Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължава издирването на 10 души от ферибота до остров Корфу

Заради лошите условия много от шофьорите на "Юрофери Олимпия" са спели в камионите

| обновено на 20.02.22 в 21:03
Продължава гасенето на горящия ферибот „Euroferry Olympia“, Йонийско море, Гърция, 19 февруари 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Гръцките власти продължават издирването на оцелели от горящия ферибот "Юрофери Олимпия" до остров Корфу. Екип от спасители вече се е качил на кораба, а надеждата да бъдат открити още хора остава жива, след като днес беше спасен белоруски шофьор. Близките на изчезналите пътници също са на пристанището. 

През последните часове пожарникари са открили тялото на един от пътниците. То е на 56-годишен гръцки гражданин, често пътувал с ферибота до Италия. Мъжът  е идентифициран от роднините му, съобщи Министерството на търговския флот. Бил е открит в камиона си в гаража. Жертвата е изгоряла заедно с превозното средство, без да има възможност да го напусне.
Издирването на 10 души, които са обявени за безследно изчезнали, сред които и 7 българи, ще продължи и през нощта, предава кореспондентът на БНР в Гърция. Спасителните екипи се опитват да достигнат до части на кораба, където пожарът вече е погасен. Голяма е надеждата  да открият още живи пътници, след като спасеният тази сутрин шофьор от Беларус посочи на властите откъде е чувал разговор на хора преди да излезе на палубата.

В гаражите, поради висока температура и токсичен въздух, не се допускат спасители. Продължава гасенето на малки огнища, които тлеят в затворените помещения на кораба.

Съдбата на издирваните шофьори вълнува цяла Гърция. Днес на литургия в църквите хората се молиха за спасение за изчезналите.

Корабът беше успешно изтеглен в залив до остров Корфу, за да не потъне. Близките на шофьорите са на пристанището на острова с надежда за успех на спасителната акция.

През изминалата нощ част от българите, оцелели при пожара на ферибота "Юрофери Олимпия" в Йонийско море, се върнаха у нас. Някои от тях пристигнаха в Петрич, София и Пазарджик, 12 души се прибраха в Пловдив. Общо 10 души все още са в неизвестност. 7 от тях са българи. 

Пожарът на „Юрофери Олимпия“, собственост на италианската фирма „Грималди Лайнс“, избухна в петък, докато фериботът пътуваше от Игуменица в Гърция към италианското пристанище Бриндизи.

Трима от българите, които остават в неизвестност след пожара на ферибота, са международни шофьори от Благоевградска област, потвърдиха пред БНР техни колеги, които вече са на родна земя. Ангел Лучков от Разлог е международен шофьор към пловдивска фирма от 4 години. Бил е в каюта на петия етаж, когато лумнал пожарът. Бързо стигнал до шестия етаж, на който са спасителните лодки. От снощи е при семейството си:

"Добре се чувствам. Сполай Богу, че сме живи, най-важното е това! Всичко друго ще се оправи", сподели Ангел Лучков пред БНР.

Гаражите за тежкотоварните камиони са на долните четири етажа, първите два от които са напълно затворени.

Ангел коментира и лошите условия на ферибота, което кара много от неговите колеги да предпочетат да спят в камионите:

"Каютите са препълнени - по четири човека. Не са хубави условията и изобщо корабът е под всякаква критика".

Всички българи, които все още са в неизвестност, са международни шофьори, потвърди Ангел Лучков. Сред тях са  трима негови колеги от Хаджидимово, Сандански и Разлог:

"Всичките са международни шофьори. Единият от колегите, който е мой съгражданин, от Разлог е, той все още е в неизвестност, още не е намерен. Не мога да ви кажа със сигурност дали е бил в каютата, дали си е бил в камиона. Просто не знам".

Въпреки че времето напредва, надява се колегите му да са живи:

"Спасителната акция ще продължи и дано да намерят и други, да са оцелели, до последно ще се надяваме".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Баща на жертва от жп катастрофата до Лариса продължава гладната си стачка пред парламента в Атина

Продължава гладната стачка пред парламента в Атина бащата на една от жертвите от железопътната катастрофа до Лариса. 22-годишният Денис има и българско гражданско. Вече шести ден продължава гладната стачка на Панос Руци, след като съдът му отказа ексхумация на тялото на сина му. В знак на подкрепа заедно с него са още двама бащи, които също..

публикувано на 20.09.25 в 12:16
Снимката е илюстративна, архив.

Отменени и забавени полети на летищата в Брюксел, Берлин и Лондон заради кибератака

Кибератака, насочена срещу доставчик на услуги за обслужване на пътниците на летищните терминали, създаде затруднения в работата на няколко големи европейски летища. Летищните власти съобщават за отменени и забавени полети.  Засегнати са летищата в Брюксел и Берлин и лондонското "Хийтроу". Тези във Франкфурт и Цюрих работят нормално...

публикувано на 20.09.25 в 12:04
Британският премиер Киър Стармър

Стармър настоява за дигитални лични карти като мярка срещу нелегалната имиграция

Британският премиер Киър Стармър настоява за въвеждането на дигитални лични карти в опит да намаляване на нелегалната имиграция, като се очаква той да обяви мярката още на конгреса на неговата Лейбъристка партия в края на този месец, съобщи "Файненшъл таймс".  Източници от правителството за заявили пред вестника, че Стармър е твърдо решен да продължи с..

публикувано на 20.09.25 в 11:55
Доц. Ангел Кунчев

Кунчев: Няма отклонения в качеството на водата в районите с воден режим

Няма отклонения в качеството на водата в районите с воден режим, каза главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев в ефира на NOVA.  "Нашите проби и тези на ВиК, които извършват най-много проверки, показват, че засега отклонения няма, ако имаме, ние спираме употребата, колкото и да е неприятно", посочи Кунчев.  Инженер..

публикувано на 20.09.25 в 11:54
Руслан Трад

Руслан Трад: След удара на Израел в Катар е непредвидимо кое е възможно и кое – не

В Израел надделяха политическите гласове , не разузнавателните или военните. Според разузнавателната общност сегашните действия на Израел са непродуктивни в дългосрочен план – максимум година. Това каза в интервю за БНР Руслан Трад, журналист и анализатор в Атлантическия съвет във Вашингтон.   Ако теглим чертата - напредването на..

публикувано на 20.09.25 в 11:32
Володимир Зеленски

Зеленски: Русия изстреля 40 ракети и 580 дрона по Украйна, подобен удар не е военна необходимост

Русия изстреля 40 ракети и около 580 дрона по Украйна при "масирана атака", която уби трима души и рани десетки, съобщи украинският президент Володимир Зеленски.  "Всеки подобен удар не е военна необходимост, а умишлена стратегия за тероризиране на цивилни и унищожаване на нашата инфраструктура", каза Зеленски в социалните мрежи. Той призова..

публикувано на 20.09.25 в 11:27
Министерството на външните работи на Гърция

Гърция осъди навлизането на руски военни самолети над Естония

Гърция осъжда нарушаването на въздушното пространство на Естония от руски военни самолети, се отбелязва в изявление на Министерството на външните работи в Атина.  В пост в социалните мрежи на ведомството се посочна,че това е грубо нарушение на международното право и представлява провокация срещу НАТО.  Три руски изтребителя са нарушили въздушното..

публикувано на 20.09.25 в 11:10