Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Путин приключва цикъл, започнал с анексията на Крим

Важно е дали ще се развие кримски или грузински сценарий, казва бившият заместник-министър на външните работи

Милен Керемедчиев
Снимка: БНР - архив

Путин приключва един цикъл, който бе започнат през 2014 година с анексията на Крим. Тогава беше договорено Донецк и Луганск да имат автономия, частична, в територията на Украйна.“ Това каза в интервю за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.

Минското споразумение е прегазено от Русия, отбеляза Керемедчиев. По думите му сценарият, използван за анексията на Крим, продължава и днес.

Според анализатора важно е оттук нататък дали сценарият ще продължи като кримския или като грузинския, „където имаше реални стълкновения между грузински и руски части, които доведоха до катастрофални последици за грузинската армия“.

Ако Киев се въздържи от използване на военни сили за „прочистване на терористични формирования в Донецк и Луганск“, това няма да даде повод на руската армия да предприеме навлизане на територията на Украйна в рамките на самопровъзгласилите се републики, смята Керемедчиев. Ако обаче Украйна предприеме тази стъпка, „грузинският сценарий ще влезе в пълна сила“, посочи той.

Милен Керемедчиен поясни, че е „доктрина на руската армия да навлиза не само в територии на стълкновение“, но и да продължава по-навътре в чужда територия.

„Тя ще се върне обратно, но по този начин ще прочисти, ще изблъска сили, които биха могли след това да започнат контраофанзива. По този начин ще създаде много по-голям буфер между себе си и украинските части. Възможно е и навлизане на руски части доста по-навътре в украинска територия.“

На церемонията по признаването на Донецк и Луганск присъстваха и лидерите на двете републики -  Денис Пушилин (ДНР) и Леонид Пасечник (ЛНР), които също поставиха подписите си под двустранните споразумения с Русия. Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Трябва да четем всяка буква и всеки ред, започвайки от изказването на президента Путин снощи. За мен бе смразяващо това изказване. То беше смразяващо с непоколебимата решителност и хладнокръвната агресия, която лъхаше от президента Путин. Той всъщност постави под съмнение съществуването на Украйна като независима държава, даде исторически факти, които казват, че Украйна е създадена изкуствено от съветския комунистически режим, от Ленин, влезе в доста сериозна дълбочина“, коментира бившият заместник-външен министър.

По думите му плановете за присъединяването на Донецк и Луганск към Руската федерация са на масата.

В момента се работи по план 1 – признаването за независими републики на двете отцепили се територии.“

В този конфликт няма печеливши, обобщи Милен Керемедчиев.

„В момента всичко е в ръцете на президента Зеленски и на украинската Дума и въоръжените сили. Но рано или късно Путин, ако не успее да провокира въоръжен конфликт между украинската армия и сепаратистите в Донецк и Луганск, ще го инсценира. Крайната му цел според мен е кримският сценарий – влизането на двете украински републики в територията на Русия.“

Санкциите от 2014 г. не доведоха до отказ на Русия от Кримския полуостров, припомни Керемедчиев. Според него санкциите на западния свят този път ще бъдат много по-различни и по-тежки.

Милен Керемедчиев обаче предупреди, че най-опасното е „това да не се превърне в ефекта на бумеранга, особено към Европа“.

Владимир Путин  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Защото особено зимата Путин обича да разиграва енергийната карта. При това положение доставките на енергоизточници, най-вече на газ, от които зависи 35% от европейската икономика, а държави като Северна Македония зависят 100% от руския газ, наистина може да доведе до тежки икономически последици за Европа.“ 

„След вече 18 години членство на България в НАТО ние продължаваме да се извиняваме на всички, че сме страна член на НАТО и се държим, сякаш сме там по погрешка. Това, че България изнася оръжие по целия свят, е практика от десетилетия. Ние се държим странно в този конфликт, при положение, че почти няма натовска държава, която да не е подпомогнала отбранителната възможност на Украйна“, заяви още Керемедчиев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Береану

Владимир Береану: Джорджеску спечели благодарение на Тик-Ток с 3 млн. последователи

Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на  двамата  от осемте кандидати за президент на северната ни..

публикувано на 25.11.24 в 18:14
Бойко Ноев

Бойко Ноев: На България са необходими нови политически субекти. Тези са изчерпани

"Дълбоко съм убеден, че  на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР   Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат.   Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев.  Според него това е така и заради..

публикувано на 23.11.24 в 14:02

Паул Шмид: Контролът по вътрешните шенгенски граници е паническа и напълно неефективна мярка

Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..

публикувано на 23.11.24 в 11:44

Джон Маннерс-Бел: Налагането на търговски мита не носи полза за никого

Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..

публикувано на 23.11.24 в 11:00

Какво произвежда нереформираното образование?

Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..

публикувано на 22.11.24 в 10:55

"За нашите деца" отново призовава: Тази Коледа чудесата правите Вие

Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти.  От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..

публикувано на 22.11.24 в 10:49

СЗО: Хората все още не усещат колко е спешна ситуацията с резистентните микроби

Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..

обновено на 21.11.24 в 15:00