Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква е готовността да бъде въведено обучението по програмиране на изкуствен интелект

Ученици в час по програмиране
Снимка: Добромир Видев, БНР

Държавата публикува за обществено обсъждане образователните стандарти за специалността "Програмист на изкуствен интелект“. Тя ще се преподава в средното образование. Образователните стандарти тепърва ще се обсъждат.

Със сигурност никой не би възразил от това в следните училища да влезе обучението по тази специалност. Особено след като дори и в световен мащаб се залага на широката употреба на изкуствен интелект. Към тази специалност, без дори и да е още официално специалност, се е насочил Радостин Чолаков. Ученикът от пловдивската гимназия "Акад. Кирил Попов“ стана известен със разработения гласов софтуер, базиран на изкуствен интелект.  

Тази разработка постави Радостин Чолаков миналата година. Той е сред носителите на даваната от президента награда "Джон Атанасов“ в раздела за ученици и техните преподаватели. Във фокуса на внимание е това, че дори и учениците при достатъчно наличен интерес могат да се занимават с една от професиите на бъдещето. Затова Радостин Чолаков казва, че съществуването на разписани правила какво е програмист на изкуствен интелект би ориентирало по-лесно дори и съучениците му.

Проблем, с липсата на достатъчно програмиране в проекта за новите стандарти за специалността, вижда инж. Мария Василева. Тя е учителят на Радостин Чолаков в пловдивската гимназия, която започнала да работи с него от самото начало.

Вторият проблем, който наредбата поставя, е по-сериозен. Трябва да има съответните обучени преподаватели по това направление.  

От пет-шест години Мария Василева е част от Националната програма "IT кариера“ и по този начин тя разполага с разработен от бизнеса учебен ресурс.  

Бизнесът декларира, че е готов да помага на учителите за новата специалност. Атанас Киряков е част от българска компания, представила преди време чатбот приложение с изкуствен интелект в чужбина. Той признава, че образователните стандарти за специалността "Програмист на изкуствен интелект“ са леко на академично ниво, но въвеждането в училищата ще ориентира по-рано децата.

"Бизнесът има нужда от обучени специалисти", казва Атанас Киряков. Подкрепяйки статистиката в Концепцията за развитието на изкуствения интелект. Там фирмите посочват, че намирането на специалисти с нужната квалификация са сред бариерите за въвеждането на изкуствен интелект в българските предприятия. Най-нужните специалисти са с умения в областта на управлението на големи данни (41%), програмирането (41%), машинното обучение и моделирането (35%). Наскоро от 380 български фирми 54% са посочили, че използват поне една технология на изкуствен интелект, 31% използват поне две технологии.

Държавата планира дори да разшири образованието по изкуствен интелект. Министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер каза на среща с IT бизнеса, че в началото на април ще бъде обявено създаването на академичен институт за изкуствен интелект. Софийският университет заедно с европейски университет ще създават докторанти по изкуствен интелект.

Общественото обсъждане на образователните стандарти за специалността "Програмист на изкуствен интелект“ е до края на март.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Добромир Видев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Германия забрани ислямистката групировка "Муслим Интерактив"

Германският министър на вътрешните работи Александер Добриндт забрани ислямистката групировка "Муслим Интерактив" („Muslim Interaktiv“). От ранните сутрешни часове се провеждат обиски в помещенията на сдружението и в частните жилища на водещите му членове в Хамбург, Берлин и Хесен. Забраната включва всяка дейност на групата - уебсайтовете и акаунтите..

публикувано на 05.11.25 в 22:36

Словакия приветства възможността да внася газ през Полша

Словашкият президент Петер Пелегрини приветства възможността страната му да внася газ през Полша. Това заяви Пелегрини, цитиран от БТА, след среща с полския му колега Карол Навроцки и в контекста на търсенето на алтернативи на руското синьо гориво. „Приветствам предложението на президента и дейността на полското правителство, които ще позволят на..

публикувано на 05.11.25 в 22:09
Снимката е илюстративна

Жители на три села настояват за строг контрол на пътя Сапарева баня - Дупница

Жителите на селата Самораново, Ресилово и Овчарци настояват за ефективни мерки по упражняване на контрол върху скоростта по пътя Сапарева баня - Дупница и за поставяне на камери. По направлението в последните години има няколко пътно-транспортни произшествия със смъртни случаи. При ограничение  на скоростта 30-50 км/ч има водачи, които управляват..

публикувано на 05.11.25 в 21:56
 Кристиян Христов

Кметът на района: От 1 декември "Подуяне" остава без изпълнител на сметопочистването и на снегопочистването

От 1 декември столичният район "Подуяне" остава без изпълнител както на сметопочистването, така и на снегопочистването, съобщи кметът на района Кристиян Христов във Фейсбук. Това става заради подадени жалби по обществената поръчка за почистването. Христов очаква сериозни затруднения в продължение на поне няколко седмици. Това не е новина, която исках..

публикувано на 05.11.25 в 21:34
Испанският премиер Педро Санчес

Испанското правителство: 3-годишно споразумение за ръст на заплатите на държавните служители от 2026-а

Испанското правителство планира тригодишно споразумение за увеличение на заплатите на държавните служители с размера на инфлацията. Синдикатите настояват повишението да започне още от тази година. Предишното подобно споразумение обхващаше периода от 2022 до 2024 година. Сега властта предлага ново, което да влезе в сила от януари. Това означава, че..

публикувано на 05.11.25 в 21:13
Министърът на отбраната на Белгия Тео Франкен на фона на кораба за противоминно действие на белгийския флот  M940 Oostende, в Зебрюге, Белгия, 3 ноември 2025 г.

Националният съвет за сигурност на Белгия се събира заради дроновете над военни бази

Националният съвет за сигурност на Белгия се събира утре сутринта във връзка с дроновете над летище "Завентем" и две военни бази във Валония и Фландрия снощи. Това предизвика отмяната на поне 54 полета.  Министърът на отбраната Тео Франкен подчерта, че става дума за хибридни техники, които са прилагани и в други страни, както и че подобни действия..

публикувано на 05.11.25 в 21:03
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.

Британското посолство отговори на Бойко Борисов по темата за санкциите

Процедурата за отмяна на санкции, наложени от Великобритания, не предвижда преговори между правителства. Това написаха от британското посолство в София в своя позиция, цитирана от 24 часа, след като Бойко Борисов обяви, че е разговарял за отпадане на американските и британски санкции срещу български граждани, включително с бившия външен министър Дейвид..

публикувано на 05.11.25 в 20:50