По инициатива на СЗО - България, Фондация „Глобална инициатива в психиатрията“, Уницеф – България, Портал на пациента, Националния център по обществено здраве и анализи(НЦОЗА), Асоциация „Грижа за пациента“ и Фондация „ В помощ на здравето“ през изминалата година дадоха старт на информационна кампания „Победи депресията!“.
"Пандемията не е толкова отключваща депресията, тъй като няма пряка връзка между двете състояния.
Няма такова понятие "клинична депресия", когато говорим за депресия, ние трябва да имаме предвид болестта депресия", изтъкна още доц. Наков пред "Хоризонт до обед".
По думите му симптомите на депресията са: промяна в апетита, нарушения на съня, неудовлетвореност от обичайни физиологични дейности, като едно от нещата, което най-много измъчва пациентите е неспособността от изпитване на радост.
Губи се интересът към обкръжаващите, хората усещат, че им липсват сили, както и желание, т.нар. "действена активност" е понижена или липсва. Нарушена е възможността за концентрация, има усещане за вина и неспособност за справяне с обичайни занимания, безпомощност и чувство за непотребност", изтъкна още специалистът.
Доц. Наков изтъкна, че тепърва ще се правят изследвания и анализи за това как е повлияла пандемията на хората, като и досега са правени такива проучвания, които сочат, че загубите са много повече по отношение на психичното състояние на населението.
"Така че, със сигурност ще има тежки последствия и след излизането от тази пандемия. Според нашето последно изследване на НЦООЗА за честите психични разстройства, разстройства на настроението, това от 2017 година, се вижда, че намаляват тези разстройства. Като тук се включва и депресията, има повишение в диагнозите за зависимостите.
За периода 1990 - 2017 година като абсолютен брой депресиите намаляват, но като процентно съотношение то се запазва, защото населението намалява. Самоубийствата също намаляват по нашите данни. С увеличаване на възрастта се увеличават и депресивните състояния - това е заради ограничаване на всичко - социални контакти, движение, липса на занимания", отбеляза доц. Наков.
Той посъветва хората да търсят специалист, но също и да поддържат нормалния си ритъм отпреди пандемията.
Още по темата в звуковия файл.
На 2 декември на Общо събрание на БАН предстои да бъде избран нов председател на Академията. Член-кореспондент Евелина Славчева и акад. Христо Найденски са допуснати до участие в избора на председател от мандатната комисия. Техните програми за развитие на Академията са качени на сайта на БАН. "В моята програма се вглеждам в бъдещето на..
Заради откритото огнище на чума по дребните преживни животни във Велинград и последвалите протести на фермери там днес ще бъдат взети повторно нови 300 проби . Към момента 1700 овце са застрашени от принудително умъртвяване . Вчера животновъдите заявиха, че животните им са здрави и настояват за нови изследвания, тъй като са убедени, че..
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първия - Калин Джорджеску, изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..