Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невъзможността от изпитване на радост е най-неприятният симптом на депресията

Доц. Владимир Наков: Пандемията не е толкова отключваща депресията

Честотата на самоубийствата намалява, сочат данните на НЦОЗА

Д-р Владимир Наков
Снимка: Стаматина Никова

"Все още има много хипотези за това как пандемията повлия на депресията. Но ние имаме изследвания, че намалява честотата на самоубийствата", каза за БНР доц. Владимир Наков, началник отдел "Психично здраве" в Националния център по обществено здраве и анализи.  Днес се провежда дискусионно студио на тема „Картина на психичното здраве с фокус върху депресивните състояния“.

По инициатива на СЗО - България,  Фондация „Глобална инициатива в психиатрията“, Уницеф – България, Портал на пациента,  Националния център по обществено здраве и анализи(НЦОЗА), Асоциация „Грижа за пациента“ и Фондация „ В помощ на здравето“ през изминалата година дадоха старт на информационна кампания „Победи депресията!“.

"Пандемията не е толкова отключваща депресията, тъй като няма пряка връзка между двете състояния.

Няма такова понятие "клинична депресия", когато говорим за депресия, ние трябва да имаме предвид болестта депресия", изтъкна още доц. Наков пред "Хоризонт до обед".

По думите му симптомите на депресията са: промяна в апетита, нарушения на съня, неудовлетвореност от обичайни физиологични дейности, като едно от нещата, което най-много измъчва пациентите е неспособността от изпитване на радост.

Губи се интересът към обкръжаващите, хората усещат, че им липсват сили, както и желание, т.нар. "действена активност" е понижена или липсва. Нарушена е възможността за концентрация, има усещане за вина и неспособност за справяне с обичайни занимания, безпомощност и чувство за непотребност", изтъкна още специалистът.

Снимка: Pixabay

Доц. Наков изтъкна, че тепърва ще се правят изследвания и анализи за това как е повлияла пандемията на хората, като и досега са правени такива проучвания, които сочат, че загубите са много повече по отношение на психичното състояние на населението.

"Така че, със сигурност ще има тежки последствия и след излизането от тази пандемия. Според нашето последно изследване на НЦООЗА за честите психични разстройства, разстройства на настроението, това от 2017 година, се вижда, че намаляват тези разстройства. Като тук се включва и депресията, има повишение в диагнозите за зависимостите.

За периода 1990 - 2017 година като абсолютен брой депресиите намаляват, но като процентно съотношение то се запазва, защото населението намаляваСамоубийствата също намаляват по нашите данни. С увеличаване на възрастта се увеличават и депресивните състояния - това е заради ограничаване на всичко - социални контакти, движение, липса на занимания", отбеляза доц. Наков.

Той посъветва хората да търсят специалист, но също и да поддържат нормалния си ритъм отпреди пандемията.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44
Снимката е илюстративна.

6.4 милиарда лева е заложеният дефицит в проектобюджета

6,4 милиарда лева е планираният дефицит за настоящата година, което прави три на сто от брутния вътрешен продукт на касова основа.  Това става ясно от публикувания от Министерството на финансите проектобюджет за годината и структурния план до 2028-ма.  Малко преди 23 часа снощи, на сайта на министерството бяха публикувани документите.  За целия..

публикувано на 19.02.25 в 01:55
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13