Той е ходещ изправен примат от семейство Hominidae, живеещ в симбиоза с машините. Има силно развито желание да е в крак с новите технологии и да притежава дигитални устройства.
ДНК анализите показват, че се е появил в началото на 20 век за пръв път в малки популации в цял свят. Днес обитава всички континенти, а популацията му през 2022 г. се оценява на около 7,9 милиарди души.
Той е HomoTechnicus.
Не просто технологиите са станали част от живота ни, а ние сме се превърнали в технологии.
Тази идея е залегнала в първата самостоятелна изложба на Цветелина Димитрова – програмист и фотограф. Тя представя Homo Technicus, като съвкупност от различни органи от човешкото тяло, сглобени от компютърни компоненти.
Всеки от тях е придружен с кратко описание. Ето ви няколко примера.
Мозъкът при Хомо техникус е вид памет с произволен достъп. Той управлява както жизнените функции, така и поведението. Чрез него индивидът има постоянен достъп до спомени, мисли и чувства.
Сърцето на хомо еректус е LAN картата. Тя е част от мрежовия компютърен хардуер, като му позволява да комуникира с околния свят.
Цветелина Димитрова дойде в „Изотопия“, за да разкаже повече за това как е създала своята концепция за Homo Technicus:
„През последните години забелязах колко много самата аз съм обвързана с технологиите – с телефона си, с различни приложения. Бих казала, че всеки е хомо техникус, дори да не си го признава.“
Каква е идеята на изложбата?
Цветелина Димитрова: „С тази изложба и концепция апелирам към баланс и за това ние хората да се замислим доколко искаме да сме обвързани с технологиите.“
Не дали, а какъв хомо техникус си?
Към изложбата има възможност да си направиш тест, за да бъдеш класифициран какъв тип хомо техникус си. Те са седем вида, сред които са консуматус, маниакус, аппус-пристрастенус, дъртакус и т.н.
Тестът може да си направите на сайта на изложбата: https://www.homotechnicus.net/ht-v1/?lang=bg
Цветелина е транзитус – такъв, който познава технологиите и ги използва, иначе ще изпадне от еволюцията на човечеството.
Какво ни дава и какво ни взима симбиозата с машините?
Цветелина Димитрова: „Дава ни информираност - много е лесно да намериш дадена информация. Дава ни и комуникативност - сега по време на това интервю чрез технологиите успяваме да достигнем до повече хора. Дава ни много. Но с това, че всеки има в ръката си смартфон, който е малък компютър , ни кара да общуваме по-малко. Работя с деца и забелязвам, че те в почивката не си говорят, а играят игри на телефоните. Когато ходя на партита – хората там се занимават повече да си качват сторите в Инстаграм, отколкото да комуникират.“
Цялото интервю с Цветелина Димитрова за изложбата й Homo Technicus може да чуете в звуковия файл.
" Когато децата плащат цената – публичното финансиране на лекарства за деца между солидарността и предразсъдъците" – така е озаглавено проучване, поставящо на фокус темата за заплащането на тези лекарства. Изследването, проведено от Института по философия и социология на БАН, е част от по-голяма инициатива - "Цветно утре за нашите деца", дело..
Бележник 2025 ще покаже какъв е успехът на държавата в грижата за децата. Националната мрежа за децата продължава подготовката на 14-ото издание на годишния мониторингов доклад. И тази година анализът ще бъде изготвен от десетки независими експерти и ще включва оценка за напредъка на държавните институции в 9 области. Експертното проучване ще се..
Българската народна банка публикува нова серия с въпроси и отговори за присъединяването на България към еврозоната . Секцията се намира горе в ляво на сайта на институцията, като всеки потребител може да намери данни за превалутирането, промените в банковите резерви и нормативните промени, свързани с въвеждането на единната европейска валута. В..
Политически и дипломатически совалки предстоят в Киев, но и отвъд океана в деня, в който отбелязваме 3 години от нахлуването на Русия в Украйна . Володимир Зеленски е готов да се раздели с президентството, ако това ще донесе мир на страната му, но е категоричен - Украйна кани на масата за преговори, не някой друг . Първоначалният вариант на..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху заяви, че освобождаването на палестински затворници от израелски затвори съгласно споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, ще бъде отложено, докато "Хамас" не сложи край на унизителните церемонии за освобождаването на израелски заложници, предадоха световните агенции. "В светлината на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..
"Възраждане" фактически загубиха политическия дебат за еврото, но с агресията показаха несъстоятелност и неадекватност. Това каза пред БНР доц...