Според нея не се усеща ролята на културата „да не оскотеем“ и в това се изразяват резултатите, които имаме днес.
„От това, че децата ни не са добре образовани, че са неграмотни, че са груби, че са невъзпитани. Дразни ни, че градът ни е надраскан, замърсен, че никой не се интересува от околната среда. Това се дължи на липсата на култура.“
Когато не водим учениците в училище и децата от детската градина в музеи, в художествени галерии, където да се провеждат часове, а родителите нямат време събота и неделя да заведат децата си „да им покажат една творба или един предмет, за да знаят името му“, няма как да се получи тази връзка и да искаме да върви и икономиката ни, заяви Аделина Филева.
„Защото човек без въображение и без мислене не може да създава нито икономика, нито земеделие. Каквото и да решите да правите, няма как да се отмине културата и образованието. Ако за това не си даваме сметка, няма да успеем като народ.“
Ако искаме следващите поколения да имат отношение към изкуството и културата, както и обич към книгата, това трябва да стане навик, изтъкна Филева в предаването „Преди всички“.
„Ако не го направим то да бъде навик, ако ще и да звучи лошо като думата „задължение“, те няма след това да имат необходимост, просто защото не познават тези територии, не са влизали в тях, за тях те остават нещо чуждо.“
Аделина Филева призова училището да влезе по-сериозно в музея и галерията.
Тя направи паралел между периода от Освобождението до Балканската война и постигнатото през тези 34 години на фона на днешната ситуация след 30-годишен преход.
„Днес, с нашата демокрация са изминали 33 и човек се чувства много потиснат, когато види какво са направили прадядовците му – като образование, като създаване на институции, построяване на университети. Дори не бих искала да изброявам какво става с икономическото развитие на България до 1912 година.“
В СГХГ се открива изложба, посветена на 110-годишнината от Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров – Майстора.
„В картините ще видите срещата за първи път на нашите художници с войната – това е нещо ново като преживяване. Тази война ражда един нов жанр в българското изкуство: баталната картина, както и историческата. По това време ние още нямаме военни художници. Масово са доброволци и много художници участват, на различни възрасти.“
Сред доброволците са както Антон Митов, тогава ректор на Рисувалното училище, така и Майстора, който извървява пътя със Седма рилска дивизия във всички войни, не само в Балканската.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В публикацията са използвани снимки от изложбата „Войната! И подлуде светът…“, посветена на 110 години от обявяването на Балканската война и 140 години от рождението на Владимир Димитров–Майстора.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...