната - София-град, София област, Варна област и Пловдив област, което ще приключат в края на 2012 г. Проучването се извършва със съдействието на Международната агенция по атомна енергия.
"Имаме определени успехи. България присъства от няколко години на европейската карта на естествените радионуклеиди на базата на нашите проучвания.
Имаме готови 4 детайлни областни радонови карти. Ямболското проучване е един от тези елементи. Много е важно хората да съдействат, да са наясно, че това е от полза и поставянето на детектори за измерване количествата на радон в семейни жилища не крие никакъв риск за тях", каза още доц. Джунова.
Тя припомни, че при новото строителство има нормативна база относно този проблем.
"Регионалната здравна инспекция е тази, която предоставя на желаещите да получат детектор за измерване на радона. каза пред БНР доц. Кремена Иванова, ръководител на лаборатория в радиобиологичния център към Министерство на здравеопазването.
"Имаме радонова карта на България от 2017, но с малък брой измервания - тя е 10 на 10 км. Тя е включена в Европейския атлас. Всеки човек може да влезе и детайлно да си погледне населеното място. Но 10/10 км. е голям квадрант и с много по-малък брой детектори, ние приключихме това национално проучване през 2017 година.
Затова сега правим поетапно проучване на Ямбол, имаме и договореност за още една област. Предстои договорка със съответното РЗИ.
Детекторът измерва средногодишната концентрация на радон в дома и затова престоява една година там. Тази концентрация е важна, защото за нея имаме референтни нива", поясни доц. Иванова.
По думите и целта на радоновата карта е да очертае регионите, където има вероятност да бъдат засечени високи нива на радон. Тогава хората ще знаят дали има предвидени мерки за намаляването на нивата от радон при закупуването на дадено жилище.
"Хората трябва да знаят и да поискат измерване на нивата на радон. Начините не са трудни - и за измерване, и за коригиране на нивата на радон с лесни мерки. Запитването е към РЗИ по места. Проучването е безвредно и безплатно през РЗИ", каза още доц. Иванова.
Имаме и Национална програма за намаляване въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013 – 2017 г.
Още по темата в звуковите файлове.
"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..
В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи . Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..
Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента. След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..
6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа. Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма. Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите. За целия..
" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
"Доминира аритметиката. Икономиката изобщо я няма. Това представено упражнение звучи несериозно". Така икономистът проф. Гарабед Минасян..