Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Ваньов:

Пасивността при теглене на външен дълг ще бъде наказана от пазарите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

България изпусна златен шанс за поемане на изгоден дълг от международните пазари миналата година, заяви в новия епизод на подкаста „На всяка цена“ Николай Ваньов, управляващ директор на MK Brokers. По думите му третото и четвъртото тримесечие на 2021 година условията на пазарите са били много по-добри, докато вече влошаването им е видно. „Пасивността, която тогава демонстрира Министерството на финансите, сега няма как да не бъде наказана“, коментира Ваньов, като допълни, че външните пазари „наказват стратегически грешки“. 

Такава би била излизането на международните дългови пазари, когато се стигне до финансиране на дефицита на касова основа, допълни финансистът. Според него вече страната ни ще плати по-висока цена за дългово финансиране, независимо дали външната емисия е преди или след лихвеното повишение от Франкфурт.  


ЕЦБ ще повиши лихвите през септември 

Най-големият призрак, който броди на пазарите, е на паричните политики на централните банки. „Колкото повече виждаме данни за покачването на инфлацията в Съединените щати, Великобритания и други места по света, толкова повече ще се говори за затягане на паричните политики“, коментира Николай Ваньов.  

Анализаторът очаква през септември тази година Европейската централна банка да повиши лихвените равнища. За разлика от Федералния резерв и Английската централна банка Франкфурт действа много по-мудно, но трябва да се поучи от предишните си грешки, допълни финансистът. Според него ЕЦБ изчаква да се усети ефекта от затягането на паричната политика от другите централни банки, преди самата тя да пристъпи към покачване на лихвите.

„Балансът, който трябва да намери Франкфурт, е много деликатен. От една страна е Германия, на която й омръзна бездействието заради високата инфлация, но от друга е Италия и нейната много висока задлъжнялост“, обясни Ваньов.  


Инфлацията – очаквания и реалности  

Инфлацията ще започне да се забавя още през пролетта, прогнозира финансовият анализатор, но предупреди, че няма да станем свидетели на цените от преди година. „Много хора очакват, че ще има поевтиняване на ценитена храните и стоките от първа необходимост. Не, те просто няма да се покачват толкова бързо“, допълни Ваньов.  

Според него цените на енергоносителите са много високи и е възможно да има корекции надолу. Докато Европа не намери стабилна основа за намаляване на зависимостта си от Русия по отношение на природния газ, трябва да сме готови за подобни ситуации като настоящата, убеден е Николай Ваньов.  

Цялото интервю с пазарния анализатор Николай Ваньов може да чуете в прикачения файл. 

Всички епизоди на "На всяка цена" ще намерите:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20