Ще бъдат ли обявени за нищожни обществените поръчки "инхаус" за изграждането на отсечки от магистрала "Хемус", които са без разрешение за строеж и трябва ли да отпадне инженерингът при строителството на големи публични сгради и обекти?
Категорично против инженеринга в строителството се обявиха от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), според които то няма място в държавни и обществени поръчки.
"Искаме отпадане при публичните обекти, защото би могло да се получи нелоялна конкуренция, да се прави някакав по-евтин проект, който няма да издържи във времето", каза за БНР инж. Марин Гергов, председател на Камарата на инженерите.
„Включително в закона е записано, че едно и също лице не може да бъде проектант и строител, т.е. в момента законът не се спазва. Ще отстояваме твърдо тази позиция и ако нямаме разбирателство в Координационния съвет, ще работим по тази тема отделно, тъй като за нас тя е важна“, коментира още инж. Гергов, председател на КИИП.
Инж. Гергов каза още, че с отпадането ще намалеят и корупционните практики и общественият интерес ще бъде по-добре защитен. По думите ме все пак има и риск тази промяна да доведе до по- бавно избиране на проекта, бавене в съсдебни процедури...
"Исканата промяна в Закона за обществените поръчки за отпадане на инженеринга - това предложение е свързано, защото са забелязани много корупцинни практики в тази сфера и изкривяване на процеса на строителство", коментира темата в "Хоризонт до обед" адвокат Милана Кривачка, държавен експерт в Дирекция "Правна" на Министерския съвет в продължение на 10 години, занимавала се е с обществените поръчки и законодателството в тази област, сега адвокат, била е съветник на служебния министър на регионалното развитие Виолета Комитова.
По думите и инженерингът е необходим в дадени случаи. Затова от предишното ръководство на МРРБ от екипа на министър Комитова са предоложили текстове точно кога трябва да се използва инженеринга:
"Той е необходим, когато трябва да се изграждат обекти със специфична технология, когато самият проектант трябва да е и строител, също когато се изграждат национални обекти или такива в изключително кратки срокове", поясни още инж. Кривачка.
Инж. Кривачка коментира също как трябва да продължи строителството на автомагистрала "Хемус":
"Инхаус" процедурите също са правен механизъм, разписан в директивата и който добре работи в целия Европйски съюз и е ефикасен. Но в България обаче придобива неприятни изражения.
Договорите, които АПИ е сключило с "Автомагистрали" формално отговарят на изискванията на закона.
"Инхаус" процедурите формално са отговаряли на изискванията на закона, така че според мен договорите не са нищожни.
Но нищожни са договорите, които "Автомагистрали" след това е възложила на подизпълнители, защото противоречи на закона. Защото "Автомагистрали" като публично-правна организация са били длъжни да превъзлагат по реда на Закона за обществените поръчки, а те не са го направили.
Така че, във връзка с магистрала " Хемус" смятам, че от първи до трети лот договорите не са нищожни.
За другите, които са от 4 - ти лот , които все още нямат разрешение за строеж, най-правилното е да се обяват за нищожни. Защото за тях няма строително разрешение, няма одобрени проекти, няма одобрено трасе и
евентуалното строителство би могло да почне чак след две години. И затова трябва да бъдат обявени за нищожни. Държавата няма да плаща неустойки, защото нищо не е построено", смята още инж. Кривачка.
"Всяка страна трябва да върне това, което е получила и така фирмите изпълнители трябва да върнат авансите", посочи още тя.
Още по темата в звуковия файл.
Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..