Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброслав Димитров: Софтуерният бизнес работи на светло, а е наказан с по-високи осигуровки

Време е фокусът на държавата да се обърне към новата икономика, за да дърпа всички останали сектори, казва председателят на БАСКОМ

Доброслав Димитров
Снимка: БГНЕС

„В блестящо здраве сме. В продължение на 20 години последователно сме в добро здраве. Нашата индустрия не се влияе от външни фактори като финансови кризи, здравна криза. Нито едно от тези неща не може да спре нашия растеж.“ Това заяви пред БНР Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ).

През 2020 г. лекото забавяне в началото е било компенсирано, а през 2021 г. ръстът се е ускорил и ще надхвърли 20 на сто на годишна база, посочи Димитров.

Индустрията е твърдо против вдигането на осигурителния праг на 3 400 лева, изтъкна Доброслав Димитров в предаването „Преди всички“ и попита как е бил изчислен осигурителният праг точно на тази сума.

Става дума за „много лош сигнал през приоритетите на правителството“ и наказание за хората, които са се ориентирали към този сектор, подчерта Доброслав Димитров.

„Ние работим на светло, не укриваме нищо, за разлика от много други сектори и за награда биваме наказвани с по-високи осигуровки“, коментира Димитров. 

По думите му разговори с тях не са били проведени и са научили за промяната от медиите, въпреки уверенията на новите управляващи от миналата година, че подобни промени ще се случват след консултации.

Бюджетите на компаниите са оформени още октомври-ноември и на 1 април ще се появи разход, който не е бил бюджетиран, затова че държавата не е успяла да си направи бюджета в срок. Така проблемът се прехвърля към фирмите, поясни Димитров.

Ако в някакъв момент се прекали с вдигането на праговете, някои фирми ще продължат да работят извън България, предупреди Доброслав Димитров.

В софтуерната индустрия работят 45 000 души, които формират 4,5% от БВП на страната, уточни той.

Има много по-големи теми, които трябва да бъдат решавани и които ще дадат реален резултат за всички в България, категоричен е Димитров. 

Време е фокусът на държавата да се обърне към новата икономика на България, за да издърпва всички останали сектори, обобщи той.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10