Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологът д-р Георги Иванов участва в проучвания в Попска могила и некропола в село Балей

На 14 февруари се отбелязва Деня на българския археолог

Д-р Георги Иванов
Снимка: Пламена Бачийска

„Моите интереси са в периода на бронзовата и ранната желязна епоха. Това са като години, за повече яснота на слушателите, около 3000 хиляди години преди Христа до 1000 години преди Христа. Това е безписмен период  и цялата информация за него, за древните обитатели на Балканите можем да извадим единствено от археологическите извори. Археологическите извори са находките, недвижимите структури, които се намират под земята“, каза за БНР главен асистент д-р Георги Иванов от секция „Тракийска археология“ в Националния археологически  институт с музей при Българската академия на науките.

Д-р Георги Иванов         Снимка: Пламена Бачийска

По думите му археолозите са хората, които са най-много заинтересовани да спре незаконната дейност на иманярите. 

Ние нямаме никакви правомощия от гледна точка на това да преследваме иманярите или да ги наказваме по някакъв начин. Ние се опитваме да образоваме, представяме ползите от това културното наследство да не бъде унищожавано, разграбвано, съсипвано, а да бъде запазвано, защото това е богатство, най-вече за местните хора, за малките общности, които живеят около тези археологически паметници“, допълни в предаването „Нощен хоризонт“ д-р Георги Иванов.  

Той определи като негов самостоятелен проект разкопките край местността Попска могила, Плевенско.

„Те са малки разкопки, но много дълго време съм ги правил - почти 10 години с финансиране от Министерството на културата и от там успях да намеря много интересни неща и много интересни археологически структури. Това са жилища от ранната бронзова епоха и от късната бронзова епоха“, заяви Иванов.

Проучванията на некропола в село Балей са започнали през 2010 година.

"Там проучваме заедно с моите колеги от тракийска секция - Таня Христова и Стефан Александров. Некрополът е много интересен, защото можем в този обект да свържем една част от древния живот като погребалните обичаи с друга част - животът в селището Балей. Селището Балей е проучвано през 70-те и 80-те години на 20-ти век от екип от нашия Институт и музея във Видин. Ние сега продължаваме тези проучвания чрез този некропол. Ние разкриваме в момента другата страна на древното обитаване на местността. Некрополът е съществувал от средата на второто хилядолетие до началото на първо хилядолетие преди Христа".

На 14 февруари се отбелязва Деня на българския археолог. 


Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01

Проф. Николай Габровски: Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве

Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..

публикувано на 17.11.24 в 07:01

Кончетата и децата със специални потребности: Среща между приятели

От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..

публикувано на 15.11.24 в 15:09
Владимир Темелков

Дигитализират ключови административни услуги в Пловдив

Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги.  С въвеждането на системата ще има..

публикувано на 15.11.24 в 11:01
д-р Людмил Тумбев

В Ловеч откриват дневен стационар за детско–юношеско психично здраве

В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..

публикувано на 15.11.24 в 07:35

Фалшивите петдесетолевки вече са повече от двайсетолевките

Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..

публикувано на 14.11.24 в 09:29

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26