В Националния институт по метеорология и хидрология обявиха протестна готовност заради готвена промяна в статута на метеорологичната служба и нейното финансиране с прехвърлянето ѝ към Министерството на околната среда и водите.
Учените се притеснени, че ако бъдат прехвърлени към МОСВ, няма да получават адекватно финансиране за научна дейност. Те настояват до 24 часа да бъдат поканени на среща с премиера Кирил Петков. Ако условието им не бъде изпълнено, те ще предприемат активни протестни действия.
Началникът на кабинета на премиера Кирил Петков - Лена Бориславова, заяви, че няма проблем със средствата за Националния институт, а става дума само за структурни промени:
„Осигурени са средства и запазване на програмите, по които НИМХ осъществяват в момента своите дейности. Освен това, проблемът е разискван и в рамките на коалиционния състав на правителството и има пълно разбирателство за необходимостта от тази структурна промяна без, разбира се, да се засяга по никакъв начин правилното функциониране на НИМХ като институт“.
В предаването "12+3" синоптикът Красимир Стоев заяви, че засега спират прогнозите на сайта на НИМХ, най-вероятно ще спрат и прогнозите до медиите:
"Има реална опасност да спрат прогнозите до медиите, но ще продължим да изпълняваме задълженията си към международни организации и към съответните министерства".
Стоев коментира, че "най-странното нещо е, че преместването на НИМХ ще стане през Закона за водите".
В момента тече заседание на Протестния щаб в института, за да се обсъди какви действия ще предприемат. Красимир Стоев посочи, че учените настояват за спешна среща с ресорните министри и премиера:
„Така че, в момента се обсъждат тези неща, надявам се, че няма да се стигне до ефективни стачни действия. Зависи в следващите, да кажем, 24 часа от страна на правителството какви действия ще бъдат предприети и всъщност дали ще бъдем поканени на среща за провеждане на един нормален диалог с всички страни, с министъра на образованието, министъра на околната среда и водите, и естествено с премиера“.
Междувременно на извънредно заседание на парламентарната Комисия по околна среда и води бе потвърдено решението на управляващите.
За да бъде постигнато съгласие, днес беше свикано извънредно заседание на Комисията по околната среда и водите. Резултатът - управляващите не отстъпиха и прехвърлянето към екоминистерството с промени в Закона за водите, беше гласувано. След заседанието директорът на НИМХ проф. Христомир Брънзов коментира пред БНР, че протестът е неминуем:
„Резултат от извънредното заседание на комисията е, че това, което не трябваше да бъде и да отпадне от Закона за бюджета, касаещо НИМХ, го включиха в изменението на Закона за водите, който утре ще влезе на второ четене в пленарната зала на Народното събрание“.
И протестът е неминуем?
„Да, хората имат право на протести. Тяхно право е и да изберат формата на протеста“, отбеляза проф. Брънзов.
Това е второто преместване на института. През 2019 година след спор за финансиране, НИМХ беше прехвърлен от БАН към просветното министерство.
Интервю на Снежана Иванова с Красимир Стоев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Румъния ще закрие над 30 сухопътни гранични пункта след пълното си присъединяване към Шенгенското пространство от 1 януари 2025 г. Местни медии съобщават, че премахването на проверките по вътрешните европейски граници с България и Унгария ще създаде необходимост от засилване на мерките за осигуряване на обществения ред и сигурност, тъй като в..
С гражданско поклонение и поднасяне на венци и цветя в историческата местност "Пази мост" край Ловеч и в Къкринското ханче ще бъде почетена паметта на Васил Левски по повод 152-рата годишнина от залавянето на Апостола. Възпоменателните събития по повод годишнината от залавянето на Васил Левски започват в 11 ч. с поклонение в историческата..
21 години от атаката с камион-бомба на база "Индия" в град Кербала, при която загинаха петима военнослужещи от първия български военен контингент в Ирак. В Карлово ще има военен ритуал - панихида пред Паметника на загиналите в борбата срещу световния тероризъм. Военнослужещи от 61-ва механизирана бригада ще отдадат почести и ще поднесат..
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте обяви, че от Алианса са в готовност да окажат подкрепа на Естония и Финландия в разследванията им във връзка със задържания танкер "Ийгъл Ес", за когото има подозрения, че е причинил прекъсването на подводни кабели. Конфискуван е и товарът на плавателния съд. Съобщава се и че е в ход разследване..
Президентът на Беларус Александър Лукашенко обяви, че планира да разположи 10 руски ракетни системи "Орешник" в своята страна. За първи път такава хиперзвуковата ракета беше изстреляна от Русия по територията на Украйна на 21 ноември. Тогава руският президент Владимир Путин каза, че тя е неуловима за Западните оръжия. По-рано -..
Словакия е готова да осигури платформа за преговори между Русия и Украйна. Това заяви руският президент Владимир Путин. При неотдавнашното си посещение в Русия, словашкият министър-председател Роберт Фицо е казал, че страната му с удоволствие ще осигури терен за провеждането на евентуални преговори между Русия и Украйна. На пресконференция..
Въпреки лошите метеорологични условия - продължава издирването на 13-годишния Николай от гурковското село Конаре. Кметът на Гурково заяви, че няма да спрат да търсят момчето, докато не намерят следа. Вчера екипи претърсиха периметър около язовир Жребчево , но без резултат. Разширен беше и времевият обхват на записите от..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е..