"Вижте със сигурност България най-вероятно ще започне нов етап на развитие и най-вече, защото ще имате нов кораб и ще можете да пътувате из тези ширини. След това се преминава през Ушуая, което е и последното пристанище преди да се влезе в Антарктида - наричаме този град вратата към Антарктида. А в Аржентина и е съвсем естествено, ние развиваме много важни задачи, свързани с Антарктида. С цел да подкрепим и подпомогнем всички, които са се насочили натам. И подписването на това сътрудничество с България е една от важните стъпки за засилване на сътрудничеството между двете ни държави, както и беше посочено от всички участници в това събитие", допълни в предаването "Нощен хоризонт" Алфредо Атанасоф.
По думите му българите и аржентинците са осъществили заедно много дейности на Антарктида.
"Аржентина е вече там от 64 години, а първият човек, който стъпва на Ледения континент е аржентинец. А България е там повече от 30 години и наистина сътрудничеството с Аржентина е било винаги много положително и интензивно. Съвместното споделяне, съжителство, проучвания, изследвания, метеорологични анализи. И особено в изследванията, България наистина е допринесла много за развитието и научните изследвания в Антарктида и пак в повечето случаи е било съвместно с Аржентина, както бе подчертано от посланик Гийермо Кармона, от ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски” професор Анастас Герджиков и професор Пимпирев".Вие сте в България повече от една година. Какво се случи през тази една година, на какво ниво се намират връзките между Аржентина и България?
"Говорим за едно чудесно сътрудничество, изпълнено с много постигнати цели. Миналата година отбелязахме 90 годишнината от сключването на дипломатическите отношения между България и Аржентина. Аржентина е първата латиноамериканска държава, която сключва дипломатически отношения с България и присъствието на българи в Аржентина е наистина доста голямо. Ние сме, тук се включвам и аз, ние сме 3-то или 4-то поколение българи емигрирали в Аржентина. Има много интересна особеност обаче - запазени са традициите, връзките с родината и много българи са били и са много успешни в Аржентина, както и следващите поколения, специално в литературата, музиката, спорта, музиката и културата на Латинска Америка. Също така продължаваме да работим все повече във връзка с литературата. Има голям брой книги и специално творби на аржентински писатели, които са преведени на български език. Аржентина подкрепя финансово издателства, за да може чрез литературата да стигнем до повече българи. Говорим за повече от 100 писатели, които се превеждат на български език. И ако посетите книжарниците ще видите преведени аржентински писатели на български език. Например Борхес, Кортазар - класици и по-модерни автори. Ще работим тази година специално по въпроси, свързани с човешките права, правата на жените, трафика на хора. И ето тук пак ще засилим нашите отношения и ще се опитаме заедно да помислим и да работим по тези въпроси и да видим как да се справяме с толкова наболели теми, характерни за целия свят. Търговските отношения също ще са водеща тема през тази и следващата година. А относно въпроса какво Аржентина може да си вземе от България и обратното - преди няколко дни заедно с търговската камара направихме виртуална среща, на която представихме на българските тур-оператори туристическите особености и възможности, с които разполага Аржентина. И на 17-ти февруари, пак този месец, в търговската камара ще представим туристическия потенциал и красотата на България пред Аржентинските тур-оператори. Ще бъде опознавателна виртуална среща, която ще подобри туристическите отношения между България и Аржентина. Поради Covid-19 през последните две години не успяхме да направим това представяне, но сега смятам, че е дошло времето. Друг интересен проект - през март месец ще пътува делегация от 15 жени предприемачи, които ще занесат и представят български продукти в Аржентина, а след това те ще донесат типични стоки и продукти от Аржентина в България".
Ваше Превъзходителство, тъкмо щях да попитам с какво и как България би била атрактивна за Аржентина, но ето, че Вие вече отговаряте на този въпрос. Много българи посещават Аржентина, но за нас е интересно да узнаем дали има аржентинска общност днес в България?
"Не са много аржентинците пребиваващи в България. И те както българите в Аржентина развиват различни дейности в различни сфери, някой са в производството, други в IT сектора, трети се занимават с музика и изкуство. Но разбира се, в Аржентина има много повече българи, тъй като българската емиграция си има дългогодишна история. За аржентинците, живеещи и работещи в България мога да кажа, че са се вписали добре в българското общество, предимно в търговия и култура и ето вече са много популярни чаят - мате, аржентинското вино, тангото и вече говорим за едно споделяне, свързано с различните културни ценности.
А когато говорим за търговските отношения, България е на едно от първите места по развитие на информационните технологии и Аржентина по същия начин е много силна в този сектор. Съвсем наскоро имах среща с Министъра на иновациите и растежа Даниел Лорер и с него изследвахме и обсъждахме възможностите за засилване на връзките и сътрудничеството в тази сфера между България и Аржентина. Иска ми се да се опитаме да направим съвместно неща, както тук, така и в Аржентина".
Какво най-много до момента Ви впечатлява и ако с вълшебна пръчица можете да промените нещо, макар да знаем, че ние българите сме тези, които трябва да го направим, какво би било то?
"Нещата, които наистина ми правят впечатление и то още от първия ден са следните - топлината на хората, да аз наистина се чувствам много добре в България. Друго нещо, което няма как да не отбележа е красивата природа, която е навсякъде. Аз се опитвам, когато е възможно да уча български, да опознавам България и хората все повече. Не на последно място е икономическото развитие. Да, България е малка държава, но добре интегрирана в Европейския съюз. Търговията и износът не са спрели, напротив. Това са трите особености, които ми правят наистина силно впечатление. А какво искам да променя ли, какви са очакванията ми за България - те са същите както за Аржентина - на първо място мир, а след това да се развива положително, както е било и до сега".
Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
Още след изборите от ГЕРБ-СДС заявихме, че основен приоритет е стабилността на страната. Очертахме потенциалните партньори и реализирахме правителство..
ГЕРБ и Пеевски се опитват да запазят максимално контрол върху тази правосъдна система. Това заяви пред БНР а кад. Николай Денков, съпредседател на..