Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Николай Вълканов: Няма опасност от недостиг на храни у нас

Снимка: БГНЕС

„Инфлационните движения през последните месеци до голяма степен наистина бяха причинени от допълнителното поскъпване на енергоносителите и е нормално да имаме опасения, че ескалацията на кризата в Украйна може да доведе до допълнително поскъпване.“ Това мнение изрази пред БНР Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

Според Вълканов търговците на дребно играят ролята на буфер и обират, доколкото е възможно, големите ценови амплитуди за крайния клиент.

Към днешна дата няма опасност за продоволствената сигурност на страната, нито за сигурността на доставките на хранителни и други стоки, увери Вълканов. По думите му България няма съществена експозиция към Украйна или към Русия по отношение на вноса и логистиката на такива стоки.

В най-голяма степен сме обвързани с Европа и единния европейски пазар, посочи Николай Вълканов в предаването „Хоризонт до обед“.

„Чисто логистично в много по-трудна ситуация бяхме изправени преди 2 години, когато избухна пандемията от Covid“, коментира той и напомни, че дори тогава у нас не е имало празни рафтове.

Запитан доколко българското производство може да компенсира дефицити в търговската мрежа Вълканов заяви, че няма притеснения от подобен недостиг.

„В момента е ясно на всички, че българското производство няма капацитет да задоволи нуждите на вътрешния пазар в някои основни категории продукти. Най-голям дефицит представляват говеждото, свинското месо, някои категории зеленчуци, млякото в някаква степен също. Но същевременно страната има потенциал бързо да възстанови тези баланси - въпрос на политика.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

"Таймс": Великобритания ще признае Палестина като държава в края на седмицата

“Таймс“ твърди, че британският премиер Киър Стармър ще признае официално Палестина като държава този уикенд, след като президентът Тръмп приключи държавното си посещение във Великобритания, въпреки сериозните възражения на Вашингтон. Британският премиер отложи изявление по въпроса, докато Тръмп не си тръгне, поради опасения, че в противен..

публикувано на 18.09.25 в 04:18
Полковник Кристофър Перис

Трима полицаи са загинали в Пенсилвания, нападателят е убит

Трима полицаи са били убити, а двама са в критично състояние след конфронтация с въоръжен нападател в американсия щат Пенсилвания, съобщиха местните власти, цитирани от агенция "Ройтерс".  Извършителят е бил застрелян от органите на реда.  Полицейският комисар на щата полковник Кристофър Перис обясни, че стрелбата е станала в град Кодоръс Тауншип в..

публикувано на 18.09.25 в 02:52

Застой в преговорите между ЕС и Великобритания за фонда за отбрана

Преговорите на Обединеното кралство за присъединяване към фонда за отбрана на ЕС са в застой заради несъгласието на Лондон с таксата за участие, съобщи "Файненшъл таймс".  Обединеното кралство е изправено пред изтощителни преговори с ЕС относно таксата за участие във фонд за обществени поръчки в областта на отбраната на стойност 150 милиарда евро, докато..

публикувано на 18.09.25 в 02:33

Доналд Тръмп: Връзката между Америка и Обединеното кралство е безценна и вечна

За мен е изключителна привилегия да бъда първият американски президент, поканен на две държавни посещения, заяви Доналд Тръмп по време на пищен държавен банкет, даден в негова чест от британския крал Чарлз Трети в замъка Уиндзор. В своята реч Тръмп засегна и въпроси като търговията, Украйна и екологията.  На държавния банкет присъстваха 160 души,..

публикувано на 18.09.25 в 01:13

Католическата църква в Испания е изплатила стотици хиляди евро обезщетения на жертви на сексуално насилие

Католическата църква в Испания е изплатила стотици хиляди евро обезщетения на жертви на сексуално насилие. През 2025 година са изплатени компенсации на 39 души. Средствата са отпуснати съгласно план за обезщетение на жертвите на насилие, създаден от Католическата църква в Испания. За първата година от действието му са получени заявления от 89 души,..

публикувано на 17.09.25 в 22:10

В Плевен очакват резултатите от втория сондаж при Кожухарска чешма

В Плевен се очакват резултатите от втория сондаж при Кожухарска чешма стана ясно на заседанието на Временната комисия към Общинския съвет. Три предложения на експерти ще бъдат внесени на предстоящото заседание на местния парламент. Днешното заседание продължи близо два часа, на него не присъства представител на ВиК. Заместник-кметът Калоян Къдрийски..

публикувано на 17.09.25 в 22:00
Илюстративна снимка.

Поредица от над 100 земетресения разтревожи жители и туристи на гръцкия остров Кефалония

Голямо напрежение има сред жители и туристи на гръцкия остров Кефалония в Йонийско море, след като  в рамките на 48 часа станаха над 100 земетресения -  вторични трусове, които засега са с магнитуд до 3,9 по скалата на Рихтер. Няма информация за пострадали, но хората втора нощ остават навън в паркове и в леките си автомобили. Сеизмолозите..

публикувано на 17.09.25 в 21:53