Той е ходещ изправен примат от семейство Hominidae, живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства.
ДНК анализите показват, че се е появил в началото на 20 век за пръв път в малки популации в цял свят. Днес обитава всички континенти, а популацията му през 2022 г. се оценява на около 7,9 милиарди души.
Той е HomoTechnicus.
Не просто технологиите са станали част от живота ни, а ние сме се превърнали в технологии.
Тази идея е залегнала в първата самостоятелна изложба на Цветелина Димитрова – програмист и фотограф. Тя представя Homo Technicus, като съвкупност от различни органи от човешкото тяло, сглобени от компютърни компоненти.
Всеки от тях е придружен с кратко описание. Ето ви няколко примера.
Мозъкът при Хомо техникус е вид памет с произволен достъп. Той управлява както жизнените функции, така и поведението. Чрез него индивидът има постоянен достъп до спомени, мисли и чувства.
Сърцето на хомо еректус е LAN картата. Тя е част от мрежовия компютърен хардуер, като му позволява да комуникира с околния свят.
Цветелина Димитрова дойде в „Изотопия“, за да разкаже повече за това как е създала своята концепция за Homo Technicus:
„През последните години забелязах колко много самата аз съм обвързана с технологиите – с телефона си, с различни приложения. Бих казала, че всеки е хомо техникус, дори да не си го признава.“
Каква е идеята на изложбата?
Цветелина Димитрова: „С тази изложба и концепция апелирам към баланс и за това ние хората да се замислим доколко искаме да сме обвързани с технологиите.“
Не дали, а какъв хомо техникус си?
Към изложбата има възможност да си направиш тест, за да бъдеш класифициран какъв тип хомо техникус си. Те са седем вида, сред които са консуматус, маниакус, аппус-пристрастенус, дъртакус и т.н.
Тестът може да си направите на сайта на изложбата: https://www.homotechnicus.net/ht-v1/?lang=bg
Цветелина е транзитус – такъв, който познава технологиите и ги използва, иначе ще изпадне от еволюцията на човечеството.
Какво ни дава и какво ни взима симбиозата с машините?
Цветелина Димитрова: „Дава ни информираност - много е лесно да намериш дадена информация. Дава ни и комуникативност - сега по време на това интервю чрез технологиите успяваме да достигнем до повече хора. Дава ни много. Но с това, че всеки има в ръката си смартфон, който е малък компютър , ни кара да общуваме по-малко. Работя с деца и забелязвам, че те в почивката не си говорят, а играят игри на телефоните. Когато ходя на партита – хората там се занимават повече да си качват сторите в Инстаграм, отколкото да комуникират.“
Цялото интервю с Цветелина Димитрова за изложбата й Homo Technicus може да чуете в звуковия файл.
" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ". Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..
Само с изкуствен интелект иска да се занимава Стоян Ганчев от математическата гимназия в Пловдив. Последна година той ще учи у нас, а после иска да отиде в чужбина. Знанията си за изкуствения интелект обаче момчето ще върне в България. Интересът към роботиката и това, че е добър по математика провокирало дванайсетокласникът в математическата..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на Тодор Живков, бъде изваден от границите на парка. В средата на декември в Областната администрация на Сливен се състоя обсъждане, организирано от МОСВ съвместно с РИОСВ – Стара Загора. Това..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат достоен начин на работа. От над 7000 днес у нас са останали близо 2700 психиатри . Голяма част от тях са практикуващи в амбулаторната психиатрична помощ, казва доц. д-р Мая Стоименова, която има..
" Рождество е дълго чакан отговор от човечеството докога ще бъде в това страдание, в което се е поставило с първородния грях. Смъртта вече няма жило , защото идва Онзи, който ще я унищожи. На този ден се ражда Спасителят на света." Това казва пред БНР Димитър Митев, автор на книгата "Как станах свещеник", в която разказва различни истории..
"Българската Коледа" не е само концерт, не е само благотворителна кампания, а е общественозначима кауза , която сплотява обществото ни и укрепва нашите хуманни ценности. "Българската Коледа" е инвестиция в най-важния капитал на нацията - нашите деца". Това каза пред БНР диригентът Георги Милтиядов, като сподели щастието, благодарността и..
Във Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Филмът за Гунди е един от най-професионално направените български филми. В кино "Влайкова" имахме 25 прожекции при пълна зала. Според мен на..
На 22-рата година от живота на дъщеря ми аз все повече се страхувам, какво би станало, ако нещо с мен се случи с мен, защото аз вече съм на 55..
Мисля, че проблемът е между София и Скопие, не е в Брюксел и Париж. Това заяви в интервю пред БНР Владо Бучковски, бивш премиер на Република..