По думите на енергийния експерт, ако се стигне до прекъсване на доставките на синьо гориво, цените ще се покачат многократно, защото недостигът може да бъде заменен основно с втечнен газ.
От гледна точка на Русия това би струвало над 70% от общия ѝ износ на природен газ.
„В Москва наистина трябва да си зададат въпроса в чий интерес би било, ако руските газови доставки бъдат нарушени. Мисля, че ще бъде наистина много болезнено за европейските потребители, които вече плащат много високи цени за природен газ. Но също така това би било много болезнено и за Русия. Ето защо ние не даваме висока вероятност за прекратяване на доставките за Европа“, каза Дейвид Файф.
„Разбира се би могло да има инцидент или някаква причина за временното им прекъсване. Към момента обаче не предвиждаме прекратяване на доставките от Русия към Европа, защото и за двете страни това би било изключително болезнено“, добави експертът. И поясни още в предаването "Събота 150":
"Цените на природния газ в Европа тази зима са много високи, но това не се дължи единствено на напрежението между Русия и Украйна. Около 50 - 60 процента от вноса на природен газ в Европа идва от Русия. Това е много висока пропорция. Особено страните от Югоизточна и Централна Европа, включително и България, имат много висока зависимост от руските доставки. Като казвам това, бих искал да подчертая, че съществува много висока степен на естествена взаимозависимост. Ако погледнете към руския износ, над две трети от руския природен газ отива към Европа.
В Москва наистина трябва да си зададат въпроса в чий интерес би било, ако руските газови доставки бъдат нарушени. Мисля, че ще бъде наистина много болезнено за европейските потребители, които вече плащат много високи цени за природен газ. Но също така това би било много болезнено и за Русия. Ето защо ние не даваме висока вероятност за прекратяване на доставките за Европа. Разбира се, би могло да има инцидент или някаква причина за временното им прекъсване. Към момента обаче не предвиждаме прекратяване на доставките от Русия към Европа, защото и за двете страни това би било изключително болезнено".
Да, но през последните години Русия започна да работи и на други пазари. И без напрежението заради кризата с Украйна Русия вече разчита да продаде големи количества газ на Китай, откъдето идва и част от проблема с цените в Европа.
"Права сте, че Русия направи опит да диверсифицира пазарите си спрямо Европа, където, както вече казах, е насочен над 70 процента от руския износ на синьо гориво. Проблемът е, че Москва има ограничен капацитет да доставя природен газ до други пазари. Те са в процес на изграждане на газопроводи и терминали за втечнен природен газ за Азия, но към момента капацитетът е ограничен".
Въпреки че оценявате като много малко вероятно да се стигне до нарушаване на доставките към Европа, ако това се случи, какви са алтернативите?
"Ако се стигне до проблеми с доставките на руски природен газ, Европа ще трябва да се обърне към закупуването на втечнен газ от международните пазари. При подобен сценарий цените ще се покачат неимоверно много. В момента пазарната цена на втечнения природен газ в Европа се изчислява на 25 долара за един милион британски топлинни единици. През зимата обаче имаше случаи тази цена почти да се удвои.
Ако се стигне до нарушаване на доставките на руския природен газ, има риск от покачване на цените. Всъщност това ще пренасочи голяма част от количествата втечнен природен газ, които сега са предназначени за Азия и тихоокеанския регион, към Европа. Ето защо ще има покачване на цените, тъй като при прекъсване на руските доставки, втечненият газ ще бъде основният източник за Европа. Направени са изчисления, ако всички доставки на руски природен газ бъдат прекъснати, какво количество може да бъде заменено с втечнен газ. Сметките показват между 50 и 60 процента от обема на руските доставки".
Ако погледнем и към петролния пазар, какъв ефект да очакваме върху него, ако се стигне до най-лошия сценарий при конфликта?
"Знаете, че Русия изнася около 4 милиона барела суров петрол и около 3 милиона рафинирани продукти дневно. Отново около 50 - 60 процента от този износ отиват към Европа. Разликата между природния газ и петрола е, че на теория е по-лесно да се заменят доставките по газопроводи с барели петрол, доставяни по море. В същото време петролният пазар в момента е много стегнат. Ако Европа изгуби голямо количество - например един или два милиона барела от руския петрол, цените ще изхвърчат нагоре, защото има много малко алтернативни доставчици.
Един интересен вариант за заместител на руските доставки би бил иранският суров петрол. Знаете, че в момента се водят усилени преговори между Съединените щати, Европейския съюз и Иран, за препотвърждаване на ангажиментите по ядреното споразумение. Спомняте си, че Тръмп оттегли Вашингтон от сделката. Ако изгубим руските петролни доставки, което отново подчертавам, е малко вероятно, би било много интересно дали това допълнително би ускорило постигането на резултат от преговорите с Иран, тъй като това е наистина добра потенциална алтернатива за доставки на суров петрол".
Международната агенция за енергетика призова страните от ОПЕК+, където е и Русия, да увеличат производството на петрол. Предвид сложната геополитическа ситуация и отношенията между страните в картела, виждате ли реална възможност това да се случи?
"ОПЕК има споразумение със страните - партньорки по споразумението и ако Саудитска Арабия и Обединените Арабски Емирства направят стъпка, за да увеличат производството на петрол, те ще навлязат не само в пазарните дялове на Русия и останалите страни в партньорство с картела, но и на самите страни в него. Това може да доведе и до вътрешни проблеми в ОПЕК, защото все пак има споразумение. Всички се надяваме да не се стигне до конфликт и нарушаване на доставките. Струва ми се, че Международната агенция за енергетика малко пренебрегва политическия аспект на въпроса, защото е много трудно за Саудитска Арабия и други страни да увеличат производството за сметка на останалите".
И преди напрежението по границата между Русия и Украйна цените на петрола бяха високи. Повечето прогнози са, че цените ще се запазят високи, особено през първото полугодие?
"През втората половина на годината може да станем свидетели на малък излишък на пазара, което да доведе до успокоение на цените и лекото им понижение. Това обаче най-вероятно няма да се случи до средата на годината. До лятото търговията ще се води между 85 и 95 долара за барел", каза още пред БНР Дейвид Файф.
Още по темата в звуковия файл.
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
Руска делегация начело с министъра на външните работи Сергей Лавров пристигна в саудитската столица Рияд, където вече ги чака държавният секретар на Съединените щати Марко Рубио. Това съобщи АФП. Украински дронове са ударили голям петролопровод в Южна Русия Стабилизация на цените на петрола преди преговорите за Украйна, търговската война..
Окуражителни сигнали към България след заседанието на Еврогрупата - основните страни приветстват напредъка ѝ по пътя към еврозоната и изразяват надежда, че скоро тя може да се присъедини към Европейския стабилизационен механизъм. Според Домбровскис приемът ни в еврозоната е реалистична цел, но остава още много работа..
Гаранции за сигурността на Украйна от Съединените щати са единственият начин за ефективно сдържане на Русия от нова агресия срещу Украйна. Това заяви британският премиер Киър Стармър в Париж след неформалната среща за европейската сигурност и суверенитета на Украйна, която беше организирана извънредно от френския президент Еманюел Макрон. В нея..
Американската страна "иска да угоди" на руския президент Владимир Путин, за да спечели бърз дипломатически успех, заяви президентът на Украйна Володимир Зеленски. В интервю за германската телевизия ARD той призна, че украинска победа над Русия е "определено" невъзможна без подкрепа от Съединените щати, но предупреди, че примирието, към което..
Рокада в ръководството на Пожарната в Габрово, по-малко от две седмици след назначаването на нов директор. Днес той е бил сменен със заповед на министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Преди по-малко от две седмици пред състава на Пожарната служба в Габрово новият ръководител – комисар Георги Златев, е бил представен от директора на Главна..
"Народно социално движение" организира митинг протест за излизане на България от Световната здравна организация, който се проведе пред Министерския съвет. Протестиращите заявиха, че СЗО е оказала натиск за налагане на редица принудителни мерки по време на Covid пандемията, и зададоха въпроси: "Защо беше забранено да се правят аутопсии? Защо беше..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..