Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът очаква от кабинета неотложни мерки за справяне с енергийната криза

| обновено на 17.02.22 в 14:07
Президентът в „КЦМ 2000“ в Пловдив, 17 февруари 2022 г.
Снимка: Иванка Петкова, Радио Пловдив

Президентът Румен Радев очаква от правителството неотложни, надеждни и устойчиви мерки за справяне с енергийната криза. По думите му вече е преминало времето за анализи и е дошло това за решенията.

Структуроопределящите предприятия трябва да бъдат подпомогнати в условията на енергийна криза, защото се разчита на тяхната конкурентоспособност, подчерта още Радев. Затова според него правителството трябва да направи така, че да не допуска политиката и геополитиката да убиват българската икономика, да създаде условия за поевтиняване на тока и газа и да има адекватни компенсаторни механизми и за потребителите, и за бизнеса.

„Кабинетът назначи нови хора в ръководството на енергетиката, но къде са резултатите? Хората не ги усещат, а време няма. Всеки ден е ценен, всеки ден увеличава риска от фалити, от загуба на пазари, да не говорим какво става с малките и средни предприятия“, каза президентът след посещението си в металургичната компания за цветни метали „КЦМ 2000“ в Пловдив. Там той се срещна с ръководството на компанията и разгледа производствената част на оловния и цинков завод.

Румен Радев подчерта още, че са необходими и законови промени, така че да функционира по-добре Българската независима енергийна борса и не само тя. Така по думите му ще има предсказуемост, реална ликвидност и реална конкуренция вътре в страната.

Не трябва да се работи само ден напред, допълни президентът. 

По повод дискусията около възможностите за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Белене“ Румен Радев заяви, че в проекта са вложени милиарди на българските данъкоплатци и повече не може да се отлага и чака, защото страната ни има бъдеще като ядрена държава:

„Видяхме, че "зелената сделка" – да, това е бъдещето, един прекрасен проект, но трябва поне десетилетия напред да имаме инвестиции в базови мощности, каквато е ядрената енергетика. И България не може да си позволи лукса сама да се откаже от този огромен потенциал, в който инвестира“. 

Кабинетът работи активно и се справя добре, заяви Ивайло Мирчев от „Демократична България“ по повод призива на държавния глава за по-решителни действия за справяне с енергийната криза:

"Това е нормално изискване на президента. То е нормално изискване от всеки един български гражданин, така че е още по-нормално пък управляващите да се мобилизираме максимално, за да отговорим на очакванията не просто на президента, а на всички български граждани", каза Мирчев.

Вицепремиерът и министър на финансите Асен Василев също заяви, че не вижда напрежение в отношенията между кабинета и президента Радев:

„Колкото по-бързо тези проблеми се разрешат, толкова по-добре за България и ние работим изключително бързо в тази посока", каза Василев и даде пример с компенсациите заради високите цени на енергийните източници - по схемата за небитови потребители вече текат разплащания, а в момента се работи за намиране на решение за битовите потребители.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Френски полицай на плажна отсечка, която мигранти използват за отправна точка за прекосяване на Ламанша.

Един загинал и 60 спасени при потъване на лодка с мигранти в Ламанша

Един човек е загинал и 60 са спасени, след като лодка с мигранти е потънала край френския бряг в Ламанша. Сред оцелелите са майка с дете, страдащи от хипотермия, които са транспортирани по въздух до болница. "Скай нюз" съобщи, позовавайки се на френски официални лица, че лодката е потънала близо до Булон сюр Мер при опит да прекоси Ламанша...

публикувано на 19.05.25 в 13:09

България е втора в Европа по внос на узо от Гърция

България е втора в Европа по внос на гръцко узо, сочи статистиката в южната ни съседка. Гръцкото узо е за поредна година водещ продукт в износа на гръцки спиртни напитки.Най-големият пазар на този продукт е Германия, следвана от България, а на трето място е Иран. За миналата година количеството експорт на узо за България се е увеличило с..

публикувано на 19.05.25 в 13:02
Съветникът от ПП-ДБ и зам.-председател на СОС Бойко Димитров (в средата)

Бойко Димитров: Няма как метрото да спре изцяло

Няма как да спре метрото изцяло. Ако имаше законна стачка, щеше да има транспорт, но по-разреден. Днес синдикатите си го признаха, каза общинският съветник от ПП-ДБ и зам.-председател на СОС Бойко Димитров в интервю пред БНР. В предаването "12+3" той коментира продължаващата блокада на градския транспорт в София. "Днес тепърва събират..

публикувано на 19.05.25 в 13:01
Пристанището в Солун.

Американски инвестиционен интерес към гръцките пристанища

Гръцките икономически издания съобщават за силен американски интерес за инвестиции в гръцките пристанища. Вашингтон притиска Атина за влияние върху три гръцки пристанища, съобщават днес медиите. Преди всичко порт Пирея, който обаче се оперира от китайския гигант "Коско". Китайските инвестиции превърнаха Пирея в едно от най-големите..

публикувано на 19.05.25 в 12:44

Отложиха делото срещу пиян шофьор, причинил смъртта на 3-ма души на пътя Плевен - Ловеч

Неявили се адвокати на подсъдимия отложи делото във Великотърновския апелативен съд за катастрофата от юли 2023 година, при която 30-годишният тогава Габриел Тачев – без шофьорска книжка и пиян, уби на пътя Плевен - Ловеч двама мъже и една жена. Пред съдебната палата близки на загиналите излязоха на протест с искане за максимална присъда...

публикувано на 19.05.25 в 12:38

Великобритания и ЕС са близо до споразумение за "рестарт" на отношенията след Брекзит

Срещата на високо равнище между Обединеното кралство и ЕС за "рестартиране" на отношенията след Брекзит още не е започнала, но след цяла нощ на преговори, заради неуточнени подробности, някои медии съобщават, че в крайна сметка е постигната сделка. По-рано британският министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс заяви, че сделката още не е..

публикувано на 19.05.25 в 12:25

ЕК прогнозира забавяне на икономическия растеж на България до 2% и ускоряване на инфлацията до 3,6%

Реалният растеж на БВП в България ще се забави от 2,8% през 2024 г. до 2% през тази и до 2,1 на сто през следващата година поради външни и вътрешни фактори.  Инфлацията ще се ускори през 2025 г. до 3,6% от 2,6% през миналата година, след което обаче ще се забави до 1,8 на сто през 2026 г. Това сочи пролетната икономическа прогноза на..

публикувано на 19.05.25 в 12:02